Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

08 lutego 2020 0

Nowe regulacje prawne przy zwalczaniu ASF. W KPUW odbyła się narada

4 lutego w urzędzie wojewódzkim odbyła się narada ze służbami, w związku z #podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, która wprowadza regulacje prawne służące zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności ASF (afrykańskiego pomoru świń). Zebraniu przewodniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 6

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 r. Do kiedy wnioski i faktury?

Każdy producent rolny, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej #napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT potwierdzające zakup.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 0

KRUS rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2019 r.

Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2019 roku #chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

(czytaj więcej)
06 lutego 2020 4

Zabezpiecz gospodarstwo przed suszą. Złóż wniosek o dotację

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się# w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.

(czytaj więcej)
03 lutego 2020 0

X Zjazd Sadowników z województwa. Poruszono kilka tematów

30 stycznia 2020 r odbył się w Przysieku Koło Torunia X Zjazd Sadowników Województwa #Kujawsko-Pomorskiego. Było to kolejne spotkanie, w którym obok producentów owoców brali udział przedstawiciele firm, nauki i doradztwa.

(czytaj więcej)
01 lutego 2020 0

Ochrona wód przed azotanami. Złożono ponad tysiąc wniosków

1101 wniosków na łączną kwotę ponad 86 mln zł wpłynęło do ARiMR w zakończonym 28 stycznia naborze# wniosków o wsparcie finansowe „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” realizowane w ramach PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2020 0

Inwestycje w przetwórstwo. 27 lutego rusza nowy nabór wniosków

Od 27 lutego do 27 marca 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o # wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2020 0

Rozliczenie otrzymanego wsparcia. KGW mają czas do dzisiaj!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że # koła gospodyń wiejskich, które w 2019 roku wykorzystały przyznaną pomoc, muszą ją rozliczyć do 31 stycznia 2020 r. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje konieczność zwrotu przyznanych środków.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2020 1

Działalność pozarolnicza na terenach ASF. Do 250 tys. zł premii

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na# rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2020 0

Aktualna sytuacja w lasach. Kilka ważnych informacji od Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szubin w ostatnim czasie dostaje wiele pytań na temat aktualnej kondycji # lasów... przede wszystkim ciągłego prowadzenia wycinki drzew, czy zalegających stosów drewna przy drogach leśnych.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2020 3

Dopłaty do materiału siewnego. Zmienił się termin naboru wniosków

Zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie dopłaty do zużytego do # siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

(czytaj więcej)
17 stycznia 2020 12

Najnowocześniejszy ośrodek badawczy w Polsce. Zajmie się uprawą pasową

W czwartek, 16 stycznia br. w Śmielinie w województwie kujawsko-pomorskim zostało #oficjalnie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją jest kompleksowe pogłębianie wiedzy na temat pasowej uprawy roli. Twórcą i jednostką prowadzącą Centrum Badawczo – Rozwojowe w Śmielinie jest firma Agro-Land Marek Różniak, natomiast sama inwestycja powstała przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

(czytaj więcej)
14 stycznia 2020 0

"Rolnik Pomorza i Kujaw". Poznaliśmy laureatów konkursu

Rozwój sprzedaży bezpośredniej i detalicznej oraz produkcja żywności ekologicznej i # białka roślinnego – to szanse rozwoju gospodarstw rolnych, o których mówiono przy okazji gali finałowej Konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2020 0

Wsparcie dla hodowców krów i świń. Ustawa ma wejść w życie 15 marca

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe # wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2020 0

Rozliczenie otrzymanego wsparcia. KGW mają czas do końca miesiąca

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że koła gospodyń # wiejskich, które w 2019 roku wykorzystały przyznaną pomoc, muszą ją rozliczyć do 31 tycznia 2020 r. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje konieczność zwrotu przyznanych środków.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2020 0

Inwestycje na obszarach Natura 2000. Wpłynęło blisko 700 wniosków

30 grudnia 2019 r. minął termin składania wniosków o przyznanie pomocy na # „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2020 0

Szereg zmian od 2020 roku. W życie weszły nowe przepisy prawne

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2019 0

Straty spowodowane klęskami żywiołowymi. Ostatni dzień naboru wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub # wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać do 31 grudnia 2019 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2019 1

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Rolnicy mogą składać wnioski

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmowała będzie wnioski od # rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2019 0

Inwestycje na obszarach Natura 2000. Kończy się nabór wniosków

28 grudnia 2019 r. wypada termin zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na # „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2019 9

Ryszard Kamiński od dziś oficjalnie wiceministrem. Czym będzie się zajmował?

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Ryszarda Kamińskiego na stanowisko# podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Akt powołania wręczył dziś, 19 grudnia nowemu członkowi kierownictwa resortu minister Jan Krzysztof Ardanowski.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)