Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

fot. Karolina Kawczyńska

fot. Karolina Kawczyńska

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

Badania naukowe

Będą to pierwsze badania w Polsce mające na celu określenie faktycznego stanu behawioru psów na co dzień pełniących służbę min. w jednostkach penitencjarnych. Badania prowadzi Pani Karolina Kawczyńska, która jest behawiorystą, zoopsychologiem i technikiem weterynarii. Jej praca naukowa bada relacje wewnętrzne z uwzględnieniem zarówno etapu szkolenia, trwania służby i emerytury psów, a także relacje zewnętrzne, poprzez określenie stosunku do osób postronnych oraz osadzonych. Powyższe sprowadza się do określenia relacji towarzyszących psom służbowym na każdym etapie ich życia oraz określenia emocji jakie wiążą się z ich szkoleniem i służbą.

Zbieranie marteriału

Zarówno Car jak i Nargo stanęli na wysokości zadania i przy wsparciu swoich przewodników zaprezentowali swoje umiejętności prowadzącej badania. Sierż. sztab. Filip Złociński oraz plut. Tomasz Dorsz przedstawili formy ćwiczeń psów służbowych, zobrazowali rodzaj ich pracy i zadania jakie realizują na co dzień. Prowadząca badania miała okazję spędzić cały dzień z psami służbowymi pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej, aby zebrać niezbędny do prowadzonych badań materiał.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)