Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Aktualności

25 marca 2023 4

KRUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą,# Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Wyjątkowi goście odwiedzili seniorów. Paweł Wegner zachwycił grą i śpiewem

W czwartek, 23 marca w naszym Domu gościliśmy wyjątkowych gości - uczestników #Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mroczy wraz z terapeutami i Panią kierownik Zofią Woźniak.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Dyrektywa rodzicielska i work-life balance. Nowelizacja Kodeksu pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą dwie unijne dyrektywy# – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. – To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Z "czerwonego" do "białego" kościoła. Droga krzyżowa ulicami miasta

24 marca, dokładnie o godz. 19.00 z kościoła pw. św. #Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle wyruszyła procesja drogi krzyżowej. Wierni przeszli ulicami miasta w kierunku kościoła pw. św. Wawrzyńca.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 5

Uwaga! Dzisiaj na terenie powiatu możliwe burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące prognozowanego wystąpienia #Burz 1 stopnia na terenie 14 powiatów woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 8

Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w podnoszeniu ciężarów. Pierwsze sukcesy

W piątek, 24 marca w Ciechanowie rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. #Zawody potrwają do niedzieli. Są już pierwsze sukcesy.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Zaproszenie do udziału

Nakielski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne do# udziału w Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska”, które odbędą się 21 kwietnia.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 7

Przypieczętowano projekty. Beneficjenci z powiatu nakielskiego

Umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich #oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze perspektywy 2014-2020 o łącznej wartości 14 milionów złotych przekazano dzisiaj (24 marca) beneficjentom marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Finansujemy rozbudowę sieci wodociągowych i sanitarnych, tworzenie integrujących mieszkańców wiejskich centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, dedykowane zajęcia i warsztaty, a także przedsięwzięcia biznesowe.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 5

16-latek wjechał busem na przejście dla pieszych. Autem kazał kierować ojciec

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego patrolując ulicę #Reja w Wągrowcu zauważyli dostawczego Fiata Ducato, który kontynuował jazdę, pomimo tego, że na przejście wchodzili piesi. Później okazało się, że kierujący to 16-latek, któremu kierować kazał ojciec.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Przedszkolaki radośnie witały wiosnę. Konkursy, zagadki i zabawa przy muzyce

W czwartek, 23 marca przedszkolaki ze Ślesina radośnie powitały Wiosnę. Zajęcia zorganizowane# przez Wiejski Dom Kultury oraz PiM Bibliotekę Publiczną - Filię w Ślesinie były doskonałą okazją, aby uzmysłowić dzieciom siłę i bogactwo, jakie niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 3

Jubileusz 110. rocznicy istnienia Jedynki. Sesja popularnonaukowa

"Jedynka łączy pokolenia’’ - pod takim hasłem 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się #sesja popularnonaukowa. Sesja zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w ramach obchodów jubileuszu 110 rocznicy istnienia Jedynki we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 32

Pojawiły się tabliczki z nazwą ronda. Uchwała weszła w życie

Podczas grudniowej sesji rady miejskiej w Nakle w 2022 roku, nakielscy radni w sposób jednogłośny# zadecydowali nadać imię rondu znajdującemu się przy cukrowni. Kilka dni temu na wspomnianym rondzie pojawiły się tabliczki z jego oficjalną nazwą.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Spotkanie w Światowy Dzień Poezji. Członkinie DKK omawiały "Białą elegię"

W przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji, w bibliotece w Ślesinie zorganizowano spotkanie #Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem był bardzo osobisty utwór autorstwa koreańskiej pisarki Han Kang "Biała elegia".

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Spotkanie poświęcone książce "Wrony". Lektura realna i wstrząsająca

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nakle nad Notecią poświęcone było książce# „Wrony” autorstwa czeskiej pisarki i scenarzystki Petry Dvorakovej.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Powieść nie zachwyciła czytelniczek. Panie uznały książkę za zbyt chaotyczną

W czwartkowe popołudnie, 23 marca w filii bibliotecznej w Paterku odbyło się kolejne spotkanie #Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano na nim książkę, która odniosła międzynarodowy sukces i została przetłumaczona na ponad 30 języków. Powieść „Gdzie jesteś, Bernadette?” Marii Semple została również zekranizowana.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Zajęcia profilaktyczne. Policjantka spotkała się z czwartoklasistami

Asp. Zofia Wrzeszcz spotkała się z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej w Turze. #Mundurowa opowiadała o odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 10
Wiadomości z regionu

Zdenerwowany 29-latek chciał skoczyć z dachu. Pomogli policjanci

Szybka reakcja i zdecydowane działanie policjantów ze śródmiejskiego komisariatu pozwoliły w porę #uratować życie 29-latka, który stojąc na dachu budynku chciał targnąć się na swoje życie. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarską.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Spotkanie pt. "Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”. Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim pt. „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Uczniowie Staszica na kursie stewardesy i stewarda. Egzamin z certyfikatem

W dniu 20.03.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią  uczestniczyli #w Kursie stewardesy/stewarda linii lotniczych, przeprowadzonym przez wykładowcę akademickiego i stewarda linii lotniczych Norwegian Airlines, Radosława Szafranowicza-Małozięcia, reprezentująceco firmę szkoleniową Kadry Turystyki z Warszawy. Celem kursu było pokazanie, jak wygląda praca stewardesy i stewarda.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Misterium Męki Pańskiej w Witosławiu. Widowisko w Niedzielę Palmową

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa na kolejne już Misterium Męki Pańskiej w Witosławiu# organizowane przez Parafię p.w. Świętego Macieja Apostoła w Orlu.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 10

Wypłata trzynastek już w przyszłym tygodniu. Kilka terminów płatności

W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla# emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)