Dziś mamy 2 lipca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

01 lipca 2022 6

Niskie Podatki już od 1 lipca. Jakie zmiany czekają podatników?

Już dziś wchodzą w życie Niskie Podatki – nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system podatkowy.

(czytaj więcej)
01 lipca 2022 8

Niskie podatki dla emerytów i rencistów. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy

Ponad 3 mln emerytów i rencistów zyska na zmianach podatkowych, które# wejdą w życie od 1 lipca. Przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

(czytaj więcej)
30 czerwca 2022 19

"Czternastki" dla emerytów. Nie trzeba składać wniosków

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana od # 25 sierpnia do 20 września. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. ZUS z urzędu wypłaci uprawnionym dodatkowe roczne świadczenie.

(czytaj więcej)
29 czerwca 2022 7

Śpiesz się, bo zapłacisz karę. Ostatnie dni na złożenie deklaracji!

Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca # czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych. W jaki sposób spełnić swój obowiązek? Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.

(czytaj więcej)
28 czerwca 2022 0

Wniosek na poprawę bezpieczeństwa pracy. Należy złożyć do 8 lipca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o składaniu wniosków o# dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Ostateczny termin mija 8 lipca.

(czytaj więcej)
27 czerwca 2022 2

44 tysiące bonów czeka na aktywację w kujawsko-pomorskim. Czas do końca września!

Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny#. W naszym regionie do wydania choćby częściowego w bonach pozostało jeszcze 72 mln zł. Warto się pospieszyć, bo jego ważność upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim już płacić.

(czytaj więcej)
27 czerwca 2022 2

Jak ZUS sprawdza, co robimy na zwolnieniu lekarskim? Koniecznie przeczytaj!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień #lekarskich przeprowadzonych w pierwszych kwartale 2022 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła ponad 42,6 mln zł, w kujawsko-pomorskim niemal 2,6 mln zł.

(czytaj więcej)
25 czerwca 2022 4

Doposażenie Kąpieliska przy plaży miejskiej w Więcborku. Pojawiły się nowe dmuchańce

W dniu dzisiejszym na plaży miejskiej w Więcborku pojawiły się nowe dmuchańce,# które od pierwszych chwil cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych. Przypominamy, że dmuchańce mają przysporzyć Państwu i dzieciom radości, a nie troski… dlatego prosimy o bezpieczne zachowanie i użytkowanie zgodnie z zaleceniem!

(czytaj więcej)
23 czerwca 2022 0

Od lipca rusza nabór wniosków o 300 plus. W ubiegłym roku wyprawkę otrzymało 4,4 mln dzieci

Już niebawem, bo od 1 lipca ZUS zacznie przyjmować# wnioski o wsparcie# z programu „Dobry start 300 plus” na nowy rok szkolny 2022/2023. Podobnie jak w ubiegłym roku wnioski będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie, a pieniądze przekazywane na rachunki bankowe.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2022 0

Urlop macierzyński także dla taty. Ojcowie coraz chętniej korzystają z takiej możliwości

Ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad swoimi dziećmi. Jeśli tata jest ubezpieczony, może # skorzystać z płatnej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem w postaci urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. W zdecydowanej większości tatusiowie korzystają właśnie z tego ostatniego.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2022 0

Wakacje już za moment. Dopilnuj, aby podróże były bezpieczne

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest # priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2022 6

ZUS wypłacił kolejną transzę 500 plus. Rodzice otrzymali 240 mln zł

We wtorek, 21 czerwca rodzice otrzymali z ZUS-u prawie 240 mln zł w ramach nowego okresu świadczeniowego "500 plus". W sumie na konta uprawnionych trafiło łącznie 2,7 mld zł.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2022 1

Sukces e-ZLA. Lekarze wystawili już 100 mln elektronicznych zwolnień

Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się wielkim sukcesem. Doczekaliśmy się stumilionowego e-ZLA.

(czytaj więcej)
04 czerwca 2022 1

500+ na nowy okres świadczeniowy. Ruszyły wypłaty

Od czerwca obsługą i wypłatą świadczenia 500+ zajmuje się już tylko ZUS. Na nowy okres # świadczeniowy ZUS przelał w tym tygodniu blisko 600 mln zł. Wnioski o 500+ przyjmowane są wyłącznie elektronicznie.

(czytaj więcej)
02 czerwca 2022 0

Program Rodzina 500+.Nowy okres świadczeniowy rozpoczęty

1 czerwca br. rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. Ponad 6 mln dzieci już ma przyznane świadczenie wychowawcze.

(czytaj więcej)
01 czerwca 2022 0

Kto i kiedy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź!

Czasami zdarza się, że idąc do lekarza, dowiadujemy się, #że nasze dziecko figuruje jako nieubezpieczone. Dlatego przy okazji Dnia Dziecka warto sprawdzić, czy nasza pociecha została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.

(czytaj więcej)
31 maja 2022 0

Od czerwca o żłobkowe można ubiegać się tylko na bieżący okres. Sprawdź!

Rodzice, którzy złożyli wniosek o tzw. żłobkowe do# końca maja 2022 r., mogli uzyskać dofinansowanie nawet wstecz, za okres od stycznia 2022 r., jeśli dziecko w tym czasie uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Od czerwca mogą ubiegać się o dofinansowanie jedynie na bieżąco.

(czytaj więcej)
31 maja 2022 1

ZUS: Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o świadczenie 500 plus!

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na# nowy okres świadczeniowy można składać tylko do końca czerwca tego roku. Jeśli rodzic spóźni się i złoży wniosek po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

(czytaj więcej)
31 maja 2022 0

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Mamy kilka wskazówek

Sezon rowerowy w pełni! Wraz z polepszającą się# pogodą na drogach i ścieżkach rowerowych pojawia się więcej jednośladów. Wraz z większą liczbą miłośników dwóch kółek rośnie ryzyko kradzieży rowerów. Aby nie dać złudzeń potencjalnemu złodziejowi, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu jednośladu. Dbaj o swoje mienie i nie pozostawiaj go bez nadzoru. Nie daj szansy przestępcy i nie pozostawiaj swojego roweru bez nadzoru.

(czytaj więcej)
28 maja 2022 7

Startuje nowy program. Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego właśnie wchodzi w życie.#Od dziś Polacy mogą korzystać z kolejnego programu, który pozwoli jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po marzenia o własnym M. Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii program ma umożliwić zakup mieszkania lub domu tym, którzy dotychczas wynajmowali mieszkanie, posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności na wkład własny.

(czytaj więcej)
26 maja 2022 0

Nie tylko od święta. Świadczenia z ZUS-u dla mam

Po urodzeniu lub przyjęcia dziecka na# wychowanie mamy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS m.in. na zasiłek macierzyński czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”.

(czytaj więcej)
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)