Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2023

Wyższe stawki stypendiów dla sportowców. Nowe przepisy od 1 stycznia

fot. MSiT

fot. MSiT

1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia #Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 maja 2022 r. w sprawie stypendiów sportowych. Nowelizacja zwiększa stawki stypendiów dla zawodników reprezentujących nasz kraj na imprezach rangi międzynarodowej w sportach olimpijskich.

- Podwyższenie stypendiów ma na celu wzmocnienie poczucia stabilizacji ekonomicznej zawodników reprezentujących Polskę na najważniejszych imprezach rangi międzynarodowej. Ułatwi to realizację programów przygotowań członków kadr narodowych do międzynarodowych zawodów mistrzowskich, stworzy warunki do odnoszenia przez nich kolejnych sukcesów i zajmowania miejsc punktowanych w rywalizacji międzynarodowej. Przyczyni się także do popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnościami – mówi minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Stabilizacja i motywacja

Nowelizacja zwiększa stawki stypendiów dla sportowców za osiągnięcia w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paralimpijskich i igrzyskach głuchych, a także w mistrzostwach świata i Europy w kategoriach wiekowych seniorów, młodzieżowców i juniorów w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paralimpijskich lub igrzysk głuchych.

Dotychczas obowiązujące stawki stypendiów zostały wprowadzone jeszcze w 2012 i 2017 r. i do tej pory nie były zmieniane. Nowelizacja dostosowuje wysokość stypendiów do obecnych kosztów życia w Polsce – m.in. wynagrodzeń oraz cen towarów i usług.

Oprócz wsparcia finansowego dla zawodników, stypendia mają być także czynnikiem motywującym. Stąd największy wzrost wysokości stypendiów za zdobycie medali igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych.

- Chcemy zapewnić stały efekt motywujący stypendiów sportowych, dlatego ich stawki zwiększają się wraz ze wzrostem prestiżu poszczególnych imprez i poziomu rywalizacji – podkreśla minister Dmowska-Andrzejuk.

Nowe kwoty stypendiów

Zmianie ulegną górne granice krotności, od których zależy wysokość ww. stypendiów sportowych przy podstawie, która – zgodnie z ustawą o sporcie – wynosi 2300 zł, przy czym wysokość stypendium nie może przekroczyć 5,5-krotności tej kwoty.

Za zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych sportowiec otrzyma od 2024 roku stypendium w wysokości do 5,5-krotności podstawy – a więc o 3220,00 zł więcej niż do tej pory. Różnica w przypadku srebrnego medalu wyniesie 2990,00 zł, a w przypadku brązowego medalu 2645,00 zł. Szczegółowe informacje dotyczące wysokości poszczególnych stypendiów w sportach olimpijskich zostały zapisane w przedmiotowym rozporządzeniu.

Ustalając poszczególne stawki Minister Sportu i Turystyki wziął pod uwagę: skumulowaną inflację od roku, od którego obowiązują obecne stawki, rangę poszczególnych międzynarodowych imprez mistrzowskich, znaczenie zajętych  miejsc dla pozycji Polski w rankingu międzynarodowym, a także koszt przygotowania zawodników do współzawodnictwa, wzrastający wraz z poziomem rywalizacji.

W związku ze zmianami nie nastąpią dodatkowe obciążenia finansowe dla budżetu państwa. Szacowany koszt roczny zwiększonych stypendiów to 16 mln zł z budżetu MSiT (wzrost nakładów o ok. 60 procent). Do tej pory w dwóch ostatnich latach na stypendia w sportach olimpijskich przeznaczyliśmy: ponad 27,4 mln zł w 2021 r. (811 stypendystów) i ponad 26,5 mln zł w 2022 r. (1141 stypendystów).

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)