Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?
fot. KW PSP w Toruniu
Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.
Przypomnijmy - w tym miejscu stanie nowy obiekt, na potrzeby strażaków. Pisaliśmy o tym tutaj.
O wcześniejszych znaleziskach można poczytać w nieodległych postach, ale ostatnie tygodnie też przyniosły kilka ciekawych (nawet bardzo!) artefaktów.
Wiemy już, że średniowieczny mur oporowy przy fosie, okalała XIX-wieczna ceglana licówka. Dobudowana warstwa różni się znacznie od reszty. W murze zauważalne są regularnie oddalone od siebie (co kilka metrów), otwory na wylot - spustowe. Przymierzając ich lokalizację względem poziomu kamiennego, pierwotnego muru miejskiego, zdradzają, że prawdopodobnie są elementem systemu kanalizacyjnego, deszczowego.
Dowiedziono, że w pobliżu muru, stały niegdyś drewniane budowle. Na placu robót zabezpieczono bowiem kilka odkrywek z ich negatywami - ciemne zabarwienia w przekrojach poziomych i pionowych sugerują obecność takich konstrukcji.
W narożniku, gdzie styka się mur miejski z zachowanym i wciąż użytkowanym obiektem, odsłonięto palenisko, gdzie stapiano brąz. Zdjęcia pokazują skupisko stopionych bryłek metalu i ślady tej właśnie działalności.
Wśród artefaktów uwagę zwracają kolejne fragmenty glinianych naczyń z charakterystycznymi, grzebieniowatymi ozdobami, carska klamra, czy pochwa na nóż, wykonana z kości.
Jest też pierścionek z bursztynu, który po odnalezieniu, natychmiast został zanurzony w wodzie dla ochrony. Niestety, są to jedynie połamane elementy tej biżuterii, które znaleziono w stanie spalonym.
Ostatniego dnia robót znaleziono niewielką, kilku centymetrową figurkę konika. Ta, prawdopodobnie zabawka, albo kukiełka (z uwagi na dziurkę pod spodem do nadziania na patyk), wykonana jest z glinki, pokrytej glazurą i pochodzić może z przełomu XII i XIII w.
Do tematu wrócimy, gdy archeolodzy przyjadą do nas z raportem i osobiście opowiedzą o zakresie i efektach swoich prac.
Źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec. , w dniu 18-02-2024 23:15:29 napisał:
odpowiedz
Redżi, w dniu 19-02-2024 08:16:49 napisał:
odpowiedz
kolo, w dniu 19-02-2024 17:38:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!