Dziś mamy 26 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 kwietnia 2024

Uratował życie seniora. "W żaden sposób nie czuję się bohaterem"

fot. powierzone

fot. powierzone

Kpr. Sebastian Domżalski z Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej został bohaterem. W dniu 22 marca br. żołnierz wracając z jednostki do domu napotkał nieprzytomnego 82-letniego mężczyznę, któremu uratował życie.

Do zdarzenia doszło 22 marca br. w rejonie ulicy Szosa Chełmińska w Toruniu. Kpr. Domżalski wracając po służbie do domu zauważył starszego leżącego mężczyznę bez oznak życia. Po stwierdzeniu braku oddechu żołnierz wezwał pomoc i rozpoczął prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej, która okazała się w pełni skuteczna, a 82 letniemu mężczyźnie powrócił oddech i krążenie.

- W żaden sposób nie czuję się bohaterem. Widząc nieprzytomną osobę postanowiłem zachować zimną krew i reagować. Cieszę się, że nabyte w wojsku umiejętności pozwoliły mi uratować temu Panu życie – powiedział kpr. Domżalski z Centrum Szkolenia WOT.

Terytorialsi od samego początku kładą bardzo duży nacisk szkoleniowy na nabywanie przez żołnierzy odpowiedniej wiedzy i kompetencji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Co istotne to kolejny (w krótkim okresie czasu) przypadek, w którym żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej są pierwsi na miejscu zdarzenia gdzie skutecznie udzielają pomocy osobom poszkodowanym.

- Jestem ogromnie dumny z moich żołnierzy, że są zawsze gotowi by nieść pomoc osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach życia. Doskonalenie zawodowe i wiedza jaką zyskują w czasie codziennej służby, szkoleń i kursów medycznych realizowanych w CSWOT pozwala im zachować spokój i działać szybko i skutecznie – dodał płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Materiał: por. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

Oceń artykuł: 21 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ada, w dniu 09-04-2024 09:50:40 napisał:

    Bradykardia...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)