Ciekawostki
Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.
(czytaj więcej)Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń. Nastąpi przesunięcie terminu

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie z przedstawicielami #podmiotów, które – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji wystąpi z inicjatywą legislacyjną, która pozwoli przesunąć maksymalną datę wdrożenia na 1.01.2025 r.
(czytaj więcej)Zalew "łańcuszków". Użytkownicy zamiast chronić dane, udostępniają spam

Ostatnimi czasy na Facebooku mamy #zalew „łańcuszków”. Użytkownicy masowo publikują na swoich tablicach informację o tym, że nie zgadzają się z nową polityką Mety, ale zamiast chronić swoje dane po prostu udostępniają spam.
(czytaj więcej)Maleje liczba osób na studiach II stopnia. Nowe dane w ELA

W ostatnich latach zmniejsza się liczba osób #podejmujących studia II stopnia. Wzbudza to niepokoje w szkołach wyższych, które obawiają się spadku atrakcyjności studiów magisterskich w porównaniu do innych możliwości rozwoju, w tym podjęcia pracy zawodowej.
(czytaj więcej)Dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy. Rocznica urodzin odkrywcy insuliny

Co roku 14 listopada, obchodzimy# Światowy Dzień Cukrzycy. To rocznica urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Jego odkrycie sprawiło, że cukrzyca, która była opisywana już w starożytności, przestała być chorobą śmiertelną.
(czytaj więcej)Kontrola zabawek magnetycznych. Czy wszystkie spełniały wymogi?

Sprawdziliśmy 30 modeli zabawek#: cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.
(czytaj więcej)Znakowanie miodu. Wprowadzone zostały zmiany w przepisach

17 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie# Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2233). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a więc nowe przepisy zaczną obowiązywać od 18 kwietnia 2024 roku.
(czytaj więcej)Brakuje ponad 2400 wolontariuszy. Można zgłosić się do Szlachetnej Paczki

Mija czas na podjęcie decyzji o zmianie świata i dołączeniu do# wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Rekrutacja kończy się już 10 listopada. Najwięcej wolontariuszy brakuje m.in. w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli nie godzisz się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, żyjących tuż obok ciebie, chcesz pomagać i zmieniać świat na dobre – dołącz do Szlachetnej Paczki. Twoja decyzja może odmienić niejeden świat rodzin w potrzebie. To już ostatni moment, zostały tylko 2 tygodnie do zakończenia rekrutacji.
(czytaj więcej)E-nadzór nad sprzedażą leków w internecie. Wzmocnione działania

W dobie rosnących w siłę usług e-commerce kontrola nad sprzedażą produktów #leczniczych online jest wyzwaniem. Dostrzegając potencjał dla rozwoju nielegalnych praktyk z tym związanych, Główny Inspektorat Farmaceutyczny we współpracy z Allegro rozpoczyna akcję edukacyjną skierowaną do właścicieli sprzedażowych platform internetowych i do pacjentów.
(czytaj więcej)Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Baza źródeł ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza #w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Poniżej prezentujemy wybrane, najważniejsze dane z bazy.
(czytaj więcej)Ochotnicy przystąpili do "pętli taktycznej". W sobotę złożą przysięgę

Ochotnicy z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpili# w czwartek do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, 21 października, rekruci złożą przysięgę na sztandar 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
(czytaj więcej)Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Współczesna forma niewolnictwa

Dzień 18 października obchodzony był jako Europejski Dzień Walki #z Handlem Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
(czytaj więcej)„Wspólne talerze”. Trend coraz bardziej popularny na domówkach i przyjęciach

„Wspólne talerze” (z ang. sharing plates) to gastronomiczny trend #z przyszłością. Jego popularność znacząco wzrosła po okresie pandemii, kiedy ludzie, zmęczeni przymusowym odosobnieniem, ponownie zaczęli spotykać się przy wspólnych posiłkach. Nowy pomysł początkowo przyjął się szczególnie w restauracjach i barach, ale ponieważ jego formuła jest atrakcyjna i daje duże pole do popisu dla kreatywności – „wspólne talerze” pojawiły się także na rodzinnych przyjęciach i domówkach.
(czytaj więcej)45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Polak następcą św. Piotra

16 października przypada 45. rocznica wyboru #Karola Wojtyły na papieża.
(czytaj więcej)Zawsze gotowi, zawsze blisko. Kolejny nabór ochotników

W miniony tygodniu w koszarach na ul. Jagiełły w Grudziądzu stawiło# się bisko 150 ochotników z Kujaw i Pomorza, którzy rozpoczęli terytorialną służbę wojskową w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści.
(czytaj więcej)Leczenie bólu w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Podsumowanie akcji

Rzecznik Praw Pacjenta podsumował akcję dotyczącą #leczenia bólu w Zespołach Ratownictwa medycznego i zaproponował podjęcie działań służących podniesieniu komfortu i poprawieniu jakości życia pacjentów zmagających się z bólem.
(czytaj więcej)Kontrola jakości polskiego pieczywa. Co wykazała inspekcja?

Chleb spożywany jest przez ludzi od #niepamiętnych czasów. W wielu kulturach, w tym także i naszej, traktowany jest z szacunkiem, jak żaden inny pokarm. Jest bowiem m.in. symbolem sytości, obfitości, braku głodu, a także gościnności. Nie powinno więc dziwić, że producenci pieczywa w Polsce dokładają wielu starań, aby ich wyroby pod względem wyglądu, smaku, zapachu i właściwości fizykochemicznych nie budziły zastrzeżeń – co potwierdzają wyniki kontroli realizowanych przez IJHARS. Jest jednak małe „ale”.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.
(czytaj więcej)Europejska Nagroda Natura 2000. Kto może się zgłosić?

Komisja Europejska przedłużyła termin składania wniosków do kolejnej edycji #Europejskiej Nagrody Natura 2000 (Natura 2000 Award). Kandydatury można zgłaszać do 12 października 2023 r.
(czytaj więcej)Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)