Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Fakty

27 marca 2023 1

Miejsca tylko dla 5% dzieci. Nie ma co liczyć na żłobek

Brakuje żłobków czy klubów dziecięcych. Potrzeba instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat #trzech jest widoczna w większości samorządów w naszym kraju. Rząd stara się temu zaradzić, ale nie wszystkie samorządy chcą korzystać z rządowej oferty. Jak to jest w gminie Nakło?

(czytaj więcej)
26 marca 2023 0

Dziękczynna modlitwa w katedrze. 19. rocznica powołania diecezji bydgoskiej

Katedra św. Marcina i Mikołaja w grodzie nad Brdą była miejscem obchodów# 19. rocznicy powołania przez Jana Pawła II diecezji bydgoskiej.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 3

”Niektórym przez okno zagląda kot, a u nas bocian”. Ptak przezimował w Paterku

Ale gratka! Jest bocian z Paterka, który tak sobie upodobał nasze gospodarstwo# i okoliczne łąki, że po prostu z braku chęci albo dobrobytu został całą zimę w Paterku.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 2

Ruch budowlany w 2022 roku. Spadek liczby wydanych pozwoleń

W 2022 roku wydano ogółem 162 388 decyzji o pozwoleniu na budowę dla# 206 187 obiektów budowlanych, podczas gdy w 2021 r. wydano 219 986 pozwoleń dla 269 291 obiektów, a w 2020 r. wydano 200 541 pozwoleń dla 236 190 obiektów.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

III Seminarium w Urzędzie Wojewódzkim. "Życie jako wartość”

24 marca w Narodowym Dniu Życia odbyło się III Seminarium z cyklu „O jakość i trwałość rodziny” pt.# „Życie jako wartość”. W wydarzeniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Osadzeni wzięli udział w akcji sprzątania wsi. Resocjalizacja poprzez pracę

W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych osadzeni pod nadzorem funkcjonariuszy SW rozpoczęli #realizację cyklicznych akcji sprzątania terenu Potulic ze śmieci.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 13

Wieża widokowa została otwarta. Piękne widoki i ciekawa wystawa

25 marca, po dość długiej przerwie otwarta dla zwiedzających została wieża widokowa usytuowana #w Parku Jana III Sobieskiego. Każdy, kto chce odwiedzić wieżę, ma na to czas tylko do godz. 17.00.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Dyrektywa rodzicielska i work-life balance. Nowelizacja Kodeksu pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą dwie unijne dyrektywy# – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. – To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Z "czerwonego" do "białego" kościoła. Droga krzyżowa ulicami miasta

24 marca, dokładnie o godz. 19.00 z kościoła pw. św. #Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle wyruszyła procesja drogi krzyżowej. Wierni przeszli ulicami miasta w kierunku kościoła pw. św. Wawrzyńca.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 7

Przypieczętowano projekty. Beneficjenci z powiatu nakielskiego

Umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich #oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze perspektywy 2014-2020 o łącznej wartości 14 milionów złotych przekazano dzisiaj (24 marca) beneficjentom marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Finansujemy rozbudowę sieci wodociągowych i sanitarnych, tworzenie integrujących mieszkańców wiejskich centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, dedykowane zajęcia i warsztaty, a także przedsięwzięcia biznesowe.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 3

Jubileusz 110. rocznicy istnienia Jedynki. Sesja popularnonaukowa

"Jedynka łączy pokolenia’’ - pod takim hasłem 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się #sesja popularnonaukowa. Sesja zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w ramach obchodów jubileuszu 110 rocznicy istnienia Jedynki we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 32

Pojawiły się tabliczki z nazwą ronda. Uchwała weszła w życie

Podczas grudniowej sesji rady miejskiej w Nakle w 2022 roku, nakielscy radni w sposób jednogłośny# zadecydowali nadać imię rondu znajdującemu się przy cukrowni. Kilka dni temu na wspomnianym rondzie pojawiły się tabliczki z jego oficjalną nazwą.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Coraz mniej prac dyplomowych podejrzanych o plagiat. Widoczny spadek

W 2022 roku za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) przebadano #323 966 prac dyplomowych. Próg alarmowy, ustalony domyślnie na poziom, gdy podobieństwo pracy do innego tekstu źródłowego jest większe niż 70 proc., przekroczyło niespełna 1,7 proc. badanych prac. Zaobserwowano, więc spadek w ciągu 3 lat od uruchomienia systemu, kiedy 2,5 proc. badanych tekstów przekraczało próg alarmowy.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 1

Bezpieczny pieszy. Ponad 250 projektów dla gmin

Zwiększamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Ponad #71 mln zł – taką łączną kwotę dofinansowania z funduszy europejskich otrzymają gminy na realizację projektów wyłonionych w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Konkurs, ogłoszony w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, jest uzupełnieniem kampanii społecznych prowadzonych przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (SKRBRD).

(czytaj więcej)
23 marca 2023 0

Wielkanocna wystawa rękodzieła osób niepełnosprawnych. "My też potrafimy”

Dziś (23 marca) w Urzędzie Marszałkowskim trwa doroczna wielkanocna wystawa rękodzieła #osób niepełnosprawnych pod hasłem „My też potrafimy”. Własne stoiska wystawiło 46 instytucji wsparcia i integracji społecznej z całego województwa. Kiermasz potrwa do 13.30 w budynkach urzędu przy Placu Teatralnym 2 i przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu. Zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 0

Sześć bezpłatnych szkoleń dla KGW. Jedno z nich w Szubinie

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję, skąd pozyskiwać środki na swoje działania, jak przechowywać dokumenty księgowe# – tego, między innymi, mogą dowiedzieć się koła gospodyń wiejskich podczas bezpłatnych szkoleń dotyczących prowadzenia spraw administracyjno-księgowych. Podczas sześciu spotkań w różnych częściach regionu 300 liderek kół pozna tajniki księgowości. Zachęcamy do zapisów.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 0

19. rocznica ustanowienia diecezji bydgoskiej. Uroczysta msza święta

Biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk zaprasza wszystkich kapłanów diecezji wraz z wiernymi #do przeżycia 19. rocznicy ustanowienia diecezji bydgoskiej.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 1

Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie w bydgoskiej Dolinie Śmierci

„Każda wojna zaczyna się̨ w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę̨ do ludzi w imię̨# swoich interesów, wygody, racji, czy w imię̨ Tego, który jest Miłością̨” – mówi Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 1

Projekt trafił pod obrady. Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został# w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 0

Odbiurokratyzowanie pracy szkoły. Spotkanie ze związkami zawodowymi

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami trzech central związków zawodowych #zrzeszających nauczycieli w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Głównym tematem rozmów było odbiurokratyzowanie systemu pracy w szkole oraz ocena pracy nauczycieli.

(czytaj więcej)
22 marca 2023 11

Przybędzie Domów i Klubów Seniora? Nowe wsparcie dla samorządów

Większe dofinansowanie na jednego uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy oraz kolejne Kluby i Domy Senior +# ogłosili podczas briefingu prasowego Minister Marlena Maląg oraz wiceminister Stanisław Szwed w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)