Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

26 października 2021 0

Jerzy Brukwicki gościem „Ciekawości świata”. Wysłuchali wykład

21 października br. odbyło się kolejne spotkanie z# cyklu "Ciekawość świata". Gościliśmy Jerzego Brukwickiego - krytyka sztuki, kuratora wystaw, dziennikarza, wieloletniego szefa Galerii Krytyków Pokaz. Nasz gość przedstawił temat "Poznański Czerwiec, Polski Październik 1956". Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji na temat tego wydarzenia z powojennej historii Polski, które okazało się przełomowe - po raz pierwszy na taką skalę robotnicy sprzeciwili się władzy. Rok 1956 był wyjątkowym czasem w dziejach PRL-u - stwierdził Jerzy Brukwicki. Po śmierci Stalina i odwilży politycznej zaczęła się zmieniać polska codzienność, życie społeczne, kultura, moda. Do Polski zaczęły docierać światowe trendy, choćby w muzyce - Polacy odkryli jazz, zaczęli organizować jazzowe festiwale i przeglądy, do kraju przyjeżdżali muzycy jazzowi z Zachodu.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Wspólny wyjazd do Torunia. Wśród atrakcji wizyta w teatrze

23 października Samorząd Mieszkańców nr 4 zorganizował# wyjazd do Torunia.

(czytaj więcej)
23 października 2021 0

Wspólny spacer. Wszystko dla poprawy jakości powietrza

Twarzystwo Przyjaciół Nakła 23 października 2021 r.zorganozowało spacer.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Dyskusyjny Klub Książki cieszy się coraz większą popularnością

Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku spotkały się# w październikowe popołudnie w bibliotece, by podyskutować o ostatnio przeczytanej książce. Była to powieść Agnieszki Krawczyk pt.”Splatane ścieżki”.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Biblioteka przygotowała wystawy

Stanisław Lem, wybitny pisarz science fiction, futurolog, felietonista i# filozof, urodził się we Lwowie 1921 roku. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. W związku z tym Wypożyczalnia Książek dla Dorosłych w Nakle przygotowała dwie wystawy. Jedna z nich poświęcona została jego życiu i twórczości. Teksty tam zamieszczone wzbogacono o materiały fotograficzne z rodzinnego archiwum.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Rozmawiały o książce włoskiego pisarza. Dyskusji nie było końca

Powieść „Wyznanie”, autorstwa włoskiego pisarza, scenarzysty i# dziennikarza Domenica Starnone była omawiana na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Ślesinie.

(czytaj więcej)
20 października 2021 15

Seniorzy słuchali wykładu. Burmistrz mówił o gminnych przedsięwzięciach

W miniony wtorek w Nakielskim Ośrodku Kultury# odbył się drugi wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Miasto i Gmina Nakło nad Notecią na przestrzeni ostatnich lat”. Poprowadził go sam burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Bibliotekarz poleca książkę Kristin Hannah pod tytułem „Nocna droga”

W cyklu „Bibliotekarz poleca” tym razem proponuję# powieść „Nocna droga”, która wyszła spod pióra genialnej Kristin Hannah. Ta amerykańska pisarka tworzy od 1990 roku i jest autorką ponad 20 tytułów. Jest wielokrotnie nagradzaną laureatką wielu nagród min. Złotego Serca, Maggie, i nagrody National Reader's Choice. Jej książki zawsze znajdują się na liście bestsellerów czasopisma „New York Times”.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Wiejski jarmark w sercu Torunia. Lokalne żywność i dania kuchni regionalnej

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki# - dziś (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedaje warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Grono najmłodszych czytelników powiększyło się. Dzieci dostały dyplomy

„Mała książka - wielki człowiek” to projekt dla dzieci w# wieku przedszkolnym, który ma zachęcić rodziców i ich pociechy do odwiedzania biblioteki i wyrobienia nawyku czytania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dzieci sięgające często po książki mają większy zasób słownictwa oraz dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspomnienia z wakacji! Przygoda młodzieży z „Eko – spacerami”

Wakacje już dawno za nami, ale w myślach cały czas o# nich pamiętamy. Miło wrócić wspomnieniami do ciepłych letnich nocy, szumu wiatru, złotych łanów zbóż, dzikiej przyrody… Na ten temat sporo mogą powiedzieć dzieci i młodzież z sołectwa Kosowo, które w dniach 16 – 17 sierpnia uczestniczyły w wyjeździe do leśniczówki w miejscowości Laskownica. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie przy udziale Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Był to wyjazd realizowany w ramach projektu „Eko – spacery”, na który środki były pozyskane ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartych konkursów.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

„Czytanie wzmacnia” hasłem tegorocznej edycji nocy w bibliotece

W dniach 9 - 10 października 2021 r. Biblioteka oraz# Wiejski Dom Kultury w Ślesinie włączyły się do VII ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której hasłem przewodnim było: „Czytanie wzmacnia”.

(czytaj więcej)
12 października 2021 0

Książka naszpikowana emocjami. Spotkanie klubu w Trzeciewnicy

Czas pandemii pozbawił Klubowiczów możliwości spotkań w# ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym bardziej cieszy fakt, że działalność Klubu w Trzeciewnicy została wznowiona.

(czytaj więcej)
12 października 2021 0

Noc czytelniczych wrażeń. VII edycja wieczornego spotkania w bibliotece

Za nami kolejna, VII Noc Bibliotek, której inicjatorem jest# Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku przebiegła pod hasłem "Czytanie wzmacnia".

(czytaj więcej)
11 października 2021 0

Książka o zbrodni pomorskiej dostępna w bibliotece w Nakle i Paterku

Czy każdy z nas słyszał o Zbrodni Pomorskiej, która miała# miejsce w 1939 roku?

(czytaj więcej)
10 października 2021 0

Spacer Nording Walking. Wspólnie zasadzili 1000 krokusów

Dnia 9.10.2021r. Towarzystwo Przyjaciół Nakła# jak co sobotę zorganizowało spacer Nordic Walking. Korzystając z pięknej pogody i energii, którą dają nam spacery przyłączyliśmy się do akcji sadzenia krokusów na terenie Nakła.

(czytaj więcej)
10 października 2021 0

"Zrównoważona mobilność w naszym mieście". Uroczyste wręczenie nagród

W dniu 7.10.2021r. w Muzeum Ziemi Krajeńskiej# nastąpiło uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym pt. ''Zrównoważona mobilność w naszym mieście '' zorganizowanym w ramach akcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

(czytaj więcej)
09 października 2021 0

Bezpłatne warsztaty kulinarne. Dzieci przygotowały zdrowe posiłki

W poniedziałek, 4 października odbyły się bezpłatne# warsztaty kulinarne organizowane w ramach promocji Akademii Rozwoju Kulinarnego dla Samorządu Mieszkańców nr 4 w Nakle.

(czytaj więcej)
08 października 2021 0

Krzysztof Nowakowski w bibliotece. Opowiedział o swoich wyprawach

Po pięciu latach od ostatniej wizyty, do nakielskiej# biblioteki w czwartek, 7 października zawitał ponownie Krzysztof Nowakowski, wieloletni maszer.

(czytaj więcej)
08 października 2021 0

2021 rokiem Tadeusza Różewicza. Był jednym z najwybitniejszych dramaturgów

„Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” (T. Różewicz, Kartoteka)

(czytaj więcej)
05 października 2021 0

Tego dnia królowały ziemniaki. Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym# świetna okazja do wspólnej zabawy. W poniedziałek 4 października instruktorzy z Nakielskiego Ośrodka Kultury wybrali się do Trzeciewnicy by wspólnie z dziećmi i nie tylko, świętować „Dzień pieczonego ziemniaka.”

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)