"Zabytek Zadbany". Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu
fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu# „Zabytek Zadbany”. Termin nadsyłania wniosków mija 14 lutego.
Konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków nagradza właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, którzy wzorcowo opiekują się zabytkami. Zgodnie z nowym regulaminem, obowiązującym od 2024 roku, zabytki będą nagradzane w siedmiu kategoriach. Nową kategorią jest „Zabytek dostępny”, w której docenione zostaną prace przeprowadzone z uwzględnieniem rozwiązań służących przystosowaniu zabytków dla osób ze szczególnymi potrzebami.
O konkursie
„Zabytek Zadbany” to konkurs o wieloletniej tradycji. Już od 1975 r. promuje właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, którzy w sposób wzorowy prowadzą prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także działają systematycznie na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi.
Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny. Prawo składania zgłoszeń mają właściciele zabytków, ich posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków oraz konserwatorzy samorządowi.
Kategorie konkursowe
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne);
F. Zbytek dostępny;
G. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Zgłoszenia do konkursu
Termin nadsyłania zgłoszeń - 14 lutego 2024 roku (decyduje data stempla pocztowego).
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
Szczegółowe informacje, regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz procedura oceny zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej: https://nid.pl/konkursy/zabytek-zadbany/.
Rozstrzygnięcie konkursu
Ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych oraz uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w terminie do 30 czerwca 2024 roku. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej na stronach internetowych: kultura.gov.pl i nid.pl.
Laureaci i wyróżnieni otrzymają dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Zabytki zostaną zaprezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czytaj również
- Wyniki konkursu! Do wygrania torcik z okazji Dnia Babci i Dziadka
- Wygraj torcik w konkursie! Dzień Babci i Dziadka
- "Kosmiczni Detektywi". Ogólnopolski konkurs dla uczniów
- Kolejna edycja konkursów strażackich. Atrakcyjne nagrody
- "Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa". Kto może wziąć udział w konkursie?
Dodaj komentarz
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!