Rolnictwo
Spotkania w sprawie problemów rolników. Powołano zespoły robocze

Minister Czesław Siekierski spotkał się w # poniedziałek w siedzibie ministerstwa z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych, którzy uczestniczyli w rozmowach w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Spotkanie odbyło się na wniosek prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktora Szmulewicza i dotyczyło powołania tematycznych zespołów roboczych.
(czytaj więcej)Rolniku ukończyłeś szkolenie? Pamiętaj o zaświadczeniu

21 marca to ważna data dla rolników, którzy wzięli udział w # szkoleniu z metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, ale nie dostarczyli zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu. Skan dokumentu należy przesłać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
(czytaj więcej)Zmiana dla hodowców. Korzystne rozwiązanie

Od 1 stycznia 2026 r. posiadacze # bydła, owiec, kóz i świń oraz właściciele koniowatych będą zobligowani do informowania o wszystkich zdarzeniach zwierzęcych za pośrednictwem systemu IRZplus.
(czytaj więcej)Debata o polskim mleczarstwie. Szereg wyzwań dla branży

– Wiem, że rośnie produkcja, że wzrasta wydajność. To są wspaniałe osiągnięcia # producentów – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas debaty o polskim mleczarstwie, która odbyła się w poniedziałek, 17 marca w siedzibie ministerstwa.
(czytaj więcej)Coroczne płatności dla rolników. Można już składać wnioski

15 marca rozpoczął się nabór wniosków o # przyznanie corocznych płatności dla rolników. Pomimo, że jest to sobota, składanie wniosków było już możliwe.
(czytaj więcej)Zmiana w przepisach.Wyznaczono nowy termin

W przepisach dotyczących Modernizacji gospodarstw rolnych w # ramach obszaru D (racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu) została wprowadzona zmiana.
(czytaj więcej)Zrównoważone rolnictwo to podstawa. Tematyczne forum w Minikowie

13 marca w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w # Minikowie zorganizowano Forum Rolnictwa Zrównoważonego, którego celem było przekazanie wiedzy na temat efektywnego i zrównoważonego nawożenia mineralnego, zachęcenie rolników do świadomego podejmowania decyzji związanych z nawożeniem roślin uprawnych, a także aktualizacja informacji związanych z ekoschematami możliwymi do realizacji w roku bieżącym.
(czytaj więcej)Dwa razy więcej pieniędzy. Dzięki inwestycjom wzrośnie konkurencyjność

Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające # konkurencyjność – budżet zwiększony dwukrotnie.
(czytaj więcej)Będzie szybciej i łatwiej. Uproszczona rejestracja środków ochrony roślin

Wydawanie pozwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na # prowadzenie doświadczeń lub testów związanych z uwalnianiem do środowiska środków ochrony roślin już wkrótce będzie odbywało się w sposób uproszczony i zautomatyzowany. Przełoży się to na poprawność wniosków oraz szybsze wydawanie decyzji. Wdrażane oprogramowanie może pracować 24 h na dobę, niezależnie od godzin pracy urzędu.
(czytaj więcej)Dotacja dla rolników. Nabór na małą retencję trwa

Zgodnie z uchwałą Zarządu # Województwa Kujawsko - Pomorskiego z dnia 23.10.2024 r. w sprawie regulaminu naboru i rozpatrywania wniosków dotyczących realizacji zadań określonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zasad rozliczania zadań współfinansowanych ze środków budżetu Województwa Kujawsko - Pomorskiego, powiaty, gminy i rolnicy z terenu województwa mogą wnioskować o wsparcie na budowę lub renowację zbiorników małej retencji (zbiorniki o powierzchni 0,10 ha - 1 ha).
(czytaj więcej)Jak uniknąć zadłużenia? KRUS radzi

Każdemu zdarzają się ciężkie, życiowe sytuacje. Jeśli chcesz uniknąć # problemów ze składkami na ubezpieczenie w KRUS i ewentualną egzekucją długów wynikających z ich niepłacenia, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
(czytaj więcej)"Dobrostan rolnika". KRUS z nową kampanią

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego inauguruje # nową kampanię prewencyjną pod nazwą „Dobrostan rolnika”, której celem jest popularyzowanie wśród rolników wiedzy o zdrowiu oraz profilaktyce zdrowotnej.
(czytaj więcej)Wdrożenie warunkowości społecznej. O co chodzi?

Ministerstwo Rolnictwo wyjaśnia # zagadnienia dotyczące planowanego wdrożenia warunkowości społecznej.
(czytaj więcej)Rozporządzenie i decyzje Ministra. W związku z ogniskiem pryszczycy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie i zadecydował #o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów z Węgier oraz z części obszaru Słowacji.
(czytaj więcej)Dłuższy zasiłek. Jakie zasady obowiązują?

Od 19 marca 2025 r. rodzice dzieci # przedwcześnie urodzonych lub urodzonych o czasie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński wydłużony od 8 do maksymalnie 15 tygodni w zależności od tygodnia urodzenia oraz masy urodzeniowej dziecka.
(czytaj więcej)Realizacja kampanii dopłat 2024. Przekazano już 16,15 mld zł

Trwa przekazywanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. Z tego tytułu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła dotychczas 16,15 mld zł.
(czytaj więcej)ARiMR przypomina. Za wypalanie traw grożą nie tylko wysokie kary!

Ścierniska płoną przede wszystkim późnym latem i jesienią, natomiast wiosną # rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Szkody dla ekosystemów pól, łąk i pastwisk są oczywiste i ogromne. Należy wiedzieć, że ten proceder jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne a także odebranie części lub całości dopłat.
(czytaj więcej)Szereg wyzwań przed UE. Jedno z nich to bezpieczeństwo żywnościowe

Unia Europejska stoi przed szeregiem # wyzwań, takich jak napięcia geopolityczne, zmiany klimatu, transformacja energetyczna i globalna konkurencja. W odpowiedzi, polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej podkreśla znaczenie wielowymiarowego bezpieczeństwa – w tym bezpieczeństwa żywnościowego.
(czytaj więcej)Zmiana kwot przychodu. Co to oznacza dla ubezpieczonych w KRUS?

Od 1 marca 2025 r. zmieniają się # kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszanie lub zawieszanie świadczeń emerytalno-rentowych.
(czytaj więcej)Wyższe emerytury i renty. O ile wzrosną świadczenia?

W marcu Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwaloryzuje # wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane na dzień 28 lutego 2025 r. Wysokość tych świadczeń wzrośnie o 5,5%.
(czytaj więcej)Hodowco! Ostatni dzień na składanie wniosków!

Rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub # drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki. Wnioski są przyjmowane do 28 lutego 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
(czytaj więcej)Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)