Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2023

"Referendum jest najwyższą formą demokracji". Narzędzie obywatelskie

fot. archiwum

fot. archiwum

Równolegle z wyborami parlamentarnymi, w połowie października ma odbyć się również #ogólnokrajowe referendum. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy cztery pytania, które mają być zadane obywatelom. Jakie znaczenie ma mieć to obywatelskie narzędzie? O tym informuje Jerzy Gawęda radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Skąd wzięła się idea przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum?

Jerzy Gawęda: Referendum powinno iść w kierunku wypowiedzenia się narodów, społeczeństw, które muszą przy podejmowaniu jakichkolwiek ważnych kluczowych decyzji odpowiedzieć sobie na pytanie - z czego są w stanie zrezygnować? Czy ze swojej tożsamości, ze swojej kultury, czy mają poświęcić to na kanwie płytkiej, krótkotrwałej ideologii?  Jeśli spojrzymy dzisiaj na Europę, to jest ta sama walka. Dlaczego pozbawia się społeczeństwa decydowania o własnym losie? Dlaczego to mają robić jakieś dziwne elity, jacyś dziwni ludzie, którzy sobie uzurpowali prawo o bycie narodów całej populacji europejskiej? Jeżeli chcemy dzisiaj rozmawiać o ideologii i demokracji to te środowiska nie mają nic wspólnego z demokracją. Demokracja jest wtedy, kiedy oni rządzą. Ta część Europy doskonale sobie zdaje sprawę, co tego rodzaju środowiska przygotowały społecznościom. Europa jest naznaczona dziesiątkami mogił tych osób, które domagały się demokracji, normalnego funkcjonowania. Dlatego referendum w Polsce idzie w kierunku oddania społeczeństwu, czy określenia najważniejszych potrzeb, swoich spraw przyszłościowych. W takim kierunku należy to traktować.

Są przeciwnicy takiego rozwiązania. Mówi się nawet o bojkocie referendum.

– Dlaczego oni się tak naprawdę boją referendum? Twierdzenia, które dzisiaj się mówi, że za niektórymi sprawami jak nieprzyjmowanie uchodźców, że są przeciw. Oni są dzisiaj przeciw, za chwilę będą znowu "za". Referendum, jeżeli to jest ponad 50% frekwencji, już jest wiążące, nie ma odwrotu. Te środowiska się tak naprawdę boją. Skoro referendum jest najwyższą formą demokracji, to dlaczego te elity tak się jej boją? Boją się wypowiedzenia przez społeczeństwo. Mają w mediach większość, możliwości manipulowania tym systemem, więc generalnie powinni poddać pod głosowanie czy odwołać się do obywateli. Więc w czym jest problem?

Zwróćmy uwagę na pytania referendalne. Jedno z nich dotyczy sytuacji na wschodniej granicy Polski i brzmi:”Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”. W jaki sposób należy interpretować te, a także pozostałe pytania?

– To są kluczowe pytania. Na przykład pytanie dotyczące tego, czy należy rozebrać barierę na granicy białoruskiej, to de facto bariera jest elementem symbolicznym. Ona mówi o prawie do podejmowania prawa państwa polskiego do obrony, do przeciwstawiania się, obrony swojego terytorium, swojej tożsamości. To pytanie mówi nam, że nie oddajemy obronności państwa Europie. W dyskusjach będzie się pojawiały opinie, że przecież mamy NATO. Musimy uwzględniać pewne intencje, pewne możliwości, pewne działania, strategie, które się podejmuje. Polska mówi „Nie”. Musimy mieć prawo do podejmowania decyzji. Każde państwo ma prawo do bronienia swojego terytorium za wszelką cenę. Czy się włączą inne siły, czy nie. Jeżeli mówimy o tak dużych organizmach jak NATO, jak Unia Europejska, o różnych interesach, z różnymi państwami, to jaką mamy gwarancję, że agresja pewnych sił w naszym kierunku, nie będzie w sprzeczności z interesami któregoś z ważniejszych, czy silniejszych państw w Europie? Mamy przykład Ukrainy. Jeżeli nie mielibyśmy znowu Stanów Zjednoczonych, to prawdopodobnie Ukraina zostałaby sama. Nie jest to wszystko takie proste, takie poukładane. Przy barierze, społeczeństwo wypowiada się o tym, czy oddaje prawo do prowadzenia tych działań obronnych jakiemuś organowi nieokreślonemu, czy ma to pozostać w gestii narodu, mamy się zbroić, mamy się przeciwstawiać. Ta bariera wcześniej czy później zostanie zlikwidowana. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że Białoruś pójdzie ku demokratyzacji, nikt nie będzie utrzymywał bariery. Jest ona symbolem. To referendum jest symboliczne.

Polityka zagraniczna obejmuje także pytanie o uchodźców. Jest ono sformułowane w ten sposób: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

– Spójrzmy na to bardziej strategicznie. To nie jest problem Polaków, bo nie my to wywołaliśmy. Mamy również pewne perspektywy, na które musimy spojrzeć. Na czym polega pomoc krajom biednym czy całym kontynentom, tak jak kontynentowi afrykańskiemu? Możliwości pomocy są. Dlaczego nie idzie to w takim kierunku, że inwestuje się w infrastrukturę, w gospodarkę w tym rejonie. Dlaczego się celowo utrzymuje nędzę, ubóstwo, opóźnienia technologiczne czy gospodarcze? To są działania celowe. Nie na tym ma polegać miłosierdzie. Siły lewackie wymyśliły sobie, że jeżeli będą uchodźców przetrzymywać, bo oni często przychodzą po socjal, to jest to przeciwwaga w polityce. Siły polityczne konserwatywne, prawicowe, które trochę inaczej widzą ten świat, będą miały problem. Zawsze będzie można w ten sposób używać ten elektorat do walki i do tego, żeby nie oddać władzy. Mówimy ogólnikowo, że jest to trochę taka wolna wojna. Chodzi też o rozbijanie Europy, wartości narodowych poszczególnych państw. Zapomina się o tym, że islam, jeżeli wchodzi, to już nie schodzi. Ma swoje cele. To szeroki temat. W tym momencie mówi się jedno, że opozycja mówi, że nam się zaliczy Ukraińców, których przyjęliśmy. Czy o to tym momencie chodzi? To jest traktowanie społeczeństwa jako trochę takich półidiotów. Tu chodzi o zasadę. Jeżeli przyjmie się jednego, jaką mamy pewność, że za chwilę nie będzie milion itd.? To są główne filary określenia się społeczeństwa na co się godzimy, na co się nie godzimy. Czy wpuszczanie różnego rodzaju środowisk bez kontroli może spowodować utratę tożsamości korzeni, osłabianie związków Polaków wypracowywanych przez setki lat? Czy na tym polega to, żeby kontynent europejski był w ten sposób niszczony, czy nie powinniśmy iść w kierunku inwestowania tam, tworzenia możliwości gospodarczych, żeby oni mogli tam funkcjonować. Chodzi też o to, żeby wypracować pewne kompromisy, żeby nie rodziło to nacjonalizmów, żeby jedna grupa nie była ponad drugą grupą. To tkanka bardzo wrażliwa i trudna. Ci tzw. funkcjonariusze europejscy chcą odebrać głos Europejczykom i zadecydować sami. A co będzie jutro, czy będzie to tworzyło zagrożenia, nie ma to znaczenia.

Spośród pytań referendalnych jest też pytanie dotyczące spraw gospodarczych. Jego treść została niedawno zmieniona i sformułowana w ten sposób: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”

– Tu jest tzw. racja stanu. Jeżeli my patrzymy na gospodarkę, to co z tego że my będziemy mieć armię, ale musimy mieć również możliwości uzbrajania i odtwarzania potencjału gospodarczego, który będzie mógł produkować na rzecz armii amunicję itd., a więc odtwarzać zasoby. To, co się twierdzi i mówi, że gospodarka prywatną jest podstawą - nie ma czegoś takiego jak kapitał prywatny. Zawsze mamy cele państw, grup które określają kierunki rozwoju, a do uzyskania tych celów wprowadza się na niektórych obszarach prawo prywatności, po to żeby tę efektywność zwiększyć, ale nie żeby pozbawić się możliwości oddziaływania na gospodarkę. Dla bezpieczeństwa ten filar musi być określony, a gdybyśmy go nie mieli, bylibyśmy bezbronni. Każde pytanie, które mamy - wchodzi w podstawowe filary funkcjonowania państwa.

Spójrzmy jeszcze na sprawę emerytur, którą porusza jedno z czterech pytań referendalnych. Tutaj też treść została zredagowana i brzmi ono tak: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”

– Tutaj poruszony jest filar wolnościowy człowieka. Nikt nie mówi, że człowiek nie ma prawa pracować dłużej. Społeczeństwo sobie to samo określa. Prawo emerytalne mężczyzna uzyskuje w wieku 65., kobieta w 60. To jest moje prawo, ale to nie jest, nie musi być automatycznie odejście z pracy. Mówimy o fundamentalnym prawie człowieka do wolności, do podejmowania przez siebie decyzji. Duża część Polaków, podejmuje dalszą pracę, nie tylko z powodów ekonomicznych, ale z powodu stylu życia, chęci dalszej realizacji się w swoim zawodzie. To nie jest tylko tkanka ekonomiczna.

Co Pan uważa na temat aktywności obywateli. Czy chętnie wezmą udział w referendum?

– Podkreślę to, że mówimy o takich filarach, które powinniśmy w referendum określić. One wyznaczają niezależność państwa. Dlaczego to jest takie ważne? Tego rodzaju struktura jak Unia Europejska może trwać jeszcze 10, 50, 100, 200 lat. Nie możemy się pozbawić możliwości, że wtedy nie mamy z czym wyjść, w jaki sposób budować, bo zniszczyliśmy sobie wszystkie podstawy. Referendum jest również głosem o to, żeby referenda w kluczowych sprawach oddać Europejczykom, poszczególnym narodom. Te narody muszą sobie przedyskutować i odpowiedzieć na pytania z czego, w razie czego mogą zrezygnować, jak to ma być zrobione żeby zachować równowagę, bezpieczeństwo, rozwój i wiele innych tego rodzaju działań. Z banalnych jakby się wydawało pytań, wychodzi nam zupełnie inny obraz. Uważam, że Polacy powinni wziąć udział w referendum. Jakichkolwiek nie podejmą decyzji, ale to będą ich decyzje. To obywatel jest najważniejszy, to on określa swoje potrzeby.

Źrodło:  

Oceń artykuł: 629 2040

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad

  • 40 (64)

  pisowska zaraza niszczy Polskę, w dniu 22-08-2023 11:15:36 napisał:

  czy ta banda złodziei, kłamców i oszustów myśli że wszyscy ludzie są idiotami ? Najpierw przełożyli wybory samorządowe na wiosnę, bo rzekomo nie mogły się odbyć w odstępie miesiąca z wyborami parlamentarnymi a teraz nie widzą przeszkód żeby zrobić referendum w tym samym dniu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 42 (62)

  pisowska zaraza niszczy Polskę, w dniu 22-08-2023 11:25:39 napisał:

  szanowni Czytelnicy tego szmatławca jakim jest ten nędzny portal, zagłosujmy odpowiedzialnie 15 października a przywrócimy społeczeństwu ten portal który powinien być wolny od prymitywnej propagandy i agitacji politycznej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 25 (47)

  Gnojokok, w dniu 22-08-2023 11:39:36 napisał:

  W teorii-pełna zgoda.Natomiast w tej rzeczywistości politycznej to co zrobił reżim Pisowski to sprowadził prawo demokracji do poziomu rynsztoku a zawarta treść pytań urąga ludziom myślącym.

  odpowiedz

  • 24 (44)

  mariusz, w dniu 22-08-2023 12:05:20 napisał:

  przez 8 lat mieli Polaków w du...a teraz chcą nas pytać o jakieś idiotyczne rzeczy ....tylko po to żeby sobie za publiczne pieniądze kampanie robić wstyd ....ludzie czas zabrać im władzę bo zniszczą ten nasz kraj te łobuzy z pisu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 16 (36)

  Ccc, w dniu 22-08-2023 12:36:39 napisał:

  Czas skończyć z sekta PiSu same tłuste wypasione koty

  odpowiedz

  • 6 (24)

  niezależny, w dniu 22-08-2023 15:39:03 napisał:

  Demokracją, to ten rząd wytarł wszystko, co miał do podtarcia przez te 8 lat. Po tym bałaganie wiele wody w Wiśle upłynie zanim słowo DEMOKRACJA nabierze właściwego znaczenia

  odpowiedz

  • -18 (42)

  Patriota, w dniu 22-08-2023 16:47:56 napisał:

  Widzę tu samych piszących komunistów i niemcow

  odpowiedz

  • 11 (23)

  Pegeerus, w dniu 22-08-2023 17:20:26 napisał:

  Ja bym dodał czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę w dużych sklepach

  odpowiedz

  • 1 (19)

  admin, w dniu 22-08-2023 18:28:22 napisał:

  Naruszenie zasad przez IP: 83.23.45.xxx; 83.23.45.xxx; 89.151.34.xxx; 83.238.167.xxx; 5.184.103.xx, pkt. 8. ....nie występuj w dyskusji pod różnymi nickami/nazwami. ---- Komentarze usunięto. ---- Dekalog internauty: 1. Przystępując do dyskusji pisz na temat. 2. Nie wysyłaj materiałów i linków reklamowych, ani nie spamuj. 3. Dbaj o poprawność i czystość języka swoich wypowiedzi. 4. Nie atakuj i nie obrażaj innych uczestników dyskusji. Nie zamieszczaj treści wulgarnych, obscenicznych, nienawistnych, agresywnych, dyskryminujących i innych tego rodzaju. 5. Do innych uczestników dyskusji zwracaj się po nicku lub po imieniu, nigdy samym nazwiskiem. 6. Jeśli dyskusja ma dotyczyć tematów prywatnych, nie prowadź jej publicznie. 7. Nie naruszaj prywatności innych - życie prywatne to świętość. 8. Nie podszywaj się pod innych i nie występuj w dyskusji pod różnymi nickami/nazwami. 9. Ignoruj użytkowników nastawionych na wywołanie kłótni i dezorganizację dyskusji. 10. Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innych osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.---- http://www.powiat24.pl/Zasady_zamieszczania_komentarzy,16176.html

  odpowiedz

  • -13 (23)

  rurka, w dniu 23-08-2023 08:37:54 napisał:

  Jak zwykle płaczą ci od Donka i płaczą

  odpowiedz

  • 11 (17)

  Mig, w dniu 23-08-2023 10:19:39 napisał:

  Przez 8 lat nie pytaliście o nic, nawet nie zrobiliście referendum dla Prezydenta Dudy. Zawłaszczyliście wszystkie instytucje państwowe, uwłaszczyliście się na majątku, jak szarańcza obsiedliście spółki państwowe, kradliście, łamaliście prawo a kary my płaciliśmy. Dlaczego nie zapytaliście czy chcemy sprzedaży Lotosu, zakazu aborcji, likwidacji gimnazjów, wycinki lasów i zakazu wstępu, likwidacji służby cywilnej, zakazu handlu w niedzielę?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (19)

  ŚWO, w dniu 23-08-2023 11:44:05 napisał:

  Gawęda ty się zacznij pakować, a nie odezwy do narodu wypisujesz.

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Kwaśniewska , w dniu 24-08-2023 00:20:53 napisał:

  Nie naruszyłem żadnych zasad pisania w dyskusji ,tylko pisałem że nie podoba mi się aktualna sytuacja w Polsce. Pomimo tego jedno urządzenie zostało zablokowane z komunikatem "wprowadziłeś niewłaściwy kod" . W związku z tym ,napiszę że nie podoba mi się takie partyjne działanie admina .Wyraziłem taką opinię jak 99 % niezadowolonych .Zaznaczam ,że wpisy były adekwatne do tego co się dzieje .

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Mimi, w dniu 24-08-2023 10:36:50 napisał:

  Do Kwasniewska, nie przejmuj się, moje komentarze też są notorycznie usuwane. Tutaj to tak jakbyś napisała komentarz do TVP.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  kolo, w dniu 27-08-2023 10:31:07 napisał:

  Ja na przykład jestem za ale nie w referendum bo toś bzdety ,a nie istotne sprawy dla ogółu ,Nie mogę być przeciw sprzedaży majątku bo sprzedaż to legalna transakcja kwestia tylko negocjacji ceny ,a w tym cały naród nie może uczestniczyć.Nie mogę być przeciw przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów bo o tym czy oni są legalni czy nie decydują nasze służby ,których mało nie ma,a praktycznie przymusu nie ma i tylko brak działania naszej dyplomacji stawia nas w głupiej sytuacji,nie mogę być przeciwny podwyższenia wieku emerytalnego kwestia polega na odpowiedniej płacy i wysokości emerytury ,Jestem za stażową emeryturą,wynikającą z udokumentowanego czasu pracy ,a nie za przeżyty wiek .Jestem przeciwny budowania murów na granicy jakiejkolwiek bo to żadna ochrona,a najlepszym murem jest ścisła współpraca Służby Granicznej z ludnością przygraniczną i powołanie z tej ludności formacji na kształt WOT-u ale z większymi uprawnieniami i lepszym wyszkoleniem oraz możliwością monitoringu całodobowego przy wykorzystaniu zaawansowanej techniki elektronicznej ale jak się dowódcom za myślenie nie płaci to kto wpadnie na pomysł oparty na micie Muru Chińskiego co był nie do pokonania ,a Mongołowie go wykorzystali i na spory czas Chiny był pod ich niewolą...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (6)

  Xx, w dniu 27-08-2023 10:42:07 napisał:

  Gawęda ok

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ja, w dniu 27-08-2023 10:43:11 napisał:

  Kto to jest?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Piotr W., w dniu 27-08-2023 10:45:15 napisał:

  Trzeba się zmobilizować i iść a wybory ,żeby tych bandziorów ,którzy zniszczyli Kościół,okradli nasze społeczeństwo z godnośc.i .

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Proste, w dniu 28-08-2023 20:06:15 napisał:

  Kwaśniewska, historię wyczyść w urządzeniu i będzie ok;-)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  Ja, w dniu 03-09-2023 10:47:22 napisał:

  Łobuzy z PiSu nauczyli się od PO które było wcześniej przez ,8 lat które opluwalo Polskę na zachodzie.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Emeryt, w dniu 04-09-2023 22:27:34 napisał:

  Nikt nie powinien brać udziału w tym cyrku zwanym referendum.Pytania dla idiotów.Ludzie zacznijcie myśleć co rządzący z nami robią.To przypomina lata 30 w niemczech

  odpowiedz

  • 0 (0)

  emeryt ze starego potfela, w dniu 06-09-2023 16:41:10 napisał:

  A czy babcie emerytki zapytają swoje córki,wnuczki dlaczego nie głosow ać na PiS Czekam aż posłowie PiS na spotkanich z ludżmi poinformują Polaków ile lat będą spłacać swoje zachcianki w postaci kolejnych podwyżęk najniższych pensji,13,14 emeryztur, świat wie,że Polska i PiS zadłużył naród za ponad 1,5 biliona złotych,oni nie kradną,oni podnieśli i ustalili ponad 40 różnych podatków i więcej,emeryci mają to w d,,,,,,.Proponuje wzystkim zamiast rzucanych przez PiS ochłapów wziąć pożyczki równe tym jałmużnom,niech je spłacają dzieci.wnuki i prawnuki, Może duchowni z ambony zaczną o tym mówić i zachęcać katolików do indywidualnego zadłużania,będzie klarownie,,,,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)