Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Fakty

06 października 2022 1

Tym razem o odporności psychicznej. Kolejna ważna konferencja

6 października Fundacja Salus Homini we # współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Nakle zorganizowała zorganizowały specjalną konferencję dla pedagogów i psychologów szkolnych oraz zainteresowanych przedstawicieli rad pedagogicznych szkół, przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego, a także kuratorów sądowych i pracowników innych instytucji wspomagających rodziny.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

"Bezpieczniej na drogach". Policjanci patrolują trasy na nowych motocyklach

Od dzisiaj policjanci nakielskiego # ruchu drogowego patrolują trasy na nowych motocyklach. Zakup tych nowoczesnych pojazdów zrealizowano w ramach projektu: „Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego”.

(czytaj więcej)
06 października 2022 3

Droga spędza sen z oczu. Radna zaapelowała

W czasie wrześniowej # sesji rady miejskiej w Nakle, radna Halina Mnichowska zwróciła uwagę na zły stan ulicy Sportowej w Ślesinie.

(czytaj więcej)
06 października 2022 1

W tym roku przetarg. Realizacja być może w przyszłym roku

Niedawno informowano o tym,# że powiat nakielski zrezygnował z inwestycji remontu ulicy Olszewskiej w Nakle. Powodem był oczywiście brak pieniędzy. Te się jednak znalazły i inwestycja zostanie wykonana.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Spotkanie psychologów i terapeutów. Różne wymiary grupy AA

W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się spotkanie psychologów# i terapeutów z przedstawicielami prowadzącymi grupę AA dla skazanych na terenie jednostki.

(czytaj więcej)
05 października 2022 25

Jedna winda zamiast dwóch. Powiat przeznaczył 420 tys. zł

Na ten rok powiat nakielski, który jest skromnym udziałowcem #spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, zaplanował wymianę wind w szpitalu w Nakle. W międzyczasie okazało się, że zabrakło pieniędzy na wymianę dwóch wind. Będzie wymiana jednej, ale poza tym zaplanowano jeszcze inne prace.

(czytaj więcej)
05 października 2022 6

Blisko 300 mln zł na budowę oddziału. Nowy budynek umożliwi kompleksowe leczenie najmłodszych

„Poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach #tworzonego Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy” to nazwa projektu, który zostanie sfinansowany z Funduszu Medycznego. Dofinansowanie wyniesie 296 mln 631 tys. 720 zł.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Zbiórka krwi. Chętnych nie brakowało

W KP PSP Nakło odbyła się # dzisiaj zbiórka krwi. Chętni nie tylko z Nakła podzielili się cennym darem, z tymi którzy go potrzebują.

(czytaj więcej)
02 października 2022 5

Podniosła uroczystość. Obchody dnia pamięci ofiar zbrodni pomorskiej

- Patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, # który sam doświadczył tak licznych cierpień nie możemy sobie pozwolić na bierność. Pamiętając o ofiarach naszej trudnej historii, nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej uroczystości w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

(czytaj więcej)
02 października 2022 15

„Bez przeszłości nie ma przyszłości (...)”. Stara Remiza budzi szacunek

2 października w parafii pw. Matki Bosnej Bolesnej w # Paterku odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących strażaków oraz ich rodzin. Po mszy świętej proboszcz ks. Mariusz Zbieranek wraz z lokalną społecznością udał się na teren „Starej Remizy”, gdzie poświęcił wspomniany – zrewitalizowany budynek przy ul. Szubińskiej.

(czytaj więcej)
02 października 2022 45

Kolejna pikieta na rynku. Pojawiły się transparenty o inflacji

W sobotę, 1 października na nakielskim # Rynku ponownie pojawili się przedstawiciele ruchu Obywatele RP w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
02 października 2022 4

Sprawnie przeprowadzone zebranie. Mieszkańcy spotkali się w szkole

26 września w jednej z sal Zespołu Szkół # im. Wł. Łokietka w Lubaszczu zorganizowano coroczne zebranie wiejskie w sprawie podziału funduszu sołeckiego na rok 2023. Mieszkańcy mieli tym razem do rozdysponowania kwotę 26 tys. 347 zł.

(czytaj więcej)
02 października 2022 14

Dłuższa kadencja władz samorządowych. Wybory pół roku później (sonda)

W czasie jednego z ostatnich posiedzeń Sejmu # posłowie głosowali nad wydłużeniem kadencji władz samorządowych. Wybory odbędą się pół roku później niż było to ustalone.

(czytaj więcej)
01 października 2022 1

Dzień Otwarty Inżynierów Budownictwa. To już druga odsłona tego wydarzenia

1 października w Nakielskim Ośrodku Kultury rozpoczął się Dzień# Otwarty Inżynierów Budownictwa. To idealna okazja do zasięgnięcia fachowej porady oraz opinii specjalistów w zakresie budownictwa.

(czytaj więcej)
01 października 2022 30

Spółdzielnie nie przekazały jeszcze rozliczeń. Cyberatak opóźnił rozliczenia

Zarówno mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie#, jak i Spółdzielni Mieszkaniowej Chrobry w Nakle nie mają jeszcze rozliczeń kosztów ogrzewania. Jaki jest powód?

(czytaj więcej)
01 października 2022 4

Nadzwyczajne walne zebranie KŻR LOK. Lechosław Draeger nowym prezesem

Mł. chor. rez. Lechosław Draeger zostały wybrany prezesem# Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Nakle nad Notecią. Wybory przeprowadzono po rezygnacji dotychczasowego prezesa mjr rez. Jana Nowakowskiego.

(czytaj więcej)
01 października 2022 3

Wyższe dodatki dla dyrektorów. Kto otrzymuje świadczenie?

Burmistrz gminy Nakło wydał zarządzenie dotyczące wysokości# miesięcznych dodatków dla dyrektorów szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest gmina. Dodatki są wyższe niż poprzednio.

(czytaj więcej)
01 października 2022 0

Świadczenie 300 plus. Na Kujawach i Pomorzu otrzymało ponad 229 tys. uczniów

Większość rodziców i opiekunów złożyła# już wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. 95 proc. z tych złożonych w regionie została pozytywnie rozpatrzona. Na konta rodziców przekazana została kwota 68,7 mln zł.

(czytaj więcej)
30 września 2022 4

Upamiętniono bohaterów z Armii Krajowej. Uroczystości w Nakle i Orlu

Kolejne tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto wczoraj na grobach śp. Klemensa Pufala w Nakle i śp. Benedykta Musiała w Orlu gm. Mrocza.

(czytaj więcej)
30 września 2022 3

Wozy dla strażaków ochotników i bazy edukacyjne. Marszałek wręczył umowy

Dwadzieścia dwa samochody ratowniczo-gaśnicze trafią #do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, a mieszkańcy Płonnego i Dulska w powiecie golubsko-dobrzyńskim zyskają bazy edukacji ekologicznej. Wartość obu projektów wynosi ponad 16 mln złotych, z czego blisko 10,5 mln złotych stanowi wsparcie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowy na dofinansowanie wręczyli dziś (30 września) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

(czytaj więcej)
30 września 2022 5

18 lat Stowarzyszenia. Prezes odebrała gratulacje i życzenia

W 26 września 2022 r. uroczyście obchodziliśmy# 18-stkę Kujawsko - Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu "JUDYM" , Pani Prezes Katarzyna Jaskólska odebrała liczne gratulacje od zebranych gości za wieloletnie działania na rzecz osób bezdomnych, za swój trud, zaangażowanie i poświęcenie.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)