Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

28 września 2022 0

Z cyklu bibliotekarz poleca. "Gdzie śpiewają raki"

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory# dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

(czytaj więcej)
28 września 2022 5

Inauguracja roku akademickiego UTW. Gaudeamus Igitur!

27 września w sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyła się # uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tego dnia studenci mieli również okazję wysłuchać pierwszego wykładu.

(czytaj więcej)
26 września 2022 0

Wmurowanie kamienia węgielnego. Orkiestra uświetniła uroczystość

W piątek, 23 września odbyła się uroczystość # wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie.

(czytaj więcej)
25 września 2022 0

Warsztaty kulinarne. Powstały przepyszne placki ziemniaczane

21 września 2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne podczas których powstały przepyszne placki ziemniaczane.

(czytaj więcej)
25 września 2022 9

Sezon 2022 dobiegł końca. Motocyklowa parada przejechała przez miasto

24 września to dzień, w którym członkowie sekcji motocyklowej #"Nadnoteckie Sokoły" oficjalnie zakończyli sezon 2022. Motocykliści dokładnie o godz. 12:00 "opanowali" parking przy ul. Nowej w Nakle, a następnie udali się do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, by wziąć udział w uroczystym nabożeństwie.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

„Kobieta w Watykanie”. Wrześniowym tematem DKK

W środę 21 września w Wypożyczalni Książek dla# Dorosłych odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmów była książka pt. ”Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Pożegnanie lata w Ślesinie. Jesienne zabawy dla dzieci

W czwartek, 22 września Wiejski Dom Kultury i biblioteka #w Ślesinie zorganizowały dla dzieci z miejscowego przedszkola spotkanie pod hasłem „Pożegnanie lata”.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Natalia Jelińska i jej nieziemskie prace. W NOK-u odbył się kolejny wernisaż

23 września w Galerii 4 Nakielskiego Ośrodka Kultury# zorganizowano wernisaż malarstwa sztalugowego Natalii Jelińskiej. Wystawa będzie czynna aż do końca bieżącego miesiąca.

(czytaj więcej)
23 września 2022 3

Jedna z nielicznych książek o Straży Granicznej. Spotkanie z autorem

Wczoraj w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbyło się spotkanie z Lechosławem #Draegerem, autorem książki „Straż Graniczna regionu Noteci w latach 30. XX wieku, z perspektywy nakielskiego Inspektoratu”.

(czytaj więcej)
23 września 2022 0

Seniorzy pożegnali lato. DDS zmienił się w wyspę piratów

Dzienny Dom Pobytu Senior+ w Nakle n. Not. w# dniach: 20 i 21 września 2022r. zamienił się w prawdziwą wyspę PIRATÓW.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Trzy siostry, wojna i miłość. Panie omówiły powieść Ałbeny Grabowskiej

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w # Ślesinie poświęcone było powieści Ałbeny Grabowskiej „Rzeki płyną, jak chcą”.

(czytaj więcej)
21 września 2022 0

Urodziny mistrza grozy. Stephen King kończy 75 lat

21 września 75 urodziny obchodzi Stephen King – amerykański # pisarz, jeden z najbardziej poczytnych twórców na świecie. Jego książki (napisał ich jak do tej pory ponad 70) sprzedały się w przeszło 350 milionowym nakładzie.

(czytaj więcej)
18 września 2022 0

Biblioteka to gościnne miejsce. Kolejni mali czytelnicy otrzymali wyprawkę

Antonina, Franciszek, Paweł, Michał, Bartłomiej i Rafał to kolejni # uczestnicy projektu Mała Książka Wielki Człowiek, którzy otrzymali wyprawkę składającą się z książki i karty na naklejki.

(czytaj więcej)
18 września 2022 1

Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci były oczarowane alpakami

17 września przy świetlicy wiejskiej w # Wieszkach odbył się piknik z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Mimo kapryśnej pogody, część mieszkańców postanowiła wziąć udział w tym tradycyjnym już dla sołectwa wydarzeniu.

(czytaj więcej)
18 września 2022 10

„Barwy Lata–Dary Jesieni”. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem

18 września mieszkańcy powiatu nakielskiego tłumnie zjechali się do # Minikowa, a wszystko za sprawą jesiennych targów ogrodniczych. Nie było to jednak jedyne wydarzenie odbywające się tego dnia na terenie Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
17 września 2022 0

Zwiedzali miasto zakochanych. Udana wycieczka do Chełmna

W dniu 14 września 2022 r grupa członków i sympatyków Koła Powiatowego # Polskiego Związku Niewidomych w Nakle udała się na wycieczkę do „miasta zakochanych Chełmna”. Zwiedziliśmy Zespół Klasztorny Sióstr Miłosierdzia.

(czytaj więcej)
14 września 2022 0

Zawody wędkarskie w Ślesinie. Kto okazał się najlepszy?

Dnia 10 września 2022 roku na łowisku w Ślesinie odbył się # konkurs wędkarski.

(czytaj więcej)
12 września 2022 1

Zawody strzeleckie w Kowalewku. Udział wzięło kilkadziesiąt osób

W miniony weekend na terenie strzelnicy w # Kowalewku zostały przeprowadzone zawody strzeleckie, z cyklu tegorocznych imprez sportowych, których celem było między innymi oddanie hołdu żołnierzom 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz popularyzacja sportu strzeleckiego i postaw patriotycznych.

(czytaj więcej)
11 września 2022 1

Pożegnali lato na quadach. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci

Zbliża się jesień i z tego powodu w Kazinie zorganizowano# piknik na pożegnanie lata. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła, aby siąść za sterami quadów i wystartować w trasę.

(czytaj więcej)
11 września 2022 0

Edukowali o naszym regionie. Ostatni „Piknik Europejski” w tym roku

W Nakle odbył się ostatni w tym roku Piknik Europejski. Ideą# tej inicjatywy było popularyzowanie wiedzy na temat informacji o województwie kujawsko-pomorskim

(czytaj więcej)
11 września 2022 11

Stanisław Soyka wystąpił w Szubinie. Kwartet zachwycił

W sobotni wieczór dla mieszkańców Szubina wystąpił Stanisław Soyka Kwartet!# Sala Szubińskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność zachwycona występem na żywo.

(czytaj więcej)
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)