Dziś mamy 29 stycznia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2021

Jak często myć włosy przy pomocy szamponu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Świeże, błyszczące i zdrowe włosy to efekt# odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się między innymi poprawne mycie głowy. Odpowiednio dobrane szampony, częstotliwość pielęgnacji oraz sposób mycia włosów może zapewnić ożywioną, pełną blasku fryzurę. Na temat tego, jak często powinno się myć włosy, krąży wiele rad, które czasem sobie zaprzeczają. Pora odpowiedzieć więc konkretnie na pytanie, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja i higiena włosów.

Jak często myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednej i poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji włosów, ich długości i cech charakterystycznych skóry. Zdarza się, że część z nas musi myć głowę nawet codziennie, innym zaś wystarczy jedna kąpiel włosów na tydzień. W momencie, kiedy widzimy, że w kolejnych dniach nasze włosy wyglądają świeżo, odpuśćmy sobie ich mycie. Nie narazimy ich wówczas na zbytnie przesuszenie.
 
Codzienne mycie włosów – czy to właściwe?

Często mówi się, że codzienne mycie skóry głowy pobudza ją do produkowania łoju, stąd rady, aby wykonywać tę czynność rzadziej. Faktycznie jest w tym cień prawdy. Mocne detergenty skutecznie usuną nadmiar tłustej wydzieliny, jednak skóra otrzyma sygnał do tego, że znów musi wyprodukować jej kolejną partię. Właściciele tłustej cery dla własnego komfortu mogą być głowę nawet codziennie, warto jednak przyjrzeć się wtedy składom szamponów. Ważne, aby kosmetyki nie były wówczas zbyt silne. Delikatniejsze działanie detergentów nie będzie wytwarzało tak intensywnych reakcji obronnych skóry. 
 
Jak dobierać szampony?

Aby kosmetyki do mycia włosów przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy zwracać uwagę na to, czego potrzebuje skóra naszej głowy. Jeśli mamy problem z nadaktywnością gruczołów łojowych, warto postawić na produkty odświeżające, bazujące na naturalnych składnikach. Przy skórze i włosach suchych oraz łamliwych sprawdzą się produkty o odżywczej formule. Warto rozglądać się wtedy za szamponami wzbogaconymi dodatkowymi olejkami i odżywkami. Takie składniki zawierają w sobie szampony Loreal.  

Mycie włosów – o czym warto pamiętać?

Odżywiona i świeża fryzura to również zasługa odpowiedniego sposobu mycia włosów. Nieumiejętna kąpiel skóry głowy może zmniejszyć efektywność nawet najlepszego kosmetyku myjącego. Mycie włosów powinno odbywać się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Zbyt zimna woda nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a dodatkowo wysuszy skórę i włosy. Wysoka temperatura niepotrzebnie pobudzi skórę głowy do zwiększenia produkcji sebum. 
 
Podczas samego mycia nie należy wcierać mocno produktów, a jedynie wmasowywać szampony w skórę głowy, nie pieniąc ich zbytnio. Nie należy także niepotrzebnie plątać i ciągnąć końcówek. Wystarczy przenieść wytworzoną przy skórze pianę prostymi ruchami na całą długość włosów. Istotne jest także suszenie włosów. Nie należy zbyt długo trzymać ich w ręczniku, w przeciwnym razie zrobią się matowe i mało sprężyste. Najlepiej pozostawić je same do wyschnięcia, jeśli jednak potrzebujemy wysuszyć fryzurę, należy dobrać średnią temperaturę powietrza suszarki.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)