Sprzątanie świata w trzeci weekend września. Akcja ekologiczna

fot. GDOŚ
Tradycyjnie, w trzeci weekend września, #Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina o międzynarodowej akcji ekologicznej pn. Sprzątanie Świata (Clean up the World). Zachęcamy do przyłączenia się do kampanii i „(…) posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.
Pomysł na sprzątanie świata przywędrował do Polski, a także innych krajów, z odległej Australii. Inicjatorem akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie.
Data Sprzątania Świata nieprzypadkowo została wyznaczona na koniec września. W tym czasie zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
„Sprzątanie Świata" w Polsce
W naszym kraju kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Od 1994 roku także Polacy udzielają się w zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.
W tym roku organizowana jest już 30. akcja sprzątania świata w Polsce.
Przesłanie przedsięwzięcia odnajdziemy w hymnie „Sprzątanie Świata - Polska”, którego autorem jest Wojciech Młynarski:
„Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!”.
Mieszkańcy Ziemi sprzątają swój dom."
Clean up the World objęła zasięgiem cały świat. Szacuje się, iż każdego roku w akcji uczestniczy 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Ta kampania nie ma ograniczeń wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli wspólnie porządkują swoją okolicę. To rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska. Angażuje i integruje społeczność lokalną, a przede wszystkim przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Po raz trzeci czynnie do akcji włączyli się pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów - „Sprzątanie świata łączy ludzi” - wraz z kolegami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zadbali o czystość obszarów leśnych w Nadleśnictwie Drewnica. Ponad sto osób przez kilka godzin uzbierało kilkadziesiąt worków śmieci.
***
Pierwsze sprzątanie odbyło się w 1989 roku w Sydney. Grupa ponad 40 tysięcy mieszkańców, z ogromnym sukcesem posprzątała miejscowy port. W kolejnych latach kampania objęła już całą Australię, a z czasem zaczęła przenosić się na inne kontynenty. Lokalna akcja Clean up Sydney Harbour przerodziła się w międzynarodową kampanię pn. Clean up the World – Sprzątanie Świata.
W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme).
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Czytaj również
- 500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu
- Na 100-litrowego dawcę czeka nagroda specjalna. Motocyklowa Zbiórka Krwi
- Wakacyjne przygody z kajakami. Czas na refleksję i chwilę retrospekcji
- "Referendum jest najwyższą formą demokracji". Narzędzie obywatelskie
- Jak zachować uśmiech i zdrowie w gorące dni? Poznaj najważniejsze zasady
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.
(czytaj więcej)Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Władimir , w dniu 17-09-2023 11:04:03 napisał:
odpowiedz
klotka, w dniu 17-09-2023 11:48:49 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 17-09-2023 11:57:47 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!