Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2018

Jakie prawa przysługują ciężarnej pracownicy?

Nie każda kobieta wie, że w tym szczególnym dla niej czasie, jakim jest ciąża, przysługują jej szczególne prawa w pracy. W momencie dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia o ciąży, jest ona chroniona specjalnymi przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.

Ochrona kobiet w ciąży – czego dotyczy?

Ochroną są objęte jedynie panie, które posiadają umowę o pracę. Jeżeli chodzi o umowy o dzieło, czy też zlecenie – nie dają one kobietom żadnych gwarancji, wręcz przeciwnie, mogą one zostac natychmiast rozwiązane.

Co w przypadku wypowiedzenia umowy?

Przepisy mówią o tym, że kobieta ciężarna nie może zostać zwolniona przez pracodawcę. Chyba że mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym z wyraźną winą pracownicy. W sytuacji, kiedy  firma ogłosi swoją upadłość lub likwidację pracodawcy – rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży jest możliwe. Wynika to z artykułu 177 § 4 Kodeksu pracy. Inną sytuacją jest przypadek, kiedy kobieta dowiaduje się o swoim stanie w okresie wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy w tym momencie staje się nieważne. Jeżeli kobieta ciężarna dowie się o swojej ciąży po zakończeniu stosunku pracy – pracodawca jest zobowiązany do przywrócenia pracownicy na jej stanowisko.

Prawa ciężarnej pracownicy

Kobiecie w ciąży zabrania się:

  • Pracować w godzinach nadliczbowych. Nie może ona wykonywać pracy w większej ilości godzin niż 8
  • Pracowania w porze nocnej, tzn. od 21.00 do 7.00
  • Wykonywania pracy w pozycji stojącej powyżej 3 godzin podczas jednej zmiany
  • Dźwigania ciężkich przedmiotów
  • Wykonywania pracy w wymuszonej pozycji
  • Wykonywanie pracy,  która zagrażałaby zdrowiu jej i dziecka
  • Pracy  przy komputerze w czasie dłuższym niż 50 minut. Po tym czasie kobiecie przysługuje przerwa  10-minutowa.

W momencie, kiedy pracownica otrzyma polecenie wyjazdu służbowego – może się od niego odwołać bez żadnych konsekwencji.

Płatne zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie płatne jest  100%. Aby je uzyskać należy udać się po nie do swojego lekarza prowadzącego. Na zwolnieniu musi pojawić się specjalny kod B, który wskazuje na ciążę.

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

 

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)