Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 lutego 2024

Rocznica podpisania rozejmu w Trewirze. Przełomowy moment powstania

fot. IPN

fot. IPN

W 105 rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który zakończył zwycięskie# zmagania Powstańców Wielkopolskich, podporucznik Marian Bąk, podporucznik Wincenty Jurdziński, starszy szeregowiec Władysław Nowacki wraz z żoną Teodozją Nowacką, ułan Wawrzyniec Rembikowski, Stanisław Ruks, a także podporucznik Marcin Weychan wraz z żoną Bronisławą Weychan spoczną w piątek 16 lutego 2024 r. w kolumbarium na kwaterze powstańczej na Junikowie.

Groby Powstańców Wielkopolskich zlokalizowane są na terenie całej historycznej Wielkopolski. Najwięcej zidentyfikowano ich w Poznaniu – na samych tylko cmentarzach komunalnych spoczęło ponad 3,5 tysiąca weteranów. Niestety, wiele z tych mogił nie ma już dziś swoich dysponentów, gdyż weterani Powstania odeszli bezpotomnie lub ich rodziny rozjechały się po świecie. Dostrzegając ten wielki problem, zgłaszany przede wszystkim przez zaangażowanych społeczników, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania podpisały w przededniu 104 rocznicy wybuchu Powstania, porozumienie dotyczące ratowania zapomnianych mogił (https://bitly.ws/3daNd). W tym roku będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty tej współpracy.

Razem z wielkopolskim oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen, Cyfrowym Lapidarium Poznania oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 udało się doprowadzić do wytypowania pierwszych sześciu zaniedbanych nagrobków, ekshumowania doczesnych szczątków Bohaterów oraz ich małżonek i  zorganizowania uroczystości złożenia prochów w kolumbarium kwatery powstańczej na Junikowie.

Biogramy Powstańców Wielkopolskich, których prochy spoczną w kolumbarium kwatery powstańczej na cmentarzu junikowskim w Poznaniu:

podporucznik Marian Bąk

Syn Konstantego i Franciszki z d. Gackowiak urodzony 10 października 1894 r. w Sucharach. Walczył w Kompanii Nakielskiej m.in. pod Szubinem, Rynarzewem, i Wysoką. Na początku marca 1919 r. zwolniony z powodu choroby jako szeregowiec. Ponownie wcielony do Wojska Polskiego od 8 maja 1919 r. do 11 maja 1920 r. Zmarł 26 września 1975 r.

podporucznik Wincenty Jurdziński

Syn Franciszka i Franciszki z d. Spławskiej urodzony 25 marca 1886 r. w Kostrzynie. W pierwszych dniach stycznia 1919 r. wstąpił jako ochotnik do Straży Ludowej w Poznaniu i brał udział w obsadzaniu obiektów wojskowych oraz zdobywaniu koszar przy ul. Grunwaldzkiej. Następnie pełnił służbę patrolową i odwachową do końca czerwca 1919 r. Zmarł 31 sierpnia 1975 r.

starszy szeregowiec Władysław Nowacki

Syn Bolesława i Franciszki Parobkiewicz urodzony 1 stycznia 1901 r. w Poznaniu. Brał udział w walkach na terenie Poznania, w tym o koszary 6 pułku grenadierów na Grunwaldzie i stację lotniczą Ławica, a następnie walczył pod Kopanicą. Uczestnik wojny z bolszewikami w szeregach 61 pułku piechoty wielkopolskiej. Z Wojska Polskiego został zwolniony 2 grudnia 1921 r. Zmarł 12 kwietnia 1956 r. Teodozja Nowacka z d. Falkenstein – żona Władysława ur. 22 marca 1900 r., zm. 9 marca 1959 r.

ułan Wawrzyniec Rembikowski

Syn Franciszki urodzony 24 lipca 1887 r. w Żerkowie. Jako członek Straży Ludowej brał udział w walkach ulicznych na terenie Poznania. Walczył w wojnie z bolszewikami w 15 pułku ułanów poznańskich. W lutym 1945 r. brał udział w walkach o Cytadelę. Zmarł 18 kwietnia 1970 r.

Stanisław Ruks

Syn Józefa i Stanisławy z d. Wojtaszyk urodzony 11 listopada 1902 r. Brał udział w walkach na froncie zachodnim Powstania Wielkopolskiego. Zmarł 29 grudnia 1975 r.

podporucznik Marcin Weychan

Syn Feliksa i Marii Schiffter urodzony 5 listopada 1897 r. Brał czynny udział z bronią w ręku w walkach powstańczych w dniu 27 grudnia 1918 r. na ulicach Poznania, a następnie pełnił służbę wartowniczą w Straży Ludowej. Zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego i przydzielony został do Baonu Aeronautycznego w Poznaniu. Zwolniony z Wojska Polskiego 16 lipca 1921 r. Zmarł 10 października 1975 r. Bronisława Weychan z d. Wiatr – żona Marcina Weychana ur. 19 sierpnia 1899 r., zm. 2 lutego 1975 r.

Materiał: dr Marta Sankiewicz / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

Oceń artykuł: 11 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    KK, w dniu 16-02-2024 22:26:43 napisał:

    Dlaczego artykuł został zobrazowany fotografią "Akcji Burza 1944"?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)