Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Aktualności

27 stycznia 2022 0

Finał WOŚP nad jeziorem. Krajeńskie Morsy „Przerębel” zapraszają

30 stycznia o godz.13.00 morsy Krajeńskiego "Przerębla" zapraszają# wszystkich chętnych nad jezioro w Zabartowie, gdzie organizują zbiórkę pieniędzy na WOŚP połączoną z morsowaniem.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 0

Młodzież kolędowała z biskupem. Pomysłodawcą spotkania była nakielanka

W środę 26 stycznia grupa dzieci z parafii św. Stanisława BM w# Nakle nad Notecią, uczniów z SP 2, razem z panią katechetką Katarzyną Dobosz, uczestniczyła w „Kolędowaniu z Biskupem”.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

O bezpieczeństwie podczas zimowego szaleństwa. Zajęcia z policjantami

Nakielscy policjanci odwiedzili uczestników# zajęć feryjnych organizowanych w WDK w Paterku. Policjanci przekazali wiele rad, których przestrzeganie spowoduje, że zimowy wypoczynek będzie bezpieczniejszy.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Kwestować będzie 76 wolontariuszy. Przez gminę przejedzie wóz strażacki

Już 30. stycznia 2022 r. odbędzie się# 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia na terenie całego kraju jak i na świecie pracować będą Sztaby WOŚP założone specjalnie na tę okazję. Cel i hasło tegorocznego finału to: “Przejrzyj na oczy” - czyli zbiórka dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. W gminie Nakło nad Notecią jak co roku sztab zawiązał się przy Nakielskim Ośrodku Kultury. W związku z tym przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat tego dnia.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Za więziennym murem. Jak wygląda terapia uzależnień?

Jak wyglądają zajęcia terapeutyczne za kratami? Ile czasu# trwa terapia uzależnień za więziennym murem? Jak można na nią trafić? Jaka jest motywacja skazanych do udziału w takich oddziaływaniach? Czy jest możliwa rzeczywista zmiana pacjentów? Ilu pacjentów w ciągu roku trafia do oddziału terapeutycznego? Jakie inne działania prowadzone są wobec osadzonych podczas trwania terapii?

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Tydzień ferii już za nami. W Paterku działo się wiele

W piątek zakończyły się tygodniowe zajęcia dla dzieci zorganizowane przez# Wiejski Dom Kultury oraz placówkę biblioteczną PiM Biblioteki Publicznej w Nakle - Filię w Paterku.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 5

Schował się pod wieszakiem z kurtkami. Nie umknęło to uwadze policjantów

Realizując polecenie sądu, dotyczące zatrzymania# 19-latka poszukiwanego za kradzież, „patrolowcy” sprawdzili lokal, w którym miał przebywać nakielanin. Mężczyzna spodziewał się, że zostanie zatrzymany i szukał schronienia pod kurtkami wiszącymi za drzwiami.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 12

Szybkie obrady w trybie zdalnym. Radni rozpatrzyli dwie skargi

W środę, 26 stycznia w trybie zdalnym obradowali# radni powiatowi. W czasie sesji podjęto kilka uchwał, w tym rozpatrzono dwie skargi.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 4

Wsparcie dla przewozów autobusowych. Na liście gminy z pow. nakielskiego

Wojewoda Kujawsko-Pomorski podpisał 52 umowy z# samorządami, które w tym roku otrzymają łącznie 44 mln zł wsparcia rządowego na uruchomienie 450 linii autobusowych w województwie. To wielki krok w walce z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców regionu.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Karnawał, czyli kolorowo i roślinnie. Idealne przepisy na zimę

Karnawał to tradycja, która dziś kojarzy się# przede wszystkim z kolorową zabawą, korowodami przemierzającymi ulice miast, tańcem i balami maskowymi. Rio de Janeiro, Wenecja, Valletta czy Nicea to najbardziej znane miejsca, w których hucznie i barwnie kultywuje się ten obyczaj. Zanim się rozpowszechnił, był mocno związany z agrokulturą, czyli uprawą roli, a okres ten - od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej - był czasem pożegnania z… mięsem.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 6

Pobicie mężczyzny w Szubinie. Sprawca usłyszał już zarzuty

Policjanci z komisariatu w Szubinie ustalili personalia podejrzanego o# spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańca miasta i groźby. 45-latek już usłyszał zarzuty, a po analizie materiałów zgromadzonych przez śledczych, sąd aresztował podejrzanego na 3 miesiące.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 12

Drastyczny wzrost zakażeń. Ponad 50 tys. przypadków w kraju

26 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 53 420 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 276 osób zakażonych koronawirusem. 214 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 17

„To jest już jakaś kpina”. Przebudowa wejścia do ratusza nie ma końca

Skontaktował się z nami mieszkaniec Nakła, który z niepokojem patrzy na# przedłużającą się przebudowę wejścia do nakielskiego ratusza. Otrzymaną wiadomość w całości zamieszczamy poniżej.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Na Skrzydłach Pegaza. Biblioteka czeka na utwory literackie

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie organizuje# międzypowiatowy konkurs literacki pod tytułem „Na Skrzydłach Pegaza”. Adresowany jest dla młodzieży i osób dorosłych. Zgłoszenia trwają do 20 czerwca.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 3

Filip cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jego marzeniem jest komputer

Filip urodził się w 28. tygodniu ciąży. Niestety, u chłopca, który pochodzi z Szubina, doszło do# wylewu, przez co cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 1

Fragmenty szkła w buraczkach. Firma wycofuje partię produktu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że w związku ze# skargą konsumenta na obecność fragmentów szkła w produkcie pn. Buraczki pasteryzowane wiórki, firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. postanowiła wycofać partię produktu określoną poniżej.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Rodzinny turniej dwójek już w sobotę. Grając wspierasz WOŚP

Zabierz mamę, tatę, brata, dziadka lub innego członka rodziny i# zagraj z nami z WOŚP! Stwórzcie zgrany duet i wspólnie pomagajcie przez zabawę!

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 1

Spoofing, czyli podszywanie się. Tak przestępcy mogą „wyczyścić” nasze konta

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem# strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 1

Część uczniów wraca na naukę zdalną. Co z funkcjonowaniem przedszkoli?

Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas# 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2022 13

W gminie Nakło o jednego mieszkańca dziennie mniej. To kolejny spadek

Gmina Nakło to kolejna z gmin naszego powiatu, w której# systematycznie ubywa mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. W ciągu dwóch ostatnich lat ubyło ponad pół tysiąca osób!

(czytaj więcej)
25 stycznia 2022 4

Pacjentów w szpitalach przybyło. Dodatkowe zespoły wymazowe

Ponad 12,5 mln zł rządowych środków przekazanych zostanie na# inwestycje związane z walką z Covid-19 w Kujawsko-Pomorskiem. To w sumie 27 zadań, dotyczących zabezpieczenia tlenowego, realizowanych niebawem w szpitalach w regionie.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)