Dziś mamy 20 maja 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

15 maja 2022 0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
04 maja 2022 28

„Mamy problem Europy”. Rozmowa z radnym sejmiku Jerzym Gawędą

Konflikt na Ukrainie nadal trwa i wpływa także na sytuację w naszym kraju#. Ocenę sytuacji geopolitycznej Europy, a zwłaszcza Polski, Ukrainy i Rosji w naszej rozmowie prezentuje radny z Klubu Radnych PiS w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Gawęda.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 2

Jak zmieniły się potrzeby Polaków w obszarze rozrywki i aktywności fizycznej?

Zdaniem 38% zapytanych Polaków chcemy obecnie żyć# aktywniej i ciekawiej. Kluczową rolą rozrywki w dzisiejszych czasach, jak twierdzi 34% zapytanych jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodawanie energii do działania. Według co trzeciego ankietowanego aktywność fizyczna to aktualnie przede wszystkim sposób na walkę ze stresem oraz forma relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. W opinii 18% zapytanych to także skuteczna broń w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

(czytaj więcej)
01 maja 2022 1

Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
22 kwietnia 2022 0

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? Zobacz kilka wskazówek!

Wraz z rozwojem internetu i nowoczesnych technologii dostaliśmy# możliwość pozyskiwania informacji na różne tematy w bardzo szybki i łatwy sposób. Zasoby internetowe umożliwiają nam nie tylko zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, ale również mogą wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość oraz jakich wyborów dokonujemy.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 1

Śmigus-dyngus. Drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego rytu liturgicznego#, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 0

Wielkanocne baby i paski. Słodkie wypieki mają swoją tradycję

Największe doroczne święta mają swoje zakorzenione tradycje kulinarne. Słyną# z potraw, które w tym czasie jadano. W przeszłości świąteczne jedzenie miało symboliczne treści, z czasem stało się znakiem ciągłości tradycji. W dawnych czasach kuchnia świąteczna różnych stanów była zróżnicowana, ale zawsze odznaczała się obfitością i odmiennością od codziennego pożywienia. Wielkanoc szlachecką charakteryzowały stoły zastawione niewyobrażalną ilością jadła i napitków, natomiast świąteczna kuchnia chłopska nie była ani wykwintna, ani wymyślna, za to odświętna. Na wielkanocnym stole gościły zarówno potrawy wytrawne, jak i słodkie.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 1

A dzisiaj jest Wielkanoc. O! Wesołe jest serce moje!

Dzwony są to instrumenty muzyczne, które mają niezwykłą symbolikę.# Najważniejszym okresem obrzędowości dorocznej, w której dzwony odgrywały i nadal odgrywają istotną rolę, jest Wielki Tydzień i Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Ten świąteczny czas ma swoją dzwonową audiosferę.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 0

Dzisiaj święcimy pokarmy. Czekamy na zdjęcia Waszych koszyków

W Wielką Sobotę idziemy do kościoła, aby# poświęcić pokarmy, które następnie znajdą się do wielkanocnym stole.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2022 15

Wielki Piątek. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i# skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej.

(czytaj więcej)
13 kwietnia 2022 0

13 kwietnia. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń to symbol sowieckich zbrodni wojennych popełnionych na# Polakach podczas II wojny światowej. To dramat niewoli i ludobójstwa wielu tysięcy polskich oficerów, intelektualistów, profesorów wyższych uczelni, artystów. Katyń, to także prawda, która przez wiele lat była okrywana kłamstwem, którą przemilczały mocarstwa i którą spychano na margines świadomości.

(czytaj więcej)
05 kwietnia 2022 0

Podlaskie smaki na wielkanocnym stole. Czy znasz je wszystkie?

Czy wiesz, że każdy element wielkanocnego stołu, każda wielkanocna potrawa# i każdy użyty w niej produkt, posiadają wyjątkowe znaczenie? Jak Polska długa i szeroka, każdy region ma swoje własne wielkanocne tradycje, a dzięki nieustającej migracji ludności wszystkie one mieszają się, tworząc całkiem nowe obyczaje. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, co tym razem zaserwować w ramach wielkanocnego świętowania, postaw na podlaskie smaki!

(czytaj więcej)
21 marca 2022 0

Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiono go w 2005 roku

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale także# Światowym Dniem Zespołu Downa, ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

(czytaj więcej)
09 marca 2022 0

Patron Roku 2022. Ignacy Łukasiewicz, czyli tytan pracy oraz innowator

Jednym z patronów roku 2022 jest odkrywca i# wynalazca, tytan pracy oraz innowator - Ignacy Łukasiewicz.

(czytaj więcej)
04 marca 2022 2

40 lat po śmierci Wojciecha Cieślewicza. Dziennikarz, który zmarł tragicznie

2 marca przypada 40. rocznica śmierci Wojciecha Cieślewicza#. W Kcyni co roku w tym dniu wspomina się tragicznie zmarłego dziennikarza, który spędził w tym mieście część swojego zbyt krótkiego życia.

(czytaj więcej)
03 marca 2022 1

Dzień Dzikiej Przyrody. Sprawdź, jak na co dzień pomagać naturze

Dni stają się coraz dłuższe, co sprzyja# pieszym wędrówkom. Chętniej odwiedzane są lasy, parki czy nadmorskie plaże. To dobry moment, by z bliska przyjrzeć się budzącej do życia przyrodzie. Niestety jednak obraz ten często zakłócony jest przez nielegalne śmietniska, które negatywnie wpływają na pracę ekosystemów. Obchodzony 3 marca Dzień Dzikiej Przyrody to moment, w którym warto zwrócić uwagę na zwierzęta i rośliny, potrzebujące naszej pomocy.

(czytaj więcej)
28 lutego 2022 1

Jak pomóc dzieciom i młodzieży w czasie napięć i niepokojących informacji?

Żyjemy aktualnie w bardzo trudnym czasie dla# wszystkich. Zarówno dorośli, jak i dzieci, musieliśmy w ostatnich latach zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosła ze sobą pandemia i izolacja. Obecnie spotyka nas następne traumatyczne przeżycie i zalew informacji na temat trwającej wojny na Ukrainie. Co robić, żeby dzieci poradziły sobie z lękiem i stresem, jak je wspierać?

(czytaj więcej)
15 lutego 2022 0

Sprzedaż złota wzrosła o ponad 100%. Gorączka złota w Polsce trwa

Historyczne wyniki Mennicy Skarbowej w 2021r- spółka #sprzedała 4,53 tony złota w całym roku w porównaniu do 2,13t z 2020r. Pierwszy raz w historii przychody Spółki przekroczyły 1 mld złotych a zysk operacyjny ponad 30 mln złotych. Spółka nadal planuje przejść na główny parkiet GPW w Warszawie.

(czytaj więcej)
10 lutego 2022 5

Po pandemii uczniowie dramatycznie potrzebują ruchu. Zatrważające dane

Co piąte dziecko czuje się ciągle chore, wyczerpane fizycznie i# brakuje mu energii życiowej, zaś starsza młodzież ma tylko nieznacznie lepszą kondycję fizyczną – wynika z ogólnopolskich badań naukowych jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Eksperci podkreślają, że pilnie potrzebne są działania zachęcające dzieci i młodzież do aktywności fizycznej.

(czytaj więcej)
05 lutego 2022 44

Ceny rosną. Jak Polacy radzą sobie z problemami finansowymi?

Co robić, gdy brakuje pieniędzy? Po okresie świątecznym i# wyprzedażowym niejedna osoba zadaje sobie takie pytanie. Do tego dochodzą rosnące ceny niemal wszystkich produktów i usług. Jakie Polacy mają metody na łatanie dziur w domowym budżecie? M.in. poświęcają wydatki na rozrywkę i liczą na rodzinę - wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)