Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

25 stycznia 2022 7

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 3

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
06 stycznia 2022 2

Święto Trzech Króli. Jest to wyjątkowy dzień pełen symboli

Uroczystość Trzech Króli, jedno z pierwszych świąt# chrześcijańskich, obchodzona jest w naszym kraju 6 stycznia.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2022 0

Kiszonki. Przepis na zdrowie i dobre samopoczucie w nowym roku

Nowy rok to dobry czas na zmianę# sposobu żywienia. Warto pomyśleć o kiszonkach. Dlaczego powinny towarzyszyć nam codziennie?

(czytaj więcej)
02 stycznia 2022 3

Wesele zimą. Czyli niepowtarzalny klimat i nastój

Najwięcej wesel odbywa się w okresie wiosenno-jesiennym#. Czy wesele zimą może być równie udane? Ta pora roku może okazać się nawet bardziej atrakcyjna. Cudowny, mroźny krajobraz, magiczna wręcz atmosfera i atrakcje dla gości, które Para Młoda może przygotować wyłącznie zimą.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2021 0

Znów niższe sylwestrowe wydatki. Więcej chętnych do zabawy niż przed rokiem

Polacy przeznaczą na nadchodzącą zabawę sylwestrową średnio# 186 zł, to jest o 26 zł mniej niż przed rokiem i grubo ponad 100 zł mniej niż przed pandemią – wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W tym roku nieco chętniej niż w zeszłym wyjdziemy gdzieś na sylwestra lub też sami zorganizujemy domówkę.

(czytaj więcej)
26 grudnia 2021 1

Nietrafiony prezent. Oddać go, czy zatrzymać?

Św. Mikołaj rozdał wszystkim prezenty, ale nie zawsze jest w# stanie trafić w punkt. Komuś da kurtkę w zbyt dużym rozmiarze, a komuś innemu da przypadkiem pięć par laczków, czy nowy telefon…, który obdarowany zdążył już taki kupić miesiąc temu. Jak z takimi upominkami sobie radzić?

(czytaj więcej)
25 grudnia 2021 0

Wędrowali przebierańcy. Obchody kolędnicze sięgają średniowiecza

Obchody kolędnicze znane były w całej Europie, a ich początki sięgają# średniowiecza. Chodzenie „po kolędzie”, czyli świątecznej kweście, zaczynano w Boże Narodzenie wieczorem lub w Szczepana, a kończono przed Matką Boską Gromniczną.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2021 3

Opłatek i puste miejsce przy stole. Nieodłączne elementy wigilii

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez# opłatka, a Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej.

(czytaj więcej)
23 grudnia 2021 3

Przygotowania do świąt trwają. Jak przebiegają u Was? (sonda)

Wigilia już jutro. Robimy ostatnie porządki, przygotowujemy# potrawy, a w sklepach obserwujemy wzmożony ruch. Jak przebiegają Wasze przygotowania?

(czytaj więcej)
23 grudnia 2021 0

Ekoświęta w Twoim domu. Jak spędzić Boże Narodzenie w zgodzie z naturą?

Okres Bożego Narodzenia to czas prezentów, ozdób i# wielkich zakupów spożywczych. Niestety, tak jak wiele rzeczy w XXI wieku, znaczna część upominków czy dekoracji to produkty masowe. Często są one wykonane z plastiku, który rokrocznie w milionach ton zalewa cały świat, zagrażając środowisku. Dokonując świadomych wyborów, możemy jednak ograniczyć jego produkcję i pomóc naturze.

(czytaj więcej)
21 grudnia 2021 3

Boże Narodzenie Polaków pełne obaw. Kolejne święta w dobie pandemii

Aż 36% Polaków obawia się czy uda im się spotkać w# rodzinnym gronie podczas grudniowych świąt ze względu na pandemię, 27% zastanawia się czy trafi z upominkami w gusta najbliższych. Dla 14% respondentów coroczną zmorą jest zdążenie na czas z przygotowaniami. Według co trzeciego Polaka najbardziej tęsknimy za białymi świętami, ze śniegiem i możliwością ulepienia bałwana oraz za spotkaniami w dużym gronie, jak uważa 27% respondentów. Zdaniem 22% marzą nam się radosne święta bez pandemii w tle i z mnóstwem prezentów. Takie wnioski płyną z badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy”, zrealizowanego przez Prezentmarzeń.

(czytaj więcej)
17 grudnia 2021 0

W bagażniku? Na dachu? Radzimy, jak bezpiecznie przewieźć choinkę

Nadchodzi czas, by przywieźć świąteczne drzewko do# domu. To wcale nie jest takie proste zadanie, a źle wykonane może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodowanie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W bagażniku? Na dachu? A może jeszcze jakoś inaczej? Co o tym mówią przepisy? Na co zwrócić szczególną uwagę aby bezpiecznie dotrzeć do domu? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.

(czytaj więcej)
15 grudnia 2021 2

Ceny nieruchomości znacząco urosły. Własne lokum w cenie

Na rynku nieruchomości hossa trwa w najlepsze. Ceny cały czas idą w# górę, nie brakuje chętnych na lokale mieszkaniowe, a inwestorzy chętnie angażują swój kapitał. Gdzie należy szukać przyczyny mieszkaniowego boomu w Polsce?

(czytaj więcej)
10 grudnia 2021 2

5 zasad kupowania prezentów dla mężczyzn. Pamiętasz o nich?

Badanie „Świąteczny prezentowy savoir vivre według Polaków” wskazało#, że aż 87% z nas ma zwyczaj obdarowywać swoich bliskich w święta. Inspiracji szukamy w social mediach (19%) lub zbieramy pomysły przez cały rok (18%). Zdarza nam się jednak kupować je na ostatni moment. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile prezenty są trafione. Może to stanowić wyzwanie zwłaszcza dla kobiet, które pragną podarować swoim mężczyznom coś wyjątkowego. Dziś podpowiadamy, o jakich zasadach należy pamiętać podczas szukania prezentu dla swojej drugiej połówki. Znasz je?

(czytaj więcej)
09 grudnia 2021 11

Co 3. Polak pożycza pieniądze, by opłacić rachunki. Czekają nas święta na kredyt?

Jak wynika z najnowszego badania# Intrum ”European Consumer Payment Report 2021”, pandemia obniżyła dochody aż 46 proc. konsumentów w naszym kraju, co z kolei wpłynęło na zdolność Polaków do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

(czytaj więcej)
29 listopada 2021 2

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
26 listopada 2021 6

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
25 listopada 2021 0

Pluszowy miś największym przyjacielem dziecka. Ulubione święto najmłodszych

Pluszowy miś mimo upływającego czasu i nowoczesnych zabawek jest# największym przyjacielem dziecka.

(czytaj więcej)
20 listopada 2021 6

Mniej dzikich wysypisk, ale ilość śmieci na nich wzrosła lawinowo. Niepokojące dane

W 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano prawie# trzy razy więcej odpadów niż miało to miejsce rok wcześniej. Tymczasem liczba zlikwidowanych w ciągu roku miejsc, gdzie nielegalnie składowano śmieci, zmniejszyła się w latach 2019-2020 z 11 370 do 9 972. Oznacza to, że problem związany z nieprawidłowym, bezprawnym i zagrażającym środowisku unieszkodliwianiem odpadów nadal pozostaje nierozwiązany.

(czytaj więcej)
17 listopada 2021 0

Dzisiaj obchodzimy Dzień Wcześniaka. Mamy kilka ciekawostek

17 listopada obchodzimy Dzień Wcześniaka. To idealny moment na# przedstawienie ciekawostek, które przygotował Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)