Dziś mamy 23 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

Planeta to nasz wspólny dom, który stanowi miejsce do życia i rozwoju każdego człowieka. Ekosystem potrzebuje naszego zaangażowania oraz zdecydowanych działań zmierzających do zachowania jak najlepszego stanu ekologicznego ziemi, wody i powietrza, dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska aktywnie włącza się w działania popularno-naukowe nakierowane na podniesienie świadomości ekologicznej oraz przekazywanie wiedzy o środowisku i jego ochronie.

Z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. GIOŚ zaprasza serdecznie na edukacyjny piknik współorganizowany z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB.

Na stanowisku pokazowym GIOŚ czekać będą nasi eksperci, którzy przybliżą odwiedzającym metodykę pracy badawczej oraz pokażą sprzęt stosowany w codziennej pracy laboratoryjnej.  Ponadto specjaliści z Centralnego Laboratorium Badawczego zaproszą śmiałków do obserwacji pod mikroskopem organizmów żyjących w polskich wodach oraz zachęcą do wspólnej analizy czystości wód na podstawie obecności poszczególnych organizmów w rzekach jeziorach i morzach. Goście wydarzenia będą mogli również:

  • poznać tajnik mobilnego laboratorium, 
  • dowiedzieć się jak pobieramy i badamy próbki wody, gleby i powietrza,
  • obejrzeć specjalistyczne mierniki używane do monitoringu komponentów środowiska,
  • zapytać specjalistów z Departamentu Monitoringu Środowiska o wyniki monitoringu poszczególnych gatunków zwierząt,
  • przeprowadzić „wywiad” z doświadczonym inspektorem z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ np. dotyczący typowania miejsc nielegalnego deponowania odpadów za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.
  • Specjaliści GIOŚ czekają, aby Ci o tym wszystkim opowiedzieć! 

Specjaliści GIOŚ czekają, aby Ci o tym wszystkim opowiedzieć!

Przypomnijmy, że hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest „Planeta kontra plastik”, jak donosi komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024: „W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę. Okres przydatności wielu toreb plastikowych wynosi kilka minut (…) nawet po rozpadzie tworzywa sztuczne pozostają mikroplastikami, drobnymi cząsteczkami przenikającymi każdą niszę życia na planecie”.

Ważne detale: Dzień Ziemi odbędzie się na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Warszawie w godz. 10.00-15.00  przy ul. Rakowieckiej 4, wejście od ul. Wiśniowej.

Program oraz harmonogram prelekcji i warsztatów dostępny TUTAJ.

Wstęp jest bezpłatny. Do zobaczenia!

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Budowa magazynów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)