Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

29 września 2023 0

"Weekend seniora z kulturą” . Lista instytucji biorących udział w akcji

Oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, warsztaty i spektakle teatralne, koncerty operowe #oraz muzyczno-poetyckie, pokazy filmowe, spotkania autorskie, a także zajęcia gimnastyczne i taneczne – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez ponad 500 instytucji w całej Polsce w ramach „Weekendu seniora z kulturą”. Tegoroczna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, potrwa od 29 września do 1 października. W tych dniach seniorzy będą mogli skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z licznych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury w całej Polsce.

(czytaj więcej)
29 września 2023 5

5 tys. pluszowych misiów trafiło do straży pożarnej. Pomogą w trudnych chwilach

28 września 2023 roku w #Warszawie pan Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka przekazał na ręce nadbrygadiera Arkadiusza Przybyły zastępcy komendanta głównego PSP pięć tysięcy pluszowych misiów ratowników, które będą służyły jako pomoc dla strażaków podczas udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom poszkodowanym w wypadkach samochodowych.

(czytaj więcej)
28 września 2023 0

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy. Ile wynosi?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej jest #najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym. Tylko w 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 44,2 tys. jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę ponad 326 mln zł, gdzie rok wcześniej było to 43,9 tys. odszkodowań o łącznej wartości 308 mln zł.

(czytaj więcej)
28 września 2023 0

Cześć pamięci pomordowanych. Uroczystości w Dolinie Śmierci

Pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego# wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczcił składając kwiaty podczas uroczystości, odbywających się w fordońskiej Dolinie Śmierci.

(czytaj więcej)
28 września 2023 0

Pamięć o Ofiarach Zbrodni Pomorskiej. W poniedziałek uroczystości wojewódzkie

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na #wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Główne uroczystości odbędą się w najbliższy poniedziałek (2 października) w toruńskim Parku Pamięci, pod odsłoniętym w 2018 roku pomnikiem, który jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej.

(czytaj więcej)
28 września 2023 0

Zamordowany przez komunistów. Pogrzeb Mariana Olejniczaka

Bydgoski kościół garnizonowy Matki Bożej Królowej Pokoju był miejscem rozpoczęcia# uroczystości pogrzebowych Mariana Olejniczaka. Żołnierz Niezłomny został zamordowany przez komunistów w 1949 roku. Jego szczątki odnalazł dwa lata temu Instytut Pamięci Narodowej.

(czytaj więcej)
28 września 2023 11

"Bitwa o remizy”. Doposażenie dla gmin o najwyższej frekwencji wyborczej

W każdym powiecie (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją #w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzyma 1 milion złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.

(czytaj więcej)
28 września 2023 5

Urzędnicy złożyli ślubowanie. Służbę przygotowawczą ukończyło 14 osób

„Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć# państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania” – to słowa ślubowania, które złożyło w środę (27 września) czternaścioro pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, kończących służbę przygotowawczą.

(czytaj więcej)
28 września 2023 0

Podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Kto otrzyma środki?

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa# Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść spotkali się dziś (27 września) z przedstawicielami beneficjentów regionalnego programu operacyjnego i programu rozwoju obszarów wiejskich perspektywy 2014-2020, by przekazać im podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Przypieczętowane właśnie wsparcie wyniosło łącznie prawie 14 mln złotych.

(czytaj więcej)
27 września 2023 1

Jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em? Eksperci odpowiedzą na pytania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do skorzystania# z dyżurów telefonicznych, które w październiku przeprowadzi oddział ZUS w Bydgoszczy i Toruniu wraz z podległymi jednostkami.

(czytaj więcej)
27 września 2023 0

Ostatni moment na złożenie wniosku. Nagrody zarządu województwa

Najbardziej zaangażowani, rzetelni i twórczy w dziedzinie pomocy społecznej zostaną# po raz siedemnasty uhonorowani nagrodami zarządu województwa. Stalowymi Aniołami wyróżnimy zarówno osoby indywidualne jak i zespoły. Na wnioski czekamy do 30 września. Z

(czytaj więcej)
27 września 2023 0

Kolejna edycja projektów edukacyjnych ZUS. Dyżury dla szkół

Nowy rok szkolny to kolejna edycja projektów edukacyjnych# ZUS. Warto skorzystać z najbliższych dyżurów telefonicznych z koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji.

(czytaj więcej)
27 września 2023 1

Zmiany kadrowe. Płk Marcin Dojaś nowym dowódcą terytorialsów

Płk Marcin Dojaś jest oficjalnie nowym dowódcą# 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę w obecności gen. dyw. Macieja Klisza- dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawicieli władz, dowódców jednostek, komendantów instytucji wojskowych, blisko tysiąca terytorialsów i kilku tysięcy uczestników uroczystości, przyjął swoje obowiązki z rąk dotychczasowego dowódcy, obecnie pierwszego zastępcy dowódcy WOT, płk. Krzysztofa Stańczyka.

(czytaj więcej)
26 września 2023 2

Nowa aplikacja mZUS dla lekarzy. Dyżur telefoniczny z ekspertami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza #lekarzy i asystentów medycznych do telefonicznego kontaktu z ekspertami w sprawie zasad korzystania z aplikacji mZUS dla lekarzy.

(czytaj więcej)
26 września 2023 12

Wypłata ostatnich czternastek. Kiedy przypada termin płatności?

Pod koniec tygodnia ZUS przekaże ostatnią transzę# czternastek. Trafią do osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin wypłaty za wrzesień przypada na 1 października.

(czytaj więcej)
25 września 2023 1

BohaterON w Twojej Szkole. Pamiątkowy dyplom dla każdej placówki

Trwa rekrutacja do projektu „BohaterON w Twojej Szkole #2023”. Do 2 października szkoły i przedszkola mogą zgłaszać swój udział w ogólnopolskiej kampanii upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego, a także promującej postawy patriotyczne i popularyzującej historię Polski XX wieku.

(czytaj więcej)
25 września 2023 0

Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku. Przyjęto audyt krajobrazowy

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmik przyjął audyt #krajobrazowy województwa, ważny dokument planistyczny w dziedzinie ochrony dziedzictwa naturalnego i historycznego regionu, będący podstawą do uchwalenia aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Przed posiedzeniem radni uczestniczyli w otwarciu wystawy poświęconej 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

(czytaj więcej)
24 września 2023 1

Sesja sejmiku województwa. Co będzie tematem najbliższych obrad?

61. sesja sejmiku województwa odbędzie się w najbliższy# poniedziałek (25 września). Przed posiedzeniem radni wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Transmisja online od godz. 10. Porządek obrad

(czytaj więcej)
23 września 2023 5

Wymiana kopciuchów. Wkrótce nabór kolejnych wniosków

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych# i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie” – z budżetem 1,75 mld zł – wyniesie do 41 tys. zł dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Na więcej mogą liczyć mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin. „Nabór wniosków dla gmin rozpocznie się 29 września 2023 r.” – poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

(czytaj więcej)
23 września 2023 2

"Liczy się jakość”. Okolicznościowa konferencja i wręczenie odznaczeń

W ramach jubileuszowych obchodów 20-lecia działalności #IJHARS w dniu 21 września br. w pięknej auli Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się okolicznościowa konferencja pt. „Liczy się jakość”.

(czytaj więcej)
22 września 2023 6

Wzrost zaburzeń psychicznych wśród dzieci. Spotkania edukacyjne

W odpowiedzi na alarmujące raporty, które wskazują na #znaczny wzrost zaburzeń psychicznych wśród dzieci organizujemy spotkania edukacyjne dla rodziców oraz opiekunów uczniów szkół ponadpodstawowych. Pierwsze, we wtorek 26 września w Koronowie.

(czytaj więcej)
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

(czytaj więcej)