Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

Zdradliwa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie zimowym kierowcy muszą być przygotowani na szybko zmieniające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Opady deszczu, śniegu, silny wiatr i niska temperatura to wyraźne sygnały, aby zredukować prędkość.

Przy mokrej nawierzchni droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy też, że prędkość wskazana na znakach to wartość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie pojazdu do trasy, m.in. sprawne wycieraczki czy czyste reflektory. Podczas jazdy musimy utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu. Szczególną ostrożność należy też zachować w pobliżu przejść dla pieszych.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Nawet korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania czujności na drodze, zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych – koniecznie odwiedź drogi.gddkia.gov.pl! Nasz serwis dedykowany jest podróżującym, którzy poszukują informacji mogących sprawić, że zaplanowany wyjazd okaże się bezpieczny i komfortowy. Od połowy lutego br. jego użytkownicy korzystają z nowej funkcjonalności jaką jest widżet pogodowy. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać informacje o warunkach atmosferycznych, które będą towarzyszyły nam w trasie.

Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)