Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

19 lutego 2024

Wystąpienie marszałka województwa w Przysieku. "Solidaryzuję się z rolnikami"

fot_Szymon_Zdziebło

fot_Szymon_Zdziebło

Należy pilnie zatrzymać niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy#, zweryfikować zasady Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa i zasady funkcjonowania rolniczych dopłat bezpośrednich, a finalnie zwołać w okrągły stół, który zaplanuje przyszłość europejskiego rolnictwa odrzucając obecną politykę Brukseli w tej dziedzinie – to główne tezy wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego, wygłoszonego podczas dzisiejszego (19 lutego) spotkania z rolnikami i samorządowcami w Przysieku. – Solidaryzuję się z rolnikami! – podkreśla gospodarz naszego województwa, który w Europejskim Komitecie Regionów pracuje nad opinią w sprawie polityki rolnej Wspólnoty po 2027 roku.

- Przygotowujemy ten dokument w atmosferze niezwykle gorącej, kiedy w całej Europie trwają masowe protesty przeciwko wspólnej polityce rolnej, a właściwie przeciwko brakowi właściwej polityki Unii Europejskiej wobec niekontrolowanego zalewu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy, a także innych nawarstwiających się problemów. Trzeba właściwie wywrócić wspólną politykę rolną do góry nogami, bo ona przynosi obecnie więcej szkody niż pożytku samym rolnikom. Czarę goryczy przelewają dzisiejsze próby ratowania starej polityki rolnej. Bo jeśli mówimy o wprowadzaniu Zielonego Ładu przeciwko idei zrównoważonego rozwoju, trudno się dziwić, że rolnicy mają tego dość. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim trzeba zatrzymać niekontrolowany import zboża - nie przeciwko Ukrainie, ale żeby jej pomóc, bo to nie Ukraina zarabia na tym procederze ogromne pieniądze! Zasady unijnej polityki rolnej należy absolutnie zmienić – powiedział marszałek Piotr Całbecki w rozmowie z dziennikami przed rozpoczęciem spotkania.

Podkreślił, że obecne masowe protesty rolnicze, za które odpowiada przede wszystkim pasywne stanowisko Komisji Europejskiej wobec aktualnych wyzwań, są zagrożeniem dla spójności Unii Europejskiej i – wobec radykalizacji środowisk wiejskich - mogą doprowadzić nawet do jej rozpadu. Wśród błędów unijnej polityki wobec rolnictwa wskazał także m.in. obecny system dopłat bezpośrednich, który premiuje (wpływające negatywnie na stan środowiska) ogromne gospodarstwa marginalizując i osłabiając te nisko- i średniotowarowe. Jako remedia proponuje m.in. europejski okrągły stół w sprawie rolnictwa z udziałem samych rolników oraz regionalizację wspólnej polityki rolnej w oparciu o idee bezpieczeństwa żywnościowego kontynentu i krótkich łańcuchów dostaw.

Marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedstawione dziś w Przysieku jego stanowisko w sprawie rolnictwa jest ścisłym odzwierciedleniem złożonych przez niego propozycji do przygotowywanej wspólnie z Portugalką Isildą Gomes opinii Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w sprawę unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Dokument ten będzie jednym z kluczowych dla przyszłości tej gałęzi gospodarki Starego Kontynentu.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Ggggg, w dniu 19-02-2024 16:18:07 napisał:

    Jaja jak berety

    odpowiedz

    • 8 (10)

    Ja, w dniu 19-02-2024 17:11:39 napisał:

    Trzeba ostro z zachodem i wschodem .Nie będzie ktoś z zachodu mówił i nakazywał co kiedy ma hodować i uprawiac kiedy może na pole wyjechać sprzętem .Łapy precz od polskiej ziemi polskiej ziemi rolnej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (4)

    Jkch, w dniu 19-02-2024 21:34:26 napisał:

    Łajzy i nieroby z błońskim na czele !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)