Kultura / Rozrywka
80 rocznica wyzwolenia obozu. Specjalna ekspozycja w bibliotece
80 rocznica wyzwolenia obozu w Potulicach to okazja do# refleksji nad tragiczną historią tego miejsca. Obóz w Potulicach, początkowo był jednym z niemieckich obozów pracy przymusowej w czasie II wojny światowej. W jego murach przetrzymywani byli zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci.
(czytaj więcej)Muzykoterapia w DPS. Zajęcia umiliły czas seniorom
Wtorkowa muzykoterapia przy pianinie z Panem# Andrzejem Nyderkiem umiliła naszym Seniorom Dzień Babci i Dzień Dziadka.
(czytaj więcej)O Gambii i Senegalu - w NOK-u. Ciekawy wykład Pawła Wyczańskiego
21 stycznia w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył #się ostatni już wywiad w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w zimowym semestrze 2024/2025. Tym razem zgromadzeni w sali konferencyjnej seniorzy wysłuchali wykładu Pawła Wyczańskiego.
(czytaj więcej)Ferie rozpoczęte tanecznym krokiem. Za nami bal karnawałowy
Wraz z nadejściem wyczekiwanych ferii zimowych, dzieci z województwa#kujawsko-pomorskiego rozpoczęły czas beztroskiej zabawy i wypoczynku. W Nakielskim Ośrodku Kultury przygotowano dla nich liczne atrakcje w ramach cyklu pn. Ferie w mieście.
(czytaj więcej)Opowieść o tożsamości i pamięci. Styczniowe spotkanie DKK
W środę, 15 stycznia w bibliotece w Ślesinie odbyło# się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o powieści „Wyspa bijących serc” autorstwa Laury Imai Messiny.
(czytaj więcej)Z Turu do Rynarzewa. Wędrówka malowniczą trasą we mgle
Dzisiejszą wędrówkę szesnastoosobowa ekipa (i pies) #pokonała w 3 godziny i 10 minut. Okazało ale że rowy melioracyjne są w większości suche a pogoda nam sprzyjała.
(czytaj więcej)II Nakielskie Kolędowanie. Młoda, lecz jakże piękna tradycja!
19 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny# Królowej Polski w Nakle zorganizowano drugą edycję muzycznego wydarzenia pt. "Nakielskie Kolędowanie". Wydarzenie poprzedziła msza święta w intencji wszystkich babć i dziadków - z okazji zbliżającego się ich święta.
(czytaj więcej)XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny. Spełniamy marzenia dzieci
Wczoraj na licytacji głównej XIII Marszałkowskiego# Balu Marszałka nabyto dzieła sztuki, biżuterię, odzież i niespodzianki o łącznej wartości ponad pół miliona złotych. Najwięcej dochodu przyniosła licytacja gwaszu Juliana Fałata. Nabywca zapłaci 220 tysięcy złotych. W sali Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki" w Toruniu bawiono się do rana.
(czytaj więcej)Świetlica zamieniła się w salę koncertową. To był niesamowity dzień!
15 stycznia w naszej świetlicy było wyjątkowo! #Od rana zawitał do nas duet Tuiteraz Wiraż & Meiga, który przyjechał z niesamowitym projektem muzycznym „Pokochaj siebie”.
(czytaj więcej)Powiatowo-Gminne Spotkanie Noworoczne w Mroczy.
18 stycznia w mroteckiej hali widowiskowo-sportowej #odbyło się Powiatowo-Gminne Spotkanie Noworoczne, w trakcie którego włodarze gminy Mrocza oraz powiatu nakielskiego podsumowali miniony, 2024 rok.
(czytaj więcej)Okolicznościowe spotkanie w Paterku. Urodziny jednej z członkiń KGW
17 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Paterku odbyło #się okolicznościowe spotkanie członkiń miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich z okazji Dnia Babci i Dziadka.
(czytaj więcej)140 lat temu urodził się praojciec elektroniki. Wieczór o Janie Czochralskim
W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin profesora Jana Czochralskiego#. Cykl wydarzeń z tym związanych rozpoczęła promocja książki „Wielcy Polacy z Pałuk”, której współautorem jest Tomasz Kardaś. Spotkanie zorganizowano w czwartkowy wieczór, 16 stycznia 2025.
(czytaj więcej)„Gdzie śpiewają raki". Piękna i urzekająca książka
Tradycyjnie, jak co miesiąc, w bibliotece w Trzeciewnicy,# odbyło się spotkanie miłośników dobrej lektury. Tym razem Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały bestseller Delii Owens ”Gdzie śpiewają raki”.
(czytaj więcej)Rodzinno-Parafialne Kolędowanie w nakielskiej farze. To już tradycja!
12 stycznia w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle# już po raz czwarty zorganizowano Rodzinno-Parafialne Kolędowanie. Tym samym tradycyjnie już w nakielskiej farze rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
(czytaj więcej)Zespół Pectus zachwycił widownię. Kolędowanie z Szubiniakami po raz piąty
W piątkowy wieczór w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie zorganizowano# tradycyjne „Kolędowanie z Szubiniakami”, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych na terenie miasta i gminy. W tym roku swoje wokalne umiejętności zaprezentowali członkowie zespołu Pectus.
(czytaj więcej)Jasełka w wykonaniu młodych artystów. Dzieci z wizytą w DPS
Pierwsza tegoroczna wizyta dzieci# z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia KMK Kos w Kosowie w Domu Pomocy Społecznej w Nakle odbyła się 9 stycznia. Młodzi artyści, wspierani przez grono pedagogiczne, przygotowali wyjątkowe Jasełka, które zachwyciły zgromadzonych.
(czytaj więcej)Wielka Integracja Morsów. Ziemię krajeńską reprezentował klub "Przerębel"
W dniach 3-6 stycznia do Ustki zjechały morsy z całej Polski,# aby uczestniczyć w Wielkiej Integracji Morsów.
(czytaj więcej)Patroni Roku 2025. Wiele ważnych rocznic
Podobnie jak w latach poprzednich w 2025 roku #Polska będzie obchodzić wiele ważnych rocznic. W związku z tym Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął stosowne uchwały wyznaczając patronów, którzy przez najbliższy rok będą towarzyszyć tym rocznicom.
(czytaj więcej)"Czy Polsce grozi wojna?" Przedostatni wykład w zimowym semestrze
7 stycznia w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się przedostatni #wywiad w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w zimowym semestrze 2024/2025. Tym razem w rolę prelegenta wcielił się Janusz Zemke, a wygłoszony przez niego wykład nosił tytuł „Czy Polsce grozi wojna?”.
(czytaj więcej)Hej kolęda, kolęda! Zimowy koncert świąteczno-noworoczny
6 stycznia w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury #odbył się świąteczno-noworoczny zimowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Krajna oraz Zespołu Pieśni i Tańca Młoda Krajna. Oba zespoły jak zwykle zachwyciły publiczność, która wypełniła salę aż po same brzegi!
(czytaj więcej)Noworoczny koncert. Nakielska świątynia zapełniła się po brzegi
W Nakle nad Notecią Nowy Rok tradycyjnie wita się #muzyką, a 2025 rok nie był pod tym względem wyjątkiem. 5 stycznia odbył się VIII Nakielski Koncert Noworoczny. Wszystkie bilety na wydarzenie wyprzedały się wcześniej, dzięki czemu w kościele pw. św. Stanisława BiM bardzo licznie zgromadzili się spragnieni muzycznych doznań słuchacze.
(czytaj więcej)Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)