Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

20 września 2021 2

Widoczność na drogach może być gorsza. Pamiętajmy o odblaskach!

Policjanci apelują, by pamiętać o odblaskach. Poranne mgły i# szybko zapadający zmrok powodują pogorszenie widoczności na drodze. Dlatego jeśli jesteś pieszym, czy rowerzystom pamiętaj o elementach odblaskowych.

(czytaj więcej)
19 września 2021 1

Pomoc dla osób dotkniętych przemocą. Skorzystaj z Niebieskiej Linii

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 i adresem# e-mailowym niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologicznymi można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów, w sześciu innych miastach naszego regionu. We wrześniu dyżur w Brodnicy wyjątkowo odbędzie się w formie zdalnej.

(czytaj więcej)
19 września 2021 1

Zmienne warunki na drogach. Policja ma kilka rad dla pieszych i kierowców

Po wakacyjnych upałach nie ma już śladu. Jesienna aura spowodowała# pogorszenie warunków na drodze. Jest ślisko, szaro i mglisto. Ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają od kierowców większej ostrożności. Pamiętajmy noga z gazu!

(czytaj więcej)
16 września 2021 0

Nie warto czekać do ostatniej chwili. Infolinia spisowa działa dłużej

Od 13 do 30 września br. infolinia spisowa, działająca pod# numerem 22 279 99 99, będzie do Państwa dyspozycji każdego dnia – również w soboty i niedziele - w godzinach od 8:00 do 20:00 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).

(czytaj więcej)
13 września 2021 0

Uwaga! Zwierzę na drodze. Do tych zasad musi stosować się kierowca

Na drogach regionu dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z# udziałem zwierząt. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę.

(czytaj więcej)
12 września 2021 1

Pomoc społeczna dla cudzoziemców. Na jakie wsparcie w Polsce mogą liczyć?

Cudzoziemcy w Polsce nie są pozostawieni sami sobie. Na jakie wsparcie w ramach pomocy #v społecznej mogą liczyć? Jakie warunki muszą spełnić? Wyjaśniamy w praktycznym przewodniku.

(czytaj więcej)
12 września 2021 0

Jak nie dać się oszukać w Internecie? Policja ma na to praktyczne rady

Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie # zawodowe i prywatne... Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość… Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w Internecie bez biegania po mieście, bez stania w kolejce, nie martwiąc się o godziny otwarcia.

(czytaj więcej)
11 września 2021 16

Szczepienia w szkołach. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane

Jeśli Twoje dziecko ma skończone 12 lat, będzie mogło zaszczepić się przeciw # COVID-19 w szkole. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane.

(czytaj więcej)
10 września 2021 0

Oszuści podszywają się pod jeden z dużych banków. Rozsyłają SMS-y

Ostrzegamy przed nową metodą podszywania się# oszustów pod banki.

(czytaj więcej)
09 września 2021 16

„Czternastki” zostaną wypłacone z urzędu. Zapomnij o formalnościach

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w# tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

(czytaj więcej)
08 września 2021 7

Sezon na grzybobranie w pełni. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach!

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy# modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

(czytaj więcej)
08 września 2021 0

Uzyskaj profesjonalną pomoc. Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

Od poniedziałku, 6 września działa nowa# całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(czytaj więcej)
07 września 2021 0

Po świadczeniu rehabilitacyjnym możesz iść na rentę. Pamiętaj o dokumentach!

Po świadczeniu rehabilitacyjnym osoba, która nadal jest# niezdolna do pracy, może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podstawą do wydania decyzji w sprawie renty jest prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.

(czytaj więcej)
07 września 2021 2

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Przygotowano akcję edukacyjną

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia# ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
06 września 2021 3

Świetne wieści dla emerytów. ZUS z urzędu przeliczy czerwcowe emerytury

Problem czerwcowych emerytur został już# rozwiązany. Prezydent podpisał ustawę, która wchodzi w życie 18 września 2021 r. ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku oraz renty rodzinne po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

(czytaj więcej)
04 września 2021 0

Infolinia spisowa czynna również w soboty. Zmiany obowiązują od dzisiaj

We wrześniu br. infolinia spisowa# 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora) będzie pracować także w soboty.

(czytaj więcej)
04 września 2021 0

Oszuści coraz bardziej zuchwali. Zobacz, jak się przed nimi chronić!

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Co jakiś czas słyszy się o# zupełnie nowych schematach działania przestępców. Ludzie tracą oszczędności życia. Zaciągane są na nich różnego rodzaju pożyczki i kredyty.

(czytaj więcej)
03 września 2021 0

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Nie zapomnijmy o odblaskach

Za oknem widać pogarszające się warunki atmosferyczne, co# zwiastuje koniec wakacji. Wcześnie zapadający zmrok, deszcz i mgła powodują słabszą widoczność na drodze. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży. Upewnijmy się, że nasze dzieci również mają odblaski, zanim wyruszą do szkoły.

(czytaj więcej)
02 września 2021 0

Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, co należy wiedzieć

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i# piesze wycieczki do lasów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami leśnych ostępów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw, aby wyjazd na grzyby był bezpieczny.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2021 0

Nie wykorzystałeś jeszcze bonu? Zrób to po wakacjach

Ponad 70 proc. rodziców z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowało już# bony turystyczne. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas do końca marca 2022 r. Do tej daty należy także dokonać płatności bonem, natomiast z samej usługi hotelarskiej czy imprezy turystycznej można skorzystać później.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2021 0

O czym powinien pamiętać student, który dorabia do renty rodzinnej?

Studenci oraz uczniowie, którzy pobierają rentę rodzinną z# ZUS, mogą dorabiać do swojego świadczenia. Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki z zatrudnienia albo innej działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, mogą spowodować, że ZUS zmniejszy albo zawiesi rentę. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, na jakie muszą uważać.

(czytaj więcej)
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)