Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2021

Jak często myć włosy przy pomocy szamponu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Świeże, błyszczące i zdrowe włosy to efekt# odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się między innymi poprawne mycie głowy. Odpowiednio dobrane szampony, częstotliwość pielęgnacji oraz sposób mycia włosów może zapewnić ożywioną, pełną blasku fryzurę. Na temat tego, jak często powinno się myć włosy, krąży wiele rad, które czasem sobie zaprzeczają. Pora odpowiedzieć więc konkretnie na pytanie, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja i higiena włosów.

Jak często myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednej i poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji włosów, ich długości i cech charakterystycznych skóry. Zdarza się, że część z nas musi myć głowę nawet codziennie, innym zaś wystarczy jedna kąpiel włosów na tydzień. W momencie, kiedy widzimy, że w kolejnych dniach nasze włosy wyglądają świeżo, odpuśćmy sobie ich mycie. Nie narazimy ich wówczas na zbytnie przesuszenie.
 
Codzienne mycie włosów – czy to właściwe?

Często mówi się, że codzienne mycie skóry głowy pobudza ją do produkowania łoju, stąd rady, aby wykonywać tę czynność rzadziej. Faktycznie jest w tym cień prawdy. Mocne detergenty skutecznie usuną nadmiar tłustej wydzieliny, jednak skóra otrzyma sygnał do tego, że znów musi wyprodukować jej kolejną partię. Właściciele tłustej cery dla własnego komfortu mogą być głowę nawet codziennie, warto jednak przyjrzeć się wtedy składom szamponów. Ważne, aby kosmetyki nie były wówczas zbyt silne. Delikatniejsze działanie detergentów nie będzie wytwarzało tak intensywnych reakcji obronnych skóry. 
 
Jak dobierać szampony?

Aby kosmetyki do mycia włosów przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy zwracać uwagę na to, czego potrzebuje skóra naszej głowy. Jeśli mamy problem z nadaktywnością gruczołów łojowych, warto postawić na produkty odświeżające, bazujące na naturalnych składnikach. Przy skórze i włosach suchych oraz łamliwych sprawdzą się produkty o odżywczej formule. Warto rozglądać się wtedy za szamponami wzbogaconymi dodatkowymi olejkami i odżywkami. Takie składniki zawierają w sobie szampony Loreal.  

Mycie włosów – o czym warto pamiętać?

Odżywiona i świeża fryzura to również zasługa odpowiedniego sposobu mycia włosów. Nieumiejętna kąpiel skóry głowy może zmniejszyć efektywność nawet najlepszego kosmetyku myjącego. Mycie włosów powinno odbywać się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Zbyt zimna woda nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a dodatkowo wysuszy skórę i włosy. Wysoka temperatura niepotrzebnie pobudzi skórę głowy do zwiększenia produkcji sebum. 
 
Podczas samego mycia nie należy wcierać mocno produktów, a jedynie wmasowywać szampony w skórę głowy, nie pieniąc ich zbytnio. Nie należy także niepotrzebnie plątać i ciągnąć końcówek. Wystarczy przenieść wytworzoną przy skórze pianę prostymi ruchami na całą długość włosów. Istotne jest także suszenie włosów. Nie należy zbyt długo trzymać ich w ręczniku, w przeciwnym razie zrobią się matowe i mało sprężyste. Najlepiej pozostawić je same do wyschnięcia, jeśli jednak potrzebujemy wysuszyć fryzurę, należy dobrać średnią temperaturę powietrza suszarki.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Przezorny zawsze ubezpieczony. Czyli jak zadbać o swoje pieniądze na zagranicznym urlopie?

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od zmartwień – przynajmniej w teorii#, niestety w praktyce bywa różnie. Statystyki pokazują, że w popularnych wakacyjnych destynacjach jak Hiszpania czy Portugalia kradzież zdarza się aż 7 razy częściej niż w Polsce[1]. Co więcej, sezon letni sprzyja tego typu przestępstwom. Pochłonięci wypoczynkiem zdarza się, że zapominamy o „pilnowaniu portfela”, a przecież złodzieje „nie robią sobie wolnego”. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o tym, jak ochronić się przed tego typu przestępstwami. O czym warto pamiętać? Radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

(czytaj więcej)