Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 listopada 2023

Gęsina źródłem witamin. Doceniana nie tylko w Polsce

fot. KOWR

fot. KOWR

Polska zaliczana jest do grupy wiodących producentów# gęsi, pierza i puchu gęsiego w Unii Europejskiej. Krajowe pogłowie gęsi podlega rocznym zmianom i waha się od 0,9 mln szt. do 1,3 mln szt. W związku z Dniem Świętego Marcina, z którym związane jest staropolskie przysłowie „najlepsza gęsina na świętego Marcina”, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował kilka informacji na temat polskiej gęsiny.

Gęsina, w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, charakteryzuje się korzystnymi proporcjami kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Mięso gęsi zawiera dużo białka, w skład którego wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm człowieka nie może syntetyzować samodzielnie. Mięso to jest źródłem witamin - z grupy B, witaminy A i E oraz wielu składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Polska zaliczana jest do największych producentów gęsi w Unii Europejskiej. Gęsi hodowane w Polsce przeznaczane są przede wszystkim na cele konsumpcyjne. Duże znaczenie gospodarcze mają również gęsi puch i pierze, które znajdują zastosowanie jako wypełniacze o znakomitych właściwościach termicznych. W ujęciu regionalnym chów gęsi w Polsce w 2022 r. skoncentrowany był przede wszystkim w województwach: kujawsko–pomorskim (188 tys. szt.), łódzkim (165 tys. szt.), wielkopolskim (156 tys. szt.) i podlaskim (152 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 68%.

– Polska gęsina ceniona jest głównie przez zagranicznych konsumentów, a polska gęś owsiana stała się hitem eksportowym.  W Polsce dominującą rasą gęsi jest Gęś Biała Kołudzka – wyjaśnia dr inż. Waldemar Humięcki, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Gęś Biała Kołudzka stanowi ponad 90 proc. krajowego pogłowia gęsi. Rasa ta odznacza się bardzo dobrymi przyrostami masy ciała, dużą odpornością na choroby oraz małą zawartością tłuszczu i znakomitym smakiem – uważa dr inż. Waldemar Humięcki, Dyrektor Generalny KOWR.

Skala produkcji gęsiny jest niewielka. Należy ona do produktów delikatesowych, a eksport z Polski w latach 2012-2022 kształtował się od 14 do 21 tys. ton (w wadze produktu). Równocześnie w latach 2020-2022 odnotowano dynamiczny wzrost wartości eksportu tego asortymentu, który zwiększył się z 51 mln EUR do 116 mln EUR, tj. blisko 2,3-krotnie. Od wielu lat głównym kierunkiem eksportu polskiej gęsiny są Niemcy, gdzie w 2022 r. trafiło 75% wolumenu (10,5 tys. ton). Mięso z gęsi sprzedawano również do Francji (1,3 tys. ton), na Węgry (267 ton) i do Austrii (235 ton), a poza UE – do Hongkongu (564 tony) i Wielkiej Brytanii (308 ton).

W celu dalszego rozwoju produkcji drobiu w Polsce, w tym między innymi gęsiny, istotne jest dalsze umacnianie pozycji naszego kraju na rynkach unijnych oraz poszukiwanie nowych rynków zbytu poza Unią Europejską. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa od lat wspierają działania eksporterów poprzez organizowanie targów i spotkań biznesowych, promując w ten sposób polską żywność, w tym również drób, na rynkach zagranicznych. Celem tych działań jest jak największa dywersyfikacja relacji biznesowych i skierowanie eksportu również na rynki pozaunijne.

Źródło: KOWR

Oceń artykuł: 12 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (3)

  El Polaco, w dniu 12-11-2023 12:12:59 napisał:

  Ale na zdjęciu to są kaczki.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  gość, w dniu 12-11-2023 12:22:46 napisał:

  Na miesięcznice Jarcina najlepsza jest ubita Kaczyna ---smacznego

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Martynka stara panna, w dniu 12-11-2023 12:37:57 napisał:

  jakie kaczki debilu bez szkoły

  odpowiedz

  • -4 (4)

  Gęsior, w dniu 12-11-2023 17:26:18 napisał:

  Jak unia europejska zainteresuje się na dobre gęsiną, to nakażą srać jej tylko w dni parzyste i to będzie kolejny wkład w walkę z klimatem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  23, w dniu 13-11-2023 00:52:19 napisał:

  Nawet tak błaha sprawa potrafi podzielić nakielskich komentujących .Gorzej niż w PIS,ie

  odpowiedz

  • 2 (2)

  emeryt, w dniu 13-11-2023 05:44:57 napisał:

  dzięki pisowi tak Polacy się podzielili i wniosek jest jeden zawiść i nienawiść wprowadził Kaczorek swoją absolutną władzą białoruską , i po utracie władzy w 2007r nawet w rodzinach tak jest bo jak ich nie było to super było

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Ja, w dniu 13-11-2023 07:17:02 napisał:

  Nie interesuje mnie rynek unijny i Łunia mnie interesuje nasz rynek polski rynek .Oni niech wcinają to co uchowali na zachodzie

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Ja, w dniu 13-11-2023 13:20:37 napisał:

  Jeżeli robi gę gę to gęś jak robi kwa kwa to kwaczka jasne

  odpowiedz

  • 0 (0)

  do Ja, w dniu 13-11-2023 17:49:03 napisał:

  sam wcinasz i zakupy robisz pełne wózki w marketach a to wszystko zachodnie i unijne sami rozjebaliście Polską gospodarkę a teraz narzekacie , i po co siejesz propagandę jak w TVPzpr

  odpowiedz

  • 0 (0)

  do Gęsior, w dniu 13-11-2023 19:28:34 napisał:

  widać że mózg masz kaczki i kaczora

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)