Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2024

Dzień Rysia w przedszkolu. Zadania na spostrzegawczość i test sprawnościowy

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Ryś od prawie 30 lat jest w Polsce objęty ochroną#, a od 2017 roku, 11 czerwca obchodzi swoje święto.

Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. W Polsce mamy dwie populacje rysia- nizinną w Polsce północno - wschodniej oraz karpacką na południowym wschodzie naszego kraju. W tych dwóch rejonach mamy stałą populację, natomiast pojedyncze osobniki spotkamy na terenie całego kraju.

Międzynarodowy Dzień Rysia daje szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. Filia Dziecięca postanowiła zorganizować zajęcia dla przedszkolaków, aby poruszyć temat zagrożonego gatunku rysia.

Gwiazdeczki z Przedszkola Słoneczko wysłuchały ciekawostek o tym zwinnym kocie, do czego służą pędzelki na jego uszach, jakim jest pływakiem, jaką prędkość osiąga biegnąc, itp. Dzieci zostały podzielone na trzy grypy: rysia Zdzisia, rysia Zbysia, rysia Marysia i rozpoczęliśmy zawody. Były zadania na spostrzegawczość, ale także test sprawnościowy. Wszystkie małe rysie poradziły sobie z zadaniami wyśmienicie. Na koniec otrzymały medal, do własnoręcznego pokolorowania.

Materiał: Anna Splitt / Biblioteka Dziecięca w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)