Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

Fakty

28 września 2022 9

Krótkie obrady rady powiatu. Podjęto jedną uchwałę

W środę, 28 września na przystani nakielskiej odbyły się obrady sesji rady powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
28 września 2022 8

Umowa na pożyczkę podpisana. 730 tys. zł na instalację fotowoltaiczną

W piątek o godz. 11:00 w sali konferencyjnej NOK-u# doszło do spotkania burmistrza Nakła Sławomira Napierały, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusza Stachowiaka, prezesa Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nakle Sławomira Sobczaka oraz przedstawicieli firmy SolarSpot. Głównym punktem spotkania było podpisanie umowy pożyczki na budowę instalacji fotowoltaicznej na biologicznej oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody.

(czytaj więcej)
28 września 2022 10

Krzyż za dzielność i odwagę. Odznaczenie dla Marka Kończewskiego

Koordynator z ramienia JRS do niesienia pomocy# Ukrainie rat.spec. Marek Kończewski, dotarł z kolejnym transportem wsparcia dla armii ukraińskiej jak również ludności cywilnej.

(czytaj więcej)
27 września 2022 0

Zbliża się rocznica Zbrodni Pomorskiej. Co dzieje się na miejscu kaźni?

W połowie października odbędą się obchody z okazji rocznicy # Zbrodni Pomorskiej. Jak będą przebiegały i co dzieje się obecnie na miejscu kaźni w Paterku, relacjonuje sołtys Paterka Piotr Niemczewski.

(czytaj więcej)
25 września 2022 17

Stawki za wodę i kanalizację. Można spodziewać się podwyżek?

Rosnące koszty utrzymania przyczyniają się do podwyżek wielu cen #i stawek. W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że podwyżki mają również objąć wysokość stawek i taryf za wodę i ścieki. Czy Komunalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Nakle planuje podwyższyć stawki?

(czytaj więcej)
25 września 2022 6

Ciemno i niebezpiecznie. Przystanek oświetlany latarkami!

Co najmniej od pięciu lat kolejni sołtysi Michalina wnioskują do gminy #o postawienie oświetlenia przy przystanku autobusowym we wsi. A gmina? Twierdzi, że nie ma pieniędzy. I tu pojawia się pytanie: czy na bezpieczeństwie mieszkańców warto oszczędzać?

(czytaj więcej)
24 września 2022 4

Kierowcy nie widzą progów. Proszą o poprawę widoczności

Niedawno na ulicy Leśnej w Potulicach zamontowano progi zwalniające.# Mieszkańcy, którym na tym zależało, są z inwestycji zadowoleni, jednak jest jeszcze drobne „ale”. Gdy jest ciemno, kierowcy nie widzą progów.

(czytaj więcej)
24 września 2022 85

Obywatele RP na nakielskim Rynku. Zorganizowali kolejną pikietę

W sobotę, 24 września na nakielskim rynku ponownie pojawiły się przedstawicielki ruchu Obywatele RP.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Kursy zawodowe. Jedna z form oddziaływania na skazanych

W Zakładzie Karnym w Potulicach funkcjonariusze systematycznie# organizują skazanym kursy lub szkolenie zawodowe. Zdobycie nowego zawodu, nowych umiejętności i rozwój kompetencji, a także podniesienie kwalifikacji ma przyczynić się do zwiększenia zasobów skazanych i wpisuje się w prowadzone oddziaływania resocjalizacyjne.

(czytaj więcej)
24 września 2022 1

Wielka uroczystość. Wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła

23 września w Występie odbyła się uroczystość wmurowania# kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym m.in. Biskup Diecezji Bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk.

(czytaj więcej)
23 września 2022 8

Będzie łatwiejszy dostęp do kolei. Z Nakła w kierunku Bydgoszczy i Piły

Przebudowane przejście podziemne na stacji Nakło nad Notecią #ułatwi łączenie różnych środków transportu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie przejścia i realizację prac budowlanych. Zadanie powstanie dzięki finansowaniu z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025”.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Salutaris służy od dekady. Skupia 80 gmin i powiatów

10 lat temu z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego# powstało Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe Salutaris, powołane w celu organizowania solidarnej pomocy w nadzwyczajnych sytuacjach kryzysowych. Organizacja zrzesza jednostki samorządu terytorialnego, które wspólnie utrzymują wojewódzki Fundusz Solidarnościowy, będący instrumentem szybkiego wsparcia finansowego w sytuacji klęsk żywiołowych i katastrof.

(czytaj więcej)
22 września 2022 7

Znów więcej pieniędzy. Na wymianę „kopciuchów”

Kończy się nabór w ramach programu dotowania wymiany źródeł #ciepła w gminie Nakło. Zainteresowanie jest duże, w budżecie dołożono kolejne pieniądze na dotacje dla mieszkańców. Termin składania wniosków upływa z końcem września.

(czytaj więcej)
22 września 2022 28

Pieniądze na dodatek węglowy już są. Rząd apeluje do samorządów

Polacy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w # najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom. Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Inspekcja sił i środków jednostki. Przeprowadzono ćwiczenia i przegląd

W dniu 20 września 2022 roku odbyła się inspekcja z udziałem # sił i środków plutonu gaśniczego Nakło nad Notecią wchodzącego w skład Kompanii Gaśniczej „Krajniak” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

(czytaj więcej)
21 września 2022 54

Będzie ciemno na ulicach? Niektóre samorządy chcą oszczędzać (sonda)

Ceny za energię elektryczną rosną w zastraszającym tempie. Zbliża się # 2023 rok, samorządy pracują nad przyszłorocznymi budżetami. Tymczasem niepokojące ceny energii pozostawiają pod znakiem zapytania to, czy gminne budżety uda się spiąć.

(czytaj więcej)
21 września 2022 2

Nakielscy uczniowie łamali sowieckie szyfry. Towarzyszył im prezes IPN

Instytut Dziedzictwa Narodowego zorganizował przejazd ciężarówką #po całej Polsce, aby zaprezentować Polakom grę komputerową pt. „Gra Szyfrów”. Jednym z dwudziestu przystanków była przystań w Nakle.

(czytaj więcej)
21 września 2022 8

Podzielono ponad 54 tys. zł. Na co idą fundusze sołeckie?

Wczoraj (20 września) w Wiejskim Domu Kultury w Ślesinie #odbyło się kolejne zebranie wiejskie. Podobnie jak na innych zebraniach, mieszkańcy spotkali się, aby podzielić fundusz sołecki na 2023 rok.

(czytaj więcej)
20 września 2022 0

KGW wystartowały konkursach. Które zrobiło najsmaczniejszą potrawę?

Podczas targów „Barwy Lata -Dary Jesieni” rozstrzygnięto kilka# konkursów min. takie jak „Bitwa regionów” oraz „Ziemniak w tradycji kuchni pomorza i kujaw”. Kto w tym roku zwyciężył?

(czytaj więcej)
20 września 2022 6

Kowalewo wciąż ma nadzieję. W oczekiwaniu na kontrraport

Do postępowania administracyjnego w sprawie budowy ubojni #w strefie ekonomicznej w Kowalewie został dopuszczony nowy dowód w sprawie – to niezależna ekspertyza oceniająca złożony przez inwestora raport środowiskowy.

(czytaj więcej)
20 września 2022 0

Z ponad 42 tysięcy na niecałe 2 tysiące. Znacznie mniej umorzeń niż rok temu

W 2020 roku do burmistrza Nakła wpłynęło 30 wniosków o umorzenie# podatku, rok później, w 2021 – 13 wniosków. W 2021 roku kwota umorzeń jest znacznie mniejsza niż w roku poprzednim.

(czytaj więcej)
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)