Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

26 maja 2024

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Po raz pierwszy w historii pałac będzie dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków.

Do tej pory pałac otwierano tylko przy wyjątkowych okazjach, np. na imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej.

Teraz zakończyła się jego modernizacja  - finansowana w znacznej części z Funduszy Norweskich i EOG. Odwiedzający mogą zobaczyć wnętrza pałacu i znajdującą się w nich wystawę stałą. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Fundusze Norweskie i EOG, Fundusze Europejskie – bezcenne wsparcie

Pałac zmodernizowano dzięki wsparciu z Funduszy Norweskich i EOG. Umowę o dofinansowanie podpisano w 2021 roku, a od 21 maja 2024 roku jest już dostępny dla odwiedzających.

Swój udział w remoncie jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce miały również Fundusze Europejskie. Dofinansowano z nich prace termomodernizacyjne, które obejmowały wymianę okien, drzwi i oświetlenia, docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem i modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano i odświeżono wnętrza pałacu, powstała przestrzeń wystawiennicza. Wartość projektu to prawie 25,5 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG 15,11 mln zł.

Zobacz dzieła mistrzów

W  ramach wystawy stałej w pałacu można zobaczyć bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak:

  • Kazania świętokrzyskie,
  • Psałterz floriański,
  • Rocznik świętokrzyski dawny,
  • rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka,
  • średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.

W odnowionym pałacu będą odbywać się także wystawy czasowe. W czerwcu odbędzie się inauguracja wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi, a w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)