Rolnictwo
Dofinansowanie w obszarze nawadniania i zielonej energii. Wnioski od 31 stycznia

Od 31 stycznia 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych# źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.
(czytaj więcej)Bezpłatne internetowe webinarium. "Dotacje dla rolnictwa”

Zapraszamy rolników do udziału w bezpłatnym internetowym webinarium pn. „Dotacje dla rolnictwa”, które odbędzie w środę #1 lutego 2023 r. o godz. 11:00
(czytaj więcej)ARiMR prosi rolników o informacje dotyczące zbóż. Do kogo telefony?

Do niektórych rolników odezwali się pracownicy biur powiatowych ARiMR z pytaniami o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie.# Pozyskane ten sposób informacje dotyczące zgromadzonego ziarna będą wykorzystane podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w dyskusji nad propozycjami dotyczącymi eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
(czytaj więcej)Zmiany w programie azotanowym. Co wprowadza projekt rozporządzenia?

Zbliża się aktualizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego.
(czytaj więcej)KGW muszą rozliczyć się z przyznanej pomocy. Czas do końca miesiąca

Do 31 stycznia koła gospodyń wiejskich powinny rozliczyć się z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności statutowej w 2022 r. #Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.
(czytaj więcej)Limity akcji kredytowej na 2023 rok. Pomoc finansowa dla rolników

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową# w formie kredytów preferencyjnych.
(czytaj więcej)Wysokosć zaliczki na podatek od emerytur i rent. Jakie składki KRUS?

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia #2023 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na zasadach analogicznych jak w roku 2022.
(czytaj więcej)Rusza program „Energia dla wsi”. Dofinansowania dla rolników i spółdzielni

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy# i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 roku. Program został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego szczegóły omówili 18 stycznia 2023 r. minister Anna Moskwa, wicepremier Henryk Kowalczyk i wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podczas konferencji prasowej.
(czytaj więcej)Modernizacja gospodarstw rolnych. Wnioski można składać od końca stycznia

Od 31 stycznia 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem #zielonych źródeł energii, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe. Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.
(czytaj więcej)Trzyletnia kadencja. Nabór do Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że został uruchomiony nabór na nową, XII kadencję Rady Ubezpieczenia #Społecznego Rolników, na lata 2023–2025. Nabór trwa do 3 lutego br.
(czytaj więcej)Rozliczenia do końca stycznia. Sprawozdania KGW z dofinansowania

Do 31 stycznia koła gospodyń wiejskich powinny rozliczyć się z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności# statutowej w 2022 r. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki. Dotychczas do biur powiatowych ARiMR wpłynęło 1840 sprawozdań.
(czytaj więcej)Zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt. Nowe przepisy

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wchodzi w życie 6 stycznia 2023 r. Zmiany spowodowane wprowadzeniem #tych przepisów dotyczą przede wszystkim katalogu gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń, a także wyboru środków identyfikacji. Oprócz tego paszporty bydła będą służyć dokumentowaniu wyłącznie przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZplus.
(czytaj więcej)Usuwanie folii rolniczych. Ruszył nowy nabór wniosków

Od 2 stycznia 2023 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących# z działalności rolniczej. Nabór prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(czytaj więcej)Miesięczna składka KRUS. Wprowadzono zmiany

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia# 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1952) w 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwa razy.
(czytaj więcej)Wnioski od 28 grudnia. Zabezpieczenie gospodarstw przed ASF

Od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. ARiMR będzie przyjmować wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu# potencjału produkcji rolnej”. To oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.
(czytaj więcej)Gala konkursu Agricola-Syn Ziemi. Rolnik z Małocina wśród laureatów

Rolnik z Małocina, Gwidon Bembnista, zgłoszony do konkursu Agricola – Syn Ziemi przez Zarząd Powiatu Nakielskiego znalazł się# wśród laureatów tegorocznej jego edycji.
(czytaj więcej)„Zarządzanie ryzykiem”. Dofinansowanie dla hodowców z działalnością

Drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” będzie prowadzony od #1 grudnia do 30 grudnia 2022 r. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano na to działanie ponad 108 mln euro.
(czytaj więcej)Pomoc dla rodzin rolniczych. Wydłużono termin składania wniosków

Do 23 listopada 2022 r. został wydłużony termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego rodzin,# którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
(czytaj więcej)Pomoc dla rodzin rolniczych. Wnioski do 15 listopada

Do 15 listopada 2022 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej# w zakresie wsparcia finansowego rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
(czytaj więcej)Zarządzanie ryzykiem. 31 października ostatnim dniem na złożenie wniosków

O dopłaty do ubezpieczeń w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą się ubiegać# hodowcy drobiu, świń i bydła. Budżet przeznaczony na to wsparcie wynosi ponad 108 mln zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała 78 wniosków, najwięcej – 13 – w województwie małopolskim. O dopłaty można ubiegać się do 31 października.
(czytaj więcej)Pogoda nie sprzyjała sadownikom. Jakie straty ponieśli?

Rolnictwo to sektor, który w dużej mierze zależy # od warunków atmosferycznych. Niekorzystne zjawiska mogą wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Niestety, w tym roku nie ominęły one rolników i sadowników z gminy Nakło.
(czytaj więcej)Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!
(czytaj więcej)Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)