Badania szkodliwych czynników w środowisku pracy. Nowe rozporządzenie
fot. freepik
28 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia# z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1110), które m.in. nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej. Pracodawca jest zobowiązany wykonać badania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia.
Substancja reprotoksyczna oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.
Substancje reprotoksyczne mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia i warsztatach samochodowych, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych. W związku z dużą populacją pracowników narażonych na działanie tych substancji ograniczenie narażenia zawodowego jest niezwykle ważne.
Działanie reprotoksyczne wykazują głównie następujące substancje:
• metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, kobalt, rtęć, metylortęć),
• związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany),
• tlenek węgla,
• niektóre pestycydy i biocydy,
• ftalany,
• rozpuszczalniki organiczne (np. etanol, 2-metoksyetanol,2-etoksyetanol),
• formamid,
• n-metylopirolidon,
• n- etylopirolidon,
• imidazol i jego pochodne (np. 4-metyloimidazol),
• dimetyloformamid.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.
Kryteria klasyfikacji substancji reprotoksycznych
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Czytaj również
- Cyfryzacja dokumentacji księgowej w podatku CIT. Nowe zasady
- Wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Jak i kiedy złożyć wniosek?
- Deklaracja rozliczeniowa. Wielu przedsiębiorców zapomina o jej złożeniu
- Korekta rocznej składki zdrowotnej. Termin mija 1 lipca
- Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Mija termin składania wniosku
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?
W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Mądry, w dniu 27-07-2024 13:11:38 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 28-07-2024 07:50:13 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!