Dziś mamy 20 maja 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Z życia szkół

19 maja 2022 0

Portugalskie praktyki. Owocny czas uczniów z Żeglugi

Drugi tydzień praktyk uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej#w Nakle mija nam szybko z powodu niespodzianek przygotowanych przez naszego partnera z Portugali EduPlus. Początek tygodnia pracowaliśmy w przydzielonych nam firmach: Exemplo corajoso, Pop Gare, SD AUTO, Cardiauto, Camorsil, Marven, RTG. Są to firmy branży samochodowej i logistycznej.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Przyszłość w mundurze? Młodzież na terenie potulickiego więzienia

O wyzwaniach jakie stoją przed funkcjonariuszami Służby# Więziennej usłyszeli uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach zaprezentowali procedurę kwalifikacyjną i podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Półfinałowe emocje z Powiatem Nakielskim w roli głównej. Drugi etap konkursu

7 maja 2022 w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się II etap konkursu# wiedzy o regionie dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie - "Co Wy wiecie o naszym powiecie". 20 półfinalistów odpowiadało na platformie "Quizizz" na pytania zamknięte dotyczące samorządu, geografii, przyrody i ciekawostek Powiatu Nakielskiego.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Staże w Słowenii. Uczniowie poznali technikę upraw ekologicznych

Trzeciego dnia zajęcia zaczęliśmy w szkolnych szklarniach. Poznaliśmy technikę upraw ekologicznych warzyw oraz owoców.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Ekonomiści ze „Staszica” realizują kolejny projekt na zajęcia pozalekcyjne

Projekt na zajęcia pozalekcyjne współfinansowany ze# środków Powiatu Nakielskiego pt. „Ekonomia i rachunkowość szansą na lepszy start w dorosłość” umożliwił zorganizowanie wycieczki przedmiotowej do Trójmiasta.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Od lektur szkolnych po kryminały. Nowe książki w bibliotece „Żeglugi”

Trwający Ogólnopolski Tydzień Bibliotek stał się# okazją do podzielenia się przez Powiatową i Miejską Bibliotekę w Nakle książkami z pokrewną placówką.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 1

Pierwsze grupy skończyły już kurs. To uczniowie z Nakła i Szubina

Kurs na operatora wózków widłowych ze# zmiennym wysięgnikiem wraz z wymianą butli gazowej, który rozpoczął się 18 marca właśnie zakończył się dla dwóch grup uczniów: I gr. 20 os. z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle oraz II gr.10 os ZS im prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Po zajęciach praktycznych uczniowie wyruszyli na wycieczkę. Co zobaczyli?

Drugi dzień naszych staży w Słowenii rozpoczęliśmy# od zajęć praktycznych, w trakcie których najpierw uporządkowaliśmy stajnię, po czym wyprowadziliśmy konie na spacer, podczas którego poznaliśmy sposoby ich tresury. Następnie odwiedziliśmy szkolną mleczarnię, gdzie pokazano nam proces technologiczny wytwarzania produktów mlecznych. Oczywiście nie mogło obejść się bez degustacji pysznego, ekologicznego jogurtu.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Piąta tura, pierwszy weekend. Widoki zapierały dech w piersiach

Podczas pierwszego weekendu, zorganizowanego# w ramach projektu Erasmus+ „Profesjonalna Praktyka Twoją Szansą”, realizowanego przez Fundację Staszica na rzecz uczniów ze szkół: ZS im. Staszica i CKZiU w Więcborku, uczestnicy odwiedzili Sintrę, Lizbonę, Fatimę, Nazare i Obidos.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Rozpoczęli przygodę w Słowenii. Wyjazd w ramach programu Erasmus+

Grupa uczniów z ZSCKR w Samostrzelu, pod opieką# pani Ewy Kaak i pana Damiana Poniewierskiego rozpoczęła podróż do Słowenii, w ramach programu ERASMUS +

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Pomoc w nauce. Caritas Diecezji Bydgoskiej dla dzieci z Ukrainy

W piątek 13 maja młodsza grupa dzieci ukraińskich#, odbywająca zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Nakle nad Notecią, otrzymała 20 kompletów nowych podręczników i ćwiczeń do nauki języka polskiego.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Pierwsze dni praktyk mają już za sobą. Pojechali do Portugalii

Rozpoczęła się piąta mobilność uczniów ze# szkół ZS im. Staszica w Nakle nad Notecią oraz CKZiU w Więcborku, kształcących się na kierunkach technik logistyk i technik organizacji turystyki w ramach programu Erasmus+, realizowanego przez Fundację Staszica. Kacper, Łukasz, Oskar, Tomek, Błażej, Hubert i Marcel w poniedziałek rozpoczęli swoje staże w firmach związanych z ich kierunkami kształcenia. Tak spędzą najbliższe trzy tygodnie w portugalskim Setubalu.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

(czytaj więcej)
10 maja 2022 0

Ksawera Hibner na wyjeździe edukacyjnym do Berlina i Ravensbruck

W dniach 22-25 kwietnia 2022 r. odbył się# ogólnopolski wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego niemieckiego obozu Ravensbruck.

(czytaj więcej)
09 maja 2022 0

Rozpoczęli praktyki w Portugalii. Uczniowie zdobywają doświadczenie

1 maja 21-osobowa grupa uczniów ZSŻŚ pod opieką# Pana Zygmunta Korkosza oraz Pani Dagmary Bajek rozpoczęła przygodę w słonecznej Portugalii w ramach Erasmus+. Są to miesięczne praktyki zawodowe, w których udział bierze 13 uczniów kształcących się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali oraz 8 uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik.

(czytaj więcej)
07 maja 2022 0

Święto w ZSS w Karnowie. Miłe wielopokoleniowe spotkanie

6 maja w Zss w Karnowie odbył się VI Międzyszkolny Turniej # Logopedyczny, w którym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nakle, ZSS w Szubinie oraz ZSS w Karnowie.

(czytaj więcej)
07 maja 2022 0

„Inny” oznacza „wyjątkowy”, bo każdy z nas jest inny. Ważna lekcja świadomości i tolerancji

Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. W Szkole Podstawowej # nr 2 do klas integracyjnych uczęszczają uczniowie, którzy są dotknięci tym zaburzeniem.

(czytaj więcej)
06 maja 2022 0

Uroczyste zakończenie szkoły. Najlepsi uczniowie wyróżnieni

Absolwent to słowo pochodzące z języka łacińskiego#: absolvens oznacza osobę, która ukończyła określony etap edukacyjny. Zawsze ukończenie danego etapu edukacji łączy się z uzyskaniem dyplomu lub uprawnienia do podjęcia nauki na dalszym etapie edukacji. W przypadku absolwentów nakielskiego gimnazjum i liceum wyznacznikiem zakończenia edukacji był zawsze egzamin maturalny czasami zwany również egzaminem dojrzałości. Dokumentem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu pozostaje niezmiennie świadectwo, które upoważniało i upoważnia absolwentów do aplikowania na wyższe uczelnie.

(czytaj więcej)
06 maja 2022 0

Maturalny maraton trwa. Jakie przedmioty wybrano w „Krzywoustym”?

4 maja 2022 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się w# całej Polsce egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego do matury przystąpiło 113 absolwentów Krzywoustego. To największa liczba maturzystów w naszym regionie, w powiecie nakielskim.

(czytaj więcej)
06 maja 2022 0

Konferencja dla miłośników geografii. Rozstrzygnięto też konkurs

Program obchodów tegorocznego Światowego Dnia Geografa w# I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią obejmował konferencję geograficzną pn. „Krajobraz kulturowy Krajny i Pałuk” uzupełnioną rozstrzygnięciem Licealnego Konkursu Wiedzy Geograficznej, w którym brali udział uczniowie pierwszej i drugiej klasy o profilu angielsko-geograficznym. Wydarzenie odbyło się w środę 4 maja 2022 r. w sali konferencyjnej Przystań Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
05 maja 2022 0

ZST w Kcyni pożegnało abiturientów. Absolwentką roku została Joanna Robaszkiewicz

29 kwietnia w ZST w Kcyni odbyło się uroczyste pożegnanie# klas programowo najwyższych, czyli uczniów klasy IV TEI oraz III LO. W tej szczególnej chwili towarzyszyli im: dyrektor ZST pani Katarzyna Kluczyńska, wychowawcy – pani Katarzyna Łyszczarz, Barbara Krzyżanowska i Maria Przegiętka, Burmistrz Kcyni – pan Marek Szaruga, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz koleżanki i koledzy z niższych klas.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)