Dzień Rysia w przedszkolu. Zadania na spostrzegawczość i test sprawnościowy
fot. PiMBP w Nakle
Ryś od prawie 30 lat jest w Polsce objęty ochroną#, a od 2017 roku, 11 czerwca obchodzi swoje święto.
Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. W Polsce mamy dwie populacje rysia- nizinną w Polsce północno - wschodniej oraz karpacką na południowym wschodzie naszego kraju. W tych dwóch rejonach mamy stałą populację, natomiast pojedyncze osobniki spotkamy na terenie całego kraju.
Międzynarodowy Dzień Rysia daje szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. Filia Dziecięca postanowiła zorganizować zajęcia dla przedszkolaków, aby poruszyć temat zagrożonego gatunku rysia.
Gwiazdeczki z Przedszkola Słoneczko wysłuchały ciekawostek o tym zwinnym kocie, do czego służą pędzelki na jego uszach, jakim jest pływakiem, jaką prędkość osiąga biegnąc, itp. Dzieci zostały podzielone na trzy grypy: rysia Zdzisia, rysia Zbysia, rysia Marysia i rozpoczęliśmy zawody. Były zadania na spostrzegawczość, ale także test sprawnościowy. Wszystkie małe rysie poradziły sobie z zadaniami wyśmienicie. Na koniec otrzymały medal, do własnoręcznego pokolorowania.
Materiał: Anna Splitt / Biblioteka Dziecięca w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Dzieci wysłuchały legendy o św. Mikołaju. Upominki w bibliotece
- Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
- O gwarze krajeńskiej w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy
- Przedszkolaki świętowały "Dzień Górnika". Zabawy badawcze i ruchowe
- Sezon andrzejkowy w muzeum. "Przyszłość woskiem lana"
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)