Dziś mamy 31 stycznia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

27 stycznia 2023 6

Kto otrzymuje wysokie świadczenia? Najniższa emerytura to 20 groszy

Choć emerytów z roku na rok przybywa, to seniorzy coraz częściej odkładają moment przejścia na emeryturę. Jeszcze w 2017 roku #około 83 proc. osób zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego kończyło swoją aktywność zawodową i przechodziło na świadczenie. Teraz jest to około 61-62 proc.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 0

Jak rozliczyć PIT. Poradnik dla emerytów i rencistów oraz osób do 26. roku życia

Od 15 lutego do 2 maja br. podatnicy będą składać zeznania podatkowe# za 2022 r. Przygotowaliśmy poradniki, które pomogą prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26. roku życia. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl

(czytaj więcej)
09 stycznia 2023 3

Coraz więcej kontroli zwolnień. 671 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie#, a także zmniejsza świadczenia, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Liczba kontroli w regionie wzrosła o niemal 62 proc.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2023 4

Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Niezbędne poradniki dla składających zeznania

Od 15 lutego do 2 maja br. podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 r. Przygotowaliśmy poradniki,# które pomogą prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26. roku życia. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl

(czytaj więcej)
06 stycznia 2023 1

Nowe gwarancje procesowe. Ochrona wizerunku dziecka

Rada Ministrów przyjęła 3 stycznia 2022 roku, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu# postępowania karnego. Nowe przepisy uzupełniająco dostosowują polskie prawo do dyrektyw unijnych dotyczących gwarancji procesowych dla dzieci oraz zwalczania pornografii dziecięcej.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2023 0

Łatwiejsze porównywanie cen towarów i usług. Nowe przepisy

Lepsza informacja dla konsumentów i łatwiejsze porównywanie cen w sklepach, to korzyści jakie niesie ze sobą rozporządzenie# Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2022 16

Fajerwerki to nie zabawka. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu.# To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia!

(czytaj więcej)
29 grudnia 2022 0

Zespół jelita drażliwego. Jaka dieta najlepsza dla chorych?

Nawracające skurcze i bóle brzucha? Uporczywe wzdęcia, zaparcia lub biegunki? Uczucie pieczenia w żołądku? Nadreaktywność jelit jest# zmorą blisko 30% ludzi na całym świecie. Dieta Low Fodmap to jeden z najskuteczniejszych sposobów na leczenie tzw. zespołu jelita wrażliwego. Wymaga jednak konsekwencji oraz uważnego obserwowania reakcji własnego ciała. Na szczęście istnieją gotowe rozwiązania, dzięki którym można pozbyć się uciążliwych objawów raz na zawsze. Warto z nich skorzystać.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2022 0

Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Nowy projekt dla diabetyków

Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających# z tego schorzenia, ale też męczącą i obciążającą samokontrolą poziomu glukozy. Marzeniem wielu diabetyków stało się komfortowe urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru cukru. Dużą nadzieję przynosi im ważny projekt realizowany obecnie przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Komu i jak nowe urządzenie może zrewolucjonizować życie?

(czytaj więcej)
27 grudnia 2022 0

Inwestycje w nieruchomości. Skuteczna ochrona kapitału przed inflacją

Przyszłość stawia przed nami wiele znaków zapytania. Rekordowa inflacja, napędzana przez największy od lat 70. ubiegłego wieku# kryzys energetyczny, negatywnie odbija się na portfelach Polaków. Sytuacja na rynku jest niestabilna. Jak zabezpieczyć się przed niekorzystnymi skutkami inflacji? Rozwiązaniem mogą być inwestycje w nieruchomości!

(czytaj więcej)
26 grudnia 2022 0

Świąteczne piosenki w naszych domach. Czego słuchamy?

Podczas Bożego Narodzenia nie może zabraknąć świątecznych piosenek. Utwory te towarzyszą nam podczas zakupów, wypieków, czy też sprzątaniu.

(czytaj więcej)
26 grudnia 2022 0

Jak wygląda Boże Narodzenie w innych krajach? Różnorodne tradycje

Czas świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych okresów w roku. Polacy mają bardzo dużo tradycji związanych z #tym świętem. A jak obchodzą je mieszkańcy innych krajów?

(czytaj więcej)
25 grudnia 2022 0

Pierwszy dzień świąt. Jak to było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne, nazywano je również Godami lub ,,godnimi świętami".

(czytaj więcej)
25 grudnia 2022 1

Drugi dzień Świąt Bożonarodzeniowych. Święcenie owsa w kościele

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu #z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Wigilijne wróżby. Związane z magią urodzaju

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było #kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Tradycja szopkarstwa. Zaprojektowane z precyzją

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych# przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca. Mniejsze szopki chętnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nim swoje domy i obdarowywali najbliższych. Większe, ze wspaniałymi lalkami-kukiełkami i rozświetlone od wewnątrz płomykami świec – pełniły funkcję przenośnego teatrzyku, który w okresie świątecznym przy wtórze odgrywanej na żywo muzyki gościł w domach zamożnych krakowskich rodzin.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Dlaczego dzielimy sie opłatkiem? Co oznacza ten gest

Boże Narodzenie obfituje w wiele tradycyjnych symboli. Jednym z najpopularniejszych jest dzielenie się opłatkiem ze swoimi bliskimi. #Czy wiecie, co oznacza ten gest?

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Strojenie choinki. Geneza tej tradycji

W większości domów pojawiły się już bożonarodzeniowe dekoracje. Wiecie skąd wzięła się choinka? Czym jest podłaźniczka? #Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Święta z najmłodszymi. Rodzice powinni zachować czujność

W okresie świątecznym mamy sporo obowiązków. Dzieci sprawiają, że jest ich jeszcze więcej, a wszelkie domowe prace wykonane są# w dłuższym czasie. Mimo to, święta z dziećmi są niezwykle radosne!

(czytaj więcej)
15 grudnia 2022 0

Ulga dla seniorów. Jak z niej skorzystać?

Osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie # pobierają emerytury, a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Pozostając w zatrudnieniu, nie będą płacić podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie, a rozliczający się według skali podatkowej do 115 528 zł.

(czytaj więcej)
15 grudnia 2022 2

Więcej miejsc opieki. Nowa edycja programu Maluch Plus

Kolejna edycja programu Maluch Plus, która wejdzie w życie od # stycznia 2023 roku, będzie miała budżet zwiększony do 5,5 mld zł. Samorządy otrzymają informacje, ile miejsc opieki mogą utworzyć i jakie dostaną dofinansowanie. Na decyzję będą miały czas do końca stycznia.

(czytaj więcej)
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)