Dziś mamy 7 grudnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

06 grudnia 2022 15

Choinka już oświetlona. Jak podoba Wam się tegoroczny wystrój Rynku?(sonda)

Święta coraz bliżej. Na nakielskim Rynku stanęła już oświetlona choinka.

(czytaj więcej)
29 listopada 2022 0

Zasada ograniczonego zaufania. Uważaj na oszustów w internecie

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas zakupów w Internecie. Niestety pomysłowość i chciwość przestępców "nie zna granic".

(czytaj więcej)
28 listopada 2022 0

Infolinia Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Bezpłatne konsultacje

1 grudnia rusza nowa odsłona infolinii Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA). #To szybka odpowiedź organizacji na listopadowe zmiany w programie lekowym B.124 finansowanym ze środków publicznych. Od początku przyszłego miesiąca dyżurujący niemal codziennie specjalista odpowie na wszelkie pytania dotyczące zasad kwalifikacji do programu lekowego, podpowie jakie placówki realizują leczenie oraz pomoże pacjentowi w odnalezieniu się w gąszczu formalności. To nie koniec zmian: chorym na AZS, łuszczycę i inne choroby zapalne skóry oraz ich opiekunom, telefonicznego wsparcia udzieli również ekspertka od dietoterapii. Wszystkie konsultacje za pośrednictwem infolinii są bezpłatne.

(czytaj więcej)
22 listopada 2022 11

Jedyny taki test. Ruszyła kampania społeczna

Rusza ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem: „Jedyny taki test”, organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

(czytaj więcej)
16 listopada 2022 0

Poród zabiegowy? Jak pielęgnować po nim noworodka

Są porody w których z różnych przyczyn rodząca nie ma siły przeć. I kiedy nie można wykonać# też cięcia cesarskiego, bo na przykład poród siłami natury jest na tyle zaawansowany, że główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego i noworodek musi urodzić się drogami natury. Wtedy lekarz podejmuje decyzję o porodzie zabiegowym z wykorzystaniem kleszczy położniczych lub próżnociągu. To właśnie przyrządy, których używa się podczas porodów zabiegowych.

(czytaj więcej)
11 listopada 2022 31

Dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości. Czy wywiesiliśmy flagi? (sonda)

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zaborów Rzeczpospolita Polska stała się# ponownie państwem suwerennym. Dziś przypada 104. rocznica tego wydarzenia.

(czytaj więcej)
10 listopada 2022 34

Pierwsze propozycje już są. Gminy powinny wyłączać oświetlenie? (sonda)

W związku ze wzrostem cen energii samorządy w całej Polsce zaczęły szukać oszczędności. W niektórych gminach naszego powiatu podjęto# juz pierwsze kroki, by ograniczyć czas działania oświetlenia ulicznego.

(czytaj więcej)
08 listopada 2022 0

Najchętniej w góry. Plany na długi weekend

W drugi listopadowy długi weekend Polacy chętnie wyjeżdżają w większym gronie #dorosłych. Wśród najpopularniejszych miejscowości Karpacz wygrywa z Zakopanem.

(czytaj więcej)
05 listopada 2022 3

Podstawowe akcesoria samochodowe. Jakie na jesień i zimę?

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla kierowców. Szyby pokryte grubą warstwą szronu czy# rozładowany akumulator to tylko jedne z wielu problemów, z którymi muszą się zmagać. Na szczęście z większością trudności można poradzić sobie dzięki kilku prostym akcesoriom. W co warto zaopatrzyć się jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym?

(czytaj więcej)
31 października 2022 0

Program Opieka 75+. Ministerstwo ogłasza nową edycję

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaakceptowała program Opieka 75+ na rok 2023. W ramach# programu gminy do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

(czytaj więcej)
25 października 2022 0

Ważne dla studentów z rentą rodzinną. Zaświadczenia do 31 października

Upływa ważny termin dla studentów z rentą rodzinną. Studenci, którzy pobierają #rentę rodzinną z ZUS, mają tylko kilka dni na dostarczenie zaświadczenia z uczelni, że dalej się uczą.

(czytaj więcej)
19 października 2022 2

Miałeś wypadek przy pracy? Sprawdź, jak ubiegać się o odszkodowanie

Osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym, które na # skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stały się długotrwale lub stale niezdolne do pracy, mogą ubiegać się z ZUS-u o jednorazowe odszkodowanie. W niektórych przypadkach mogą otrzymać odszkodowanie nawet dwa razy.

(czytaj więcej)
15 października 2022 0

Programu „Dobry Start”. Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o 300

ZUS przypomina – wnioski o świadczenie 300 plus #na wyprawkę szkolną można składać tylko do końca listopada. Później złożenie wniosku nie będzie już możliwe.

(czytaj więcej)
14 października 2022 2

Sprawdzają, czy chorzy nie pracują. Kilkanaście tysięcy kontroli

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki # kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w pierwszym półroczu 2022 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń przekroczyła 77,8 mln zł, w kujawsko-pomorskim 4,2 mln zł.

(czytaj więcej)
12 października 2022 3

Długie życie się opłaca. Dodatkowa emerytura za wiek

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy mogą # liczyć na wyjątkową premię za wiek. Od 1 marca br. dla nowych stulatków wynosi ona 4 944,79 zł brutto.

(czytaj więcej)
10 października 2022 3

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak o nie dbać?

Przypadający 10 października # Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

(czytaj więcej)
05 października 2022 1

Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Bezpłatny numer telefonu

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa # Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
04 października 2022 8

Sezon grzewczy ruszył. Nie zapomnij zlecić kontroli

Na podstawie # art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 poz. 1692, z późn. zm.) informuję, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane).

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Służba "na czterech łapach". W ZK Potulice pracują dwa psy

W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią # dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.

(czytaj więcej)
04 października 2022 7

ZUS wysyła listy. Ponad 7 milionów przesyłek

ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu dodatkowego # rocznego świadczenia pieniężnego. Wkrótce list trafi do każdego, kto otrzymał 14 emeryturę.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

ZUS uruchamia specjalne dyżury dla nauczycieli. Pierwszy już dzisiaj

W każdy poniedziałek października # nauczyciele, a także dyrektorzy szkół mogą skorzystać z dedykowanego dla nich dyżuru telefonicznego.

(czytaj więcej)
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)