Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

13 kwietnia 2024 0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2024 1

Światowy Dzień Chorych na Parkinsona. Symbolem czerwony tulipan

Światowy Dzień Chorych na Chorobę #Parkinsona ustanowiono w 1997 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona w rocznicę urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. Warto dodać, iż 11 kwietnia 1997 roku Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Parkinsona ogłosiło niezwykle ważną Kartę Praw Osób Chorych.

(czytaj więcej)
10 kwietnia 2024 0

Kolejna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach". Do pokonania blisko 26 km

Zapraszam na kolejną wędrówkę z cyklu #"Po bezdrożach", która to odbędzie się w niedzielę 14.04.2024.

(czytaj więcej)
06 kwietnia 2024 4

Pies w restauracji. Co mówią przepisy i sanepid?

Masz psa i chcesz spędzać z nim dużo czasu, również podczas posiłku# w restauracji? Decyzję o tym, czy wpuszczać zwierzęta, podejmuje właściciel lokalu.

(czytaj więcej)
01 kwietnia 2024 0

Co kraj to obyczaj. Jak obchodzi się Wielkanoc w innych państwach?

Co kraj to obyczaj. Każdy kraj ma jednak swój sposób# na świętowanie. W naszej kulturze Wielkanoc to bardzo ważne święto, z którym wiążą się określone symbole i ludowe zwyczaje. A jak się świętuje w innych krajach?

(czytaj więcej)
31 marca 2024 0

Metod zdobienia jajek było i jest wiele. Charakterystyczny atrybut Wielkanocy

Od najdawniejszych czasów ze Świętami Wielkanocnymi kojarzone jest #jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol zmartwychwstałego Chrystusa i nowego życia, w tradycji ludowej – symbol wszelkiego początku, siły, zdrowia, płodności i miłości. Niemal wszystkie kultury przypisywały szczególne znaczenie jajku, ponieważ miało zalążek życia oraz było źródłem wszelkiego początku, energii i doskonałego kształtu. W wielu mitach to właśnie z jajka powstał świat albo z niego wyłania się istota boska. W mitologii egipskiej słońce Re powstało z jaja zniesionego przez Kosmicznego Ptaka. Słowianie również łączyli jajko z kultem boga słońca.

(czytaj więcej)
30 marca 2024 1

Miej oko na kleszcze. Groźne powikłania neurologiczne

30 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości #Kleszczowego Zapalenia Mózgu.

(czytaj więcej)
28 marca 2024 6

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
25 marca 2024 2

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
24 marca 2024 0

Dzisiaj Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej#, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień.

(czytaj więcej)
22 marca 2024 0

Sprawdzano jakość handlową lodów. Co wykazała kontrola?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki przeprowadzonych planowych kontroli w zakresie jakości handlowej lodów na etapie gastronomii. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło znakowania produktów.

(czytaj więcej)
21 marca 2024 0

Teledysk "Jestem". Dedykowany osobom z niepełnosprawnościami

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia teledysku #"Jestem", który jest dedykowany osobom z niepełnosprawnościami.

(czytaj więcej)
18 marca 2024 2

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
15 marca 2024 0

"Z tramwajem nie masz szans". Profilaktyczny spot ku przestrodze

"Z tramwajem nie masz szans" to hasło skierowane głównie# do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Właśnie z myślą o tej grupie użytkowników dróg w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot profilaktyczny. Ma on uświadomić głównie pieszym, że nie mają pierwszeństwa przed tramwajem podczas wchodzenia na torowisko.

(czytaj więcej)
14 marca 2024 0

Zajęcia profilatyczne. Seniorzy dzielili się swoimi doświadczeniami

Policjanci powiatu nakielskiego starają się z profilaktyką docierać #do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupą dla działań prewencyjnych stanowią osoby starsze. Ostatnie spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku odbyło się w Nakielskim Ośrodku Kultury. Zostało zorganizowane wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
10 marca 2024 2

Wiosną kleszcze ruszają na żer. Najczęściej spotkać je mozna po deszczu

Uwaga! Wiosną kleszcze ruszają na żer. Można je spotkać# wszędzie wbrew przekonaniu, iż siedzą na drzewach. Nic bardziej mylnego. Czekają na ofiarę-żywiciela na czubkach roślin zielonych czy traw, niezbyt wysokich, schodzą często do gruntu chłonąc wilgoć, gdyż są wrażliwe na wysychanie. W porze suchej i przy wysokiej temperaturze kleszczy jest mało. Najłatwiej je spotkać po deszczu oraz rano lub wieczorem, kiedy utrzymuje się rosa.

(czytaj więcej)
06 marca 2024 1

Usługa Advance Mobile Location. Ma ratować ludzkie życie

Advance Mobile Location w Polsce – usługa ratująca# życie.

(czytaj więcej)
01 marca 2024 0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
26 lutego 2024 0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
23 lutego 2024 1
Wiadomości z regionu

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
23 lutego 2024 1

Zastrzeż PESEL. Z usługi skorzystało już ponad 2 mln osób

Zastrzeżenie PESELU ma ochronić przed jego nieautoryzowanym# wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych. Od 17 listopada swój numer PESEL zastrzegło ponad 2 mln obywateli, należy jednak pamiętać, że instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL od 1 czerwca tego roku i od tego dnia nasze dane będą w pełni chronione.

(czytaj więcej)
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)