Dziś mamy 21 maja 2022, sobota, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

17 maja 2022 4

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
04 maja 2022 0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)
03 maja 2022 4

Majowe wydatki Polaków. Zanim zaplanujemy wakacje

Wielu z nas myślami wybiega już do# wakacji – nie tylko wybierając destynację letnich podróży, ale także szacując ich koszty. Jak wynika z Barometru Providenta, 27 proc. Polaków planując budżet majowy uwzględnia już przyszłe wydatki na wyjazd wakacyjny.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 2

Dołącz do akcji i wywieś flagę. Świętujmy razem 2 maja!

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do# włączania się do akcji #mojaflaga.

(czytaj więcej)
28 kwietnia 2022 1

Sportowcy w mundurze. Sukcesy kpr. Julity Kality

Poznajcie kpr. Julitę Kalita. Swoją historię z mundurem# rozpoczęła w 2019 roku. Jest jednocześnie żołnierzem 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i studentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 0

Domowa święconka i barszcz biały Wielkanoc Bożeny Danielewskiej

Beata Danielewska pielęgnuje wielkanocne tradycje. Które są dla niej najważniejsze ?

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 0

Koszyczek pełen symboli. Czego nie powinno zabraknąć?

Większości z nas Wielka Sobota kojarzy się z# przygotowaniem koszyczków oraz święceniem pokarmów. Produkty, które w nich umieszczamy, mają swoją symbolikę. Czego nie może zabraknąć?

(czytaj więcej)
14 kwietnia 2022 1

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie# Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
02 kwietnia 2022 0

Subkonta. Jak pomóc przewlekle chorym radzić sobie z kosztami leczenia?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Fundusz# Zdrowia z okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, w Polsce na SM każdego miesiąca zapada średnio 144 Polaków. Aktualnie ze zdiagnozowaną chorobą w naszym kraju żyje około 51 tysięcy pacjentów. Liczba osób objętych refundacją na programy lekowe, dzięki którym mają szansę na normalne funkcjonowanie, obejmuje tylko znikomą, bo 30 procentową wartość. Szansą dla chorych na stwardnienie rozsiane jest stałe wsparcie finansowe, które zapewnia regularny dostęp do koniecznego dla ich życia leczenia.

(czytaj więcej)
26 marca 2022 0

Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Bohater o wielu twarzach

To liściaste warzywo zajadać można pod różnymi postaciami. Bardzo dobrze smakuje na# surowo, ale warto je również blanszować, dusić, smażyć i piec. Choć trudno byłoby znaleźć roślinny produkt, który wzbudza większe kontrowersje, szpinak ma szerokie grono wielbicieli. Kucharze wciąż wymyślają smakowite sposoby na włączenie go do jadłospisu. Zapoznaj się z pomysłami szefa kuchni Knorr na apetyczne i niebanalne dania ze szpinakiem na każdą okazję. Warto wykorzystywać je nie tylko 26 marca, który został okrzyknięty Międzynarodowym Dniem Szpinaku.

(czytaj więcej)
20 marca 2022 2

Dzisiaj obchodzimy „Dzień bez mięsa”. 3 pomysły na dania z serem i warzywami

20 marca obchodzimy międzynarodowy Dzień Bez Mięsa#. To dobry moment, by uświadomić sobie, że coraz większa liczba Polaków celebruje to święto przez cały rok. Jak wynika z raportu „Atlas mięsa 2022”, 44%. ankietowanych spożywa coraz mniej mięsa, a 8% deklaruje, że stosuje diety bezmięsne – wegetariańską lub wegańską. Wśród osób między 18 a 24 rokiem życia odsetek ten wrasta do 10%. Ich menu wcale nie jest przez to uboższe w białko i inne niezbędne wartości odżywcze. Udowadniamy to na co najmniej 3 sposoby – prezentujemy przepisy na dania główne, które zasmakują także amatorom schabowego.

(czytaj więcej)
02 marca 2022 3

Ceny żywności rosną. Sposoby na oszczędne gotowanie

Inflacja nieustannie rośnie, a wraz z nią# wzrastają ceny produktów spożywczych. Jeszcze rok temu przygotowanie posiłku dla całej rodziny wiązało się z wydatkiem rzędu 50 złotych. Dzisiaj za ten sam obiad zapłacimy o 20% więcej. Jak oszczędzać podczas gotowania i jeść zdrowo? Przedstawiamy 5 skutecznych sposobów.

(czytaj więcej)
23 lutego 2022 2

Światowy Dzień Walki z Depresją. Ta choroba może dotknąć każdego

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z# Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

(czytaj więcej)
14 lutego 2022 0

Czy wiesz, że w kujawsko-pomorskim zawarto... Walentynkowe ciekawostki

Z okazji Walentynek mamy kilka ciekawostek, które przygotował# bydgoski Urząd Statystyczny.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2022 0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 3

Za moment sezon studniówek. Znamy zasady, na jakich mogą się odbywać

Okres studniówek zbliża się wielkimi krokami. Pojawiają się# liczne pytania, czy w tym roku takie uroczystości będą mogły się odbyć w związku z trwającą pandemią. Ostatnio przygotowano specjalne wytyczne, które umożliwią organizację tych zabaw. Zasad jest całkiem sporo.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2022 0

Owoce w diecie Polaków. Jakie królują w naszych jadłospisach?

Kantar wymienia sezonowych ulubieńców i obiecujące nowości z# 2021 roku. Ulubionym owocem Polaków jest truskawka. To także najbardziej czekany i najpopularniejszy owoc sezonowy. Kolejnym hitem jest borówka wysoka, która podbiła rankingi najzdrowszych owoców na całym świecie. To ulubiony owoc polskich dietetyków i specjalność eksportowa. Polskie borówki znają konsumenci w ponad 30 krajach, na 4 kontynentach. Wśród nowości, które podbiły rynek krajowy w mijającym sezonie jest minikiwi i jagoda kamczacka. Oba gatunki zyskują nowe kanały dystrybucji i oba mają już po blisko 4 miliony konsumentów.

(czytaj więcej)
01 stycznia 2022 1

Noworoczne ekopostanowienia. Co warto zrobić, by ulżyć środowisku?

Zbliżający się koniec roku to czas, kiedy wiele osób myśli o postanowieniach# na kolejne dwanaście miesięcy. Najpopularniejsze dotyczą aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych i oszczędzania pieniędzy. W obliczu zalewającej każdego dnia świat fali odpadów warto podjąć zobowiązanie, które sprawi, że katastrofa klimatyczna ulegnie spowolnieniu.

(czytaj więcej)
30 grudnia 2021 2

Podsumowanie domowych wydatków. Jak oszczędzać na co dzień?

Koniec roku to zawsze czas podsumowań i planów na# kolejne miesiące. Biorąc pod uwagę wysoką inflację w 2021 roku oraz zmiany na rynku walutowym, cześć gospodarstw domowych na pewno będzie dużo na minusie względem zakładanego budżetu. Choć na oficjalne dane za 2021 r. musimy jeszcze poczekać, to według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych wyniosły w ubiegłym roku 1210 zł. Niektórzy płacą więcej, ale zdarzają się i tacy, którzy płacą znacznie mniej. Z czego wynikają te rozbieżności? Z odpowiedniego gospodarowania domowym budżetem!

(czytaj więcej)
27 grudnia 2021 0

Polacy chcą żyć zdrowo. Wpływ na to miała pandemia

Kantar podsumował aspiracje żywieniowe Polaków w# 2021 roku.

(czytaj więcej)
26 grudnia 2021 0

Dla Polaków ważne jest budowanie relacji podczas świąt. Wyniki badania

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie# Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jednoznacznie pokazują, że okres Świąt Bożego Narodzenia jest dla Polaków bardzo ważny w kontekście budowanie relacji rodzinnych. – To kolejne potwierdzenie faktu, że rodzina jest dla Polaków najważniejsza, a okres świąteczny szczególnie sprzyja właśnie umacnianiu tych więzi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)