Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

29 maja 2023 0

O skutkach starzenia się społeczeństwa. Dwudniowa debata ekspertów

Europejscy eksperci spotkali się w Toruniu podczas dwudniowej (29-30 maja) debaty dotyczącej #społecznych i ekonomicznych skutków starzenia się społeczeństwa. W tym tygodniu miasto Kopernika stanie się także miejscem rozmów na temat odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz dyskusji wokół zmian klimatycznych.

(czytaj więcej)
29 maja 2023 1

Podsumowano 5-letnią działalność CSWOT. Uroczystość Terytorialsów

W miniony piątek (26 maja 2023 r.) na terenie koszar przy ulicy Piastowskiej w# Toruniu odbyło się święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Zorganizowana uroczystość była okazją do podsumowania 5-letniej działalności CSWOT, a także do wręczenia wyróżnień dla żołnierzy jak i osób szczególnie zasłużonych dla toruńskiego Centrum. Jedno z wyróżnień odebrała mjr. Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka”, była łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej.

(czytaj więcej)
28 maja 2023 0

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Tradycja od 1939 r.

27 maja 2023 r. odbyła się VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, która zgromadziła około 20 000 pielgrzymów strażaków# Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami, 55 orkiestr, 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych, w tym 100 na wałach Jasnej Góry.

(czytaj więcej)
28 maja 2023 3

"Bezpieczni lokalnie na drodze i wodzie”. Konferencja z udziałem blisko 100 osób

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz użytkowników kujawsko-pomorskich# akwenów wodnych w trakcie nadchodzącego sezonu wakacyjno-urlopowego były tematami przewodnimi podczas konferencji „Bezpieczni lokalnie na drodze i wodzie”.

(czytaj więcej)
26 maja 2023 8

Emerytura dla matek czwórki dzieci. Komu przysługuje świadczenie?

Mamy, które nie wypracowały nawet minimalnej emerytury, a wychowały co najmniej czwórkę dzieci i osiągnęły# powszechny wiek emerytalny, mogą liczyć na rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”. Maksymalna wysokość świadczenia to kwota minimalnej emerytury- od marca 1588,44 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma pełną wysokość świadczenia.

(czytaj więcej)
26 maja 2023 0

Niebezpieczne reklamy. Jak się nie dać złapać cyberoszustom?

Dla większości z nas korzystanie z usług internetowych to codzienność – zarówno w życiu prywatnym# jak i zawodowym. Dzięki stałemu, często nawet nieograniczonemu dostępowi do sieci praktycznie w każdej chwili możemy załatwić swoje sprawy – zrobić zakupy, opłacić rachunki czy sprawdzić potrzebne informacje. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i w przeciągu kilku chwil wyświetlą nam oczekiwane przez nas wyniki wyszukiwania. Czy klikanie w linki, z pierwszych, z pozoru najlepszych trafień, jest na pewno bezpieczne?

(czytaj więcej)
26 maja 2023 0

Zasiłek macierzyński z ZUS. Ile wynosi i na jaki czas jest przyznawany?

Macierzyński wciąż jest domeną kobiet. W 2022 roku bydgoski i toruński ZUS wypłacał zasiłek #macierzyński dla 31 tys. osób. Tylko 9,7 tys. spośród nich to mężczyźni.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 1

Obchody Dnia Bibliotekarza. Wyróżniono osoby promujące czytelnictwo

Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się w dziś (25 maja) z udziałem #wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej. Podczas uroczystości nagrodzone zostały osoby o szczególnych osiągnięciach w pracy na rzecz promocji czytelnictwa oraz rozwoju bibliotek.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 3

Konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia. Wojewoda powołał siedem osób

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołał dziś siedem osób, które dołączą do grona #78 konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 0

Ponad 280 wniosków. Dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy

Z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem na dofinansowanie projektów poprawiających #bezpieczeństwo pracy. W 2023 roku do konkursu przystąpiło ponad 5,1 tys. płatników składek, a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 0

Sołtysi spotkali się z marszałkiem. Podziękowania za długoletnią pracę

23 maja na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego w auli UMK spotkali się sołtysi z całego regionu. #Wydarzenie poświęcone było marszałkowskiemu (wojewódzkiemu) budżetowi obywatelskiemu, strategiom rozwoju lokalnego do 2027 roku i ważnym lokalnym projektom realizowanym przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Była to także okazja, by podziękować najdłużej działającym sołtysom.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 1

Ostrzeżenie przed oszustami. Fałszywe SMS-y dotyczące świadczeń z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe# SMS-y. W treści wiadomość zawiera informację: „Masz do odebrania nieodebrane świadczenie z ZUS, prosimy o jak najszybsze jego otrzymanie, musisz przejść do uzupełnienia: https://cutl.(...)”. Jeśli otrzymaliśmy takiego SMS-a, bądźmy czujni i nie klikajmy w załączony link. To może być oszustwo! – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
24 maja 2023 1

Wyższe progi dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Sprawdź!

Od czerwca niektórzy pracujący renciści #i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas. Niższy, bezpieczny próg zarobków zwiększa się o ponad 273 zł brutto, a wyższy o 508 zł brutto.

(czytaj więcej)
24 maja 2023 0

Zwiększono dotację podręcznikową. Ile wynosi maksymalna kwota pomocy?

W 2023 roku zostały zwiększone maksymalne kwoty dotacji celowej udzielanej na #wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

(czytaj więcej)
23 maja 2023 2

Podziękowania dla sołtysów. Docenieni za wieloletnią pracę na rzecz społeczności

Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego w auli UMK spotkają się dziś (23 maja) sołtysi z całego #regionu. Wydarzenie poświęcone będzie marszałkowskiemu (wojewódzkiemu) budżetowi obywatelskiemu, strategiom rozwoju lokalnego do 2027 roku i ważnym lokalnym projektom realizowanym przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Będzie to także okazja, by podziękować najdłużej działającym sołtysom.

(czytaj więcej)
23 maja 2023 0

Uroczyste przekazanie pojazdów. Nowe samochody dla Kujawsko-Pomorskiej ITD

Kujawsko-Pomorska Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała nowe# pojazdy – w tym Mobilną Jednostkę Diagnostyczną. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz dokonał dzisiaj uroczystego przekazania samochodów.

(czytaj więcej)
22 maja 2023 1

Na Kujawach i Pomorzu przybywa wniosków o 500 plus. Nadal trwa nabór

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze# 500 plus na okres świadczeniowy 2023/2024. Tylko od 1 lutego do 18 maja br. rodzice i opiekunowie złożyli ich już ponad 4 mln, w województwie kujawsko-pomorskim 215 tys. To odpowiednio o ponad 8 proc. i ok. 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

(czytaj więcej)
22 maja 2023 2

Samoobrona kobiet. Zapisy na bezpłatne treningi dla dorosłych Polek

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem# Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek. Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywać się będą w wybrane soboty i niedziele wiosną i latem w parkach miejskich, na plażach, w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski.

(czytaj więcej)
22 maja 2023 1

Niebezpieczny trend wśród nastolatków. Nie znikaj!

Internetowe wyzwanie tzw. challenge, ma przynieść użytkownikowi mediów społecznościowych #popularność. Może mieć również negatywne, a nawet tragiczne w skutkach konsekwencje. Ostatnio na popularności zaczęło zyskiwać wyzwanie pn. Zniknij bez śladu.

(czytaj więcej)
21 maja 2023 3

"Inwestycje w oświacie”. Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu

Od 18 maja do 15 czerwca można składać wnioski w programie „Inwestycje w oświacie”. W tej edycji #dofinansowanie mogą otrzymać zarówno szkoły samorządowe, jak i niesamorządowe na wsparcie trwających inwestycji. Budżet programu w latach 2023-2024 to 95 mln zł.

(czytaj więcej)
19 maja 2023 1

Zapisy na bezpłatne szkolenia. Wszystkie odbędą się jeszcze w maju

Bydgoski oddział ZUS zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarium „Program Płatnik dla początkujących”, które odbędzie się #24 maja o godz. 10.00. Szkolenie przeprowadzimy online za pośrednictwem Cisco Webex Meeting. Zapisy przyjmujemy do 23 maja pod adresem: szkolenia_bydgoszcz@zus.pl- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)