Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

25 czerwca 2024 0

Ubezpieczony na zwolnieniu lekarskim. Należy powiadomić pracodawcę i ZUS

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania #o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina.

(czytaj więcej)
24 czerwca 2024 1

Zasłużeni dla kultury Kujaw i Pomorza. Wręczono medale Gloria Artis

W uroczystej ceremonii w Urzędzie Wojewódzkim #w Bydgoszczy, Wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling wręczył Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej.

(czytaj więcej)
23 czerwca 2024 1

Nie daj się przestępcom. Jak nie paść ofiarą oszustwa?

Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2024 0

Ojcowie chętnie korzystają z urlopów rodzicielskich. Dane ZUS

Gdy urodzi się dziecko, ubezpieczonym ojcom również przysługuje prawo #do urlopu. I to nie tylko ojcowskiego, który jest najbardziej popularny. Tata ma również prawo do urlopu rodzicielskiego na równych zasadach z mamą oraz macierzyńskiego, jeśli mama zrezygnuje z niego po 14 tygodniach od narodzin dziecka.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2024 0

Wakacyjne zmiany. Ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów

Od dzisiaj, 21 czerwca obowiązują wakacyjne ograniczenia# w ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Redukcja nauczania lekcji religii. Stanowczy sprzeciw komisji

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji #przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 1

Konwent Wójtów Gmin Wiejskich. Co omawiano na spotkaniu?

W Sąsiecznie odbyło się posiedzenie# Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 2

Opinia w kwestii wspólnej polityki rolnej. Marszałek w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w Brukseli# w dwudniowym (19-20 czerwca) posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas wczorajszych obrad została przyjęta opinia na temat zasad funkcjonowania unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Dokument, przygotowany wspólnie przez gospodarza naszego województwa i wybraną w ostatnich wyborach do Paramentu Europejskiego Portugalkę Isildę Gomes, ma istotne znacznie dla europejskiej debaty w tej kwestii i dla przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Inwestycje na drogach wojewódzkich. Przebudowa skrzyżowań

Zakończyły się prace przy budowie nowego ronda #w Sępólnie Krajeńskim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. Wkrótce ruszy budowa sygnalizacji świetlnej w Bysławiu (powiat tucholski). W najbliższych latach w ramach programu likwidacji miejsc niebezpiecznych przebudujemy łącznie 23 skrzyżowania. Samorząd województwa przeznacza na ten cel 72 miliony złotych.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 1

Wnioski o świadczenia rehabilitacyjne. Kiedy należy je złożyć?

Gdy kończy się zasiłek chorobowy, a lekarz w dalszym ciągu #uznaje, że stan zdrowia pacjenta nie kwalifikuje się do powrotu do pracy, warto pamiętać o tym, że leczenie może zostać przedłużone. Taką sposobność daje świadczenie rehabilitacyjne. ZUS nie wypłaca go jednak z urzędu. Konieczny jest wniosek. Warto złożyć go co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Zapewni to ciągłość wypłaty świadczeń.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 2

Nie dajmy szans włamywaczom! Przed wyjazdem zabezpiecz dom

W dniu 19 czerwca 2024 r. obchodzimy# Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia, już po raz szósty, Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 23 krajami europejskimi rusza z kampanią „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Spotkanie dotyczące "Ustawy Kamilka". Przybyli proboszczowie z 11 dekanatów

Bydgoszcz i Górka Klasztorna to dwa miejsca w diecezji #bydgoskiej, w których zaplanowano spotkania w sprawie wytycznych, dotyczących tzw. „Ustawy Kamilka”.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 0

Kandydaci na katechistów zakończyli rok formacji. Dzień skupienia

W miniony weekend kandydaci na katechistów #Szkoły św. Pawła Diecezji Bydgoskiej dniem skupienia w Kościele Rektorskim Ducha Świętego w Bydgoszczy zakończyli rok formacji.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 0

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Pompy ciepła z listy ZUM

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy #zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 2

Truskawki pod kontrolą państwowej inspekcji. Przebadano 73 próbki

Jednym z zadań realizowanym przez Państwową Inspekcję #Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest sprawowanie nadzoru nad stosowaniem środków ochrony roślin przez użytkowników profesjonalnych. Corocznie inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonują ponad 21 000 kontroli w powyższym zakresie, a w ramach prowadzonego monitoringu prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego pobierają około 4000 próbek do badania pod kątem pozostałości substancji czynnych.

(czytaj więcej)
18 czerwca 2024 1

Kujawsko-Pomorskie przygotowane. Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo

Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami służb oraz mediów,# Wojewoda Michał Sztybel podsumował działania prowadzone w ramach zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego województwa podczas wakacji. W 2024r. zdecydowano o przeznaczeniu 500 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą. Z wypoczynku w różnych formach skorzysta ok. 50 tysięcy dzieci.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 3

Sejmik udzielił zarządowi wotum zaufania. Nie wszyscy jednogłośni

Głosowanie nad wotum zaufania dla zarządu województwa #poprzedziło wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego, który zreferował wymagany ustawowo aktualny raport o stanie województwa.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 0

Dorabianie do nauczycielskiego świadczenia. Na jakich zasadach?

Przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne# nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale pod pewnymi warunkami, aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 0

Umieszczono symbol Ducha Świętego. Na zakończenie nabożeństwo zawierzenia

„Bądźmy pielgrzymami nadziei, z nią idźmy przez codzienność” #– mówił w Bydgoszczy abp Adrian Galbas. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Szensztackiego przewodniczył Mszy św., po której w Sanktuarium Zawierzenia umieszczony został symbol Ducha Świętego.

(czytaj więcej)
16 czerwca 2024 4

Podwyżka płacy minimalnej od stycznia. Ile wynosi proponowana kwota?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej #Agnieszka Dziemianowicz-Bąk proponuje, żeby od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł brutto. W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 30,20 zł. Rada Ministrów przychyliła się do tej propozycji i do 15 czerwca przedstawi ją Radzie Dialogu Społecznego.

(czytaj więcej)
15 czerwca 2024 0

Pielgrzymka młodych diecezji bydgoskiej. Pątnicy wyruszyli rano

Trwa pielgrzymka młodych diecezji bydgoskiej do #Górki Klasztornej.

(czytaj więcej)
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)