Dziś mamy 31 stycznia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

31 stycznia 2023 0

Dofinansowanie w obszarze nawadniania i zielonej energii. Wnioski od 31 stycznia

Od 31 stycznia 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych# źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
30 stycznia 2023 0

Bezpłatne internetowe webinarium. "Dotacje dla rolnictwa”

Zapraszamy rolników do udziału w bezpłatnym internetowym webinarium pn. „Dotacje dla rolnictwa”, które odbędzie w środę #1 lutego 2023 r. o godz. 11:00

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 1

ARiMR prosi rolników o informacje dotyczące zbóż. Do kogo telefony?

Do niektórych rolników odezwali się pracownicy biur powiatowych ARiMR z pytaniami o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie.# Pozyskane ten sposób informacje dotyczące zgromadzonego ziarna będą wykorzystane podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w dyskusji nad propozycjami dotyczącymi eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2023 1

Zmiany w programie azotanowym. Co wprowadza projekt rozporządzenia?

Zbliża się aktualizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2023 0

KGW muszą rozliczyć się z przyznanej pomocy. Czas do końca miesiąca

Do 31 stycznia koła gospodyń wiejskich powinny rozliczyć się z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności statutowej w 2022 r. #Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2023 0

Limity akcji kredytowej na 2023 rok. Pomoc finansowa dla rolników

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową# w formie kredytów preferencyjnych.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2023 1

Wysokosć zaliczki na podatek od emerytur i rent. Jakie składki KRUS?

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia #2023 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na zasadach analogicznych jak w roku 2022.

(czytaj więcej)
18 stycznia 2023 0

Rusza program „Energia dla wsi”. Dofinansowania dla rolników i spółdzielni

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy# i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 roku. Program został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego szczegóły omówili 18 stycznia 2023 r. minister Anna Moskwa, wicepremier Henryk Kowalczyk i wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podczas konferencji prasowej.

(czytaj więcej)
17 stycznia 2023 1

Modernizacja gospodarstw rolnych. Wnioski można składać od końca stycznia

Od 31 stycznia 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem #zielonych źródeł energii, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe. Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2023 0

Trzyletnia kadencja. Nabór do Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że został uruchomiony nabór na nową, XII kadencję Rady Ubezpieczenia #Społecznego Rolników, na lata 2023–2025. Nabór trwa do 3 lutego br.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 0

Rozliczenia do końca stycznia. Sprawozdania KGW z dofinansowania

Do 31 stycznia koła gospodyń wiejskich powinny rozliczyć się z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności# statutowej w 2022 r. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki. Dotychczas do biur powiatowych ARiMR wpłynęło 1840 sprawozdań.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 0

Zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt. Nowe przepisy

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wchodzi w życie 6 stycznia 2023 r. Zmiany spowodowane wprowadzeniem #tych przepisów dotyczą przede wszystkim katalogu gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń, a także wyboru środków identyfikacji. Oprócz tego paszporty bydła będą służyć dokumentowaniu wyłącznie przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZplus.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2023 1

Usuwanie folii rolniczych. Ruszył nowy nabór wniosków

Od 2 stycznia 2023 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących# z działalności rolniczej. Nabór prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2023 11

Miesięczna składka KRUS. Wprowadzono zmiany

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia# 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1952) w 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwa razy.

(czytaj więcej)
21 grudnia 2022 3

Wnioski od 28 grudnia. Zabezpieczenie gospodarstw przed ASF

Od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. ARiMR będzie przyjmować wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu# potencjału produkcji rolnej”. To oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.

(czytaj więcej)
08 grudnia 2022 0

Gala konkursu Agricola-Syn Ziemi. Rolnik z Małocina wśród laureatów

Rolnik z Małocina, Gwidon Bembnista, zgłoszony do konkursu Agricola – Syn Ziemi przez Zarząd Powiatu Nakielskiego znalazł się# wśród laureatów tegorocznej jego edycji.

(czytaj więcej)
17 listopada 2022 3

„Zarządzanie ryzykiem”. Dofinansowanie dla hodowców z działalnością

Drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” będzie prowadzony od #1 grudnia do 30 grudnia 2022 r. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano na to działanie ponad 108 mln euro.

(czytaj więcej)
16 listopada 2022 0

Pomoc dla rodzin rolniczych. Wydłużono termin składania wniosków

Do 23 listopada 2022 r. został wydłużony termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego rodzin,# którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

(czytaj więcej)
04 listopada 2022 1

Pomoc dla rodzin rolniczych. Wnioski do 15 listopada

Do 15 listopada 2022 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej# w zakresie wsparcia finansowego rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

(czytaj więcej)
26 października 2022 0

Zarządzanie ryzykiem. 31 października ostatnim dniem na złożenie wniosków

O dopłaty do ubezpieczeń w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą się ubiegać# hodowcy drobiu, świń i bydła. Budżet przeznaczony na to wsparcie wynosi ponad 108 mln zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała 78 wniosków, najwięcej – 13 – w województwie małopolskim. O dopłaty można ubiegać się do 31 października.

(czytaj więcej)
23 października 2022 1

Pogoda nie sprzyjała sadownikom. Jakie straty ponieśli?

Rolnictwo to sektor, który w dużej mierze zależy # od warunków atmosferycznych. Niekorzystne zjawiska mogą wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Niestety, w tym roku nie ominęły one rolników i sadowników z gminy Nakło.

(czytaj więcej)
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)