Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

10 grudnia 2023

Programowanie to świetna zabawa. Jak rozpocząć naukę kodowania?

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie #programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.

Jesienne wieczory nie muszą być nudne. Programowanie – wbrew temu, co niektórzy sobie wyobrażają – nie musi kojarzyć się wyłącznie z czasem spędzonym przed komputerem. To przede wszystkim świetna zabawa, która dodatkowo wspomaga rozwój myślenia logicznego i kreatywność. Co najważniejsze, do nauki podstaw programowania nie potrzebujecie żadnych sprzętów ani nawet książek. Wystarczy… kilka kartek i kolorowe kredki lub flamastry. 

Dla najmłodszych: kodowanie na dywanie

Proste zabawy w kodowanie możecie wprowadzać z powodzeniem już dzieciom w wieku przedszkolnym. Pamiętajcie jedynie, by aktywności dostosować do poziomu umiejętności Waszego dziecka. To znakomity sposób na urozmaicenie jesiennych wieczorów. Zacznijcie od prostych zabaw, jak np. powtarzanie schematów układanych z klocków. Taki schemat możecie narysować na kartce lub zbudować z klocków i poprosić dziecko o odtworzenie go.

Znacie grę w statki? A czy wiecie, że na jej bazie można bardzo łatwo rozpocząć naukę kodowania? Do tej gry będą Wam potrzebne: kartka papieru, kredki lub mazaki, małe karteczki ze strzałkami, karteczki zielona i czerwona, oznaczające start i metę, pionek lub mała figurka (grę można utrudnić, dodając strzałki, które nakazują obroty lub zakręty, czy też wprowadzając na planszy różnego rodzaju pułapki). Narysujcie kratownicę jak do gry w statki, ustalcie miejsce startu i mety, a następnie poproście dziecko, aby zakodowało drogę swojej figurki, używając strzałek. Kolejnym krokiem będzie przesuwanie pionka po planszy.

Spróbujcie kilku prostych zabaw i pamiętajcie – aby nauka w takiej formie przyniosła efekty, istotne są nie tylko chęci, ale również Wasze nastawienie. Warto zadbać o dobrą atmosferę, nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko. W pierwszym kroku wybadajcie, jakie tempo i styl pracy będzie odpowiedni do umiejętności Waszego dziecka. Nie poprawiajcie błędów w momencie, kiedy je dostrzeżecie, pozwólcie dzieciom zauważyć je i naprawić w kolejnym kroku. Popełnianie błędów to nieodzowny element w procesie nauki programowania.

Dla młodzieży: Minecraft Education

Jeśli jesteście rodzicami nastolatków, z pewnością słyszeliście o Minecrafcie. Czy wiecie, że istnieje wersja tej gry, która została stworzona po to, by młodzież nie tylko mogła się świetnie bawić, ale równocześnie zdobywać wiedzę? Mowa o Minecraft Education – grze, która wykorzystuje środowisko dobrze znane dzieciom do wprowadzania nauki np. programowania. Jak to działa? Gracz znajdzie tam narzędzie do programowania nazwane „Code Builder”, które pozwala tworzyć i modyfikować komendy i skrypty używane do sterowania elementami gry. Dzięki tej mechanice można zmieniać sposoby działania bloków, tworzyć nowe przedmioty, a w dalszych etapach rozgrywki nawet tworzyć całe modyfikacje.

Pamiętajcie, że gry powoli stają się elementem nauczania w szkole. Młodzieży pozwalają zdobywać nowe kompetencje, a nauczycielom i rodzicom zrozumieć i poznać świat, który tak zafascynował dzieci na całym świecie.

Dla starszych: kursy z programowania

Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania, jednak od lat niezmiennie za jeden z najbardziej uniwersalnych uważany jest JavaScript. Jeśli czujecie, że programowanie może stać się Waszą nową pasją, a może nawet sposobem na życie, warto rozpocząć tę przygodę od podstaw, np. z bezpłatnym kursem „Do czego można wykorzystać język Javascript?”, który znajdziecie na portalu OSE IT Szkoła. Dowiecie się z niego, że pisanie stron internetowych, stworzenie od podstaw własnej gry, aplikacji na smartfony czy oprogramowania dla robotów - to tylko niektóre z możliwości języka Javascript! Podczas kursu zobaczycie też, jak fragmenty tego języka wykorzystywane są na stronach internetowych – to doskonałe wprowadzenie do podstawowych konstrukcji w Javascript. Stworzycie także pierwszy własny program do gry w Sudoku!

Kolejnym najbardziej pożądanym językiem wśród programistów jest Python. Jego możliwości są naprawdę szerokie: świetnie sprawdzi się w przypadku analizy danych, tworzenia stron internetowych czy programowania systemowego. Nauka Pythona jest niezwykle intuicyjna, a to dzięki temu, że jego składnia jest zbliżona do naturalnej i w głównej mierze bazuje na języku angielskim. Rozpocznijcie Waszą przygodę od darmowego kursu „Podstawy języka Python”, podczas którego zapoznacie się z podstawowymi konstrukcjami składniowymi, obsługą plików oraz wyjątków. Kurs ten jest również idealnym wprowadzeniem w świat programowania. Znajdziecie go oczywiście na OSE IT Szkoła!

Na tym nie koniec. Na bezpłatnej platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła znajdziecie jeszcze inne kursy programowania – dla mniej i bardziej zaawansowanych. Zapraszamy!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Ja, w dniu 10-12-2023 10:52:06 napisał:

  Czytanie jeszcze raz czytanie nie te bzdurne laptopy jeszcze wciagacie w to cos dzieci przedszkolne .Pozniej psycholog jest potrzebny bo dziecie uzalezniaja sie od tego czegos no i okulista.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Ja, w dniu 11-12-2023 07:01:11 napisał:

  To jest mądra rozrywka ? Zastanów sie co piszesz

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)