Wyrożniono muzealników z regionu. Uroczyste wręczenie nagród

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Prowadzą działalność edukacyjną, zajmują się gromadzeniem #eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków – trzynaścioro pracowników naszych instytucji kultury odebrało nagrody przyznawane rokrocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z wyróżnionymi spotkali się dziś (10 czerwca) marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wiceprzewodniczący sejmiku Józef Ramlau i radny województwa Jarosław Wenderlich. Z
– Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek. Gratuluję! – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Wśród nagrodzonych są pracownicy:
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w powiecie żnińskim
Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.
Lista laureatów (PDF) – w załączniku poniżej.
Marszałkowskie muzea w regionie
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, które dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.
Prowadzone przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zarządza jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie.
Marszałkowską instytucją kultury jest również ponadstuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi Kujawsko-Pomorski Skansen Etnograficzny w Kłóbce, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz trzy oddziały na terenie Włocławka.
Wśród wojewódzkich jednostek organizacyjnych jest także Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, które pod swoją opieką ma zespół pałacowo-parkowy w Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich oraz przejęte w tym roku przez samorząd województwa Muzeum Borów Tucholskich.
Za realizację części artystycznej wydarzenia odpowiadała pochodząca z Nakła Marta Bejma, która wystąpiła z autorskim materiałem folkowym.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- Międzynarodowy Dzień Muzeów 2024 .pdf
Galeria

















































Czytaj również
- Mają ogromne znaczenie dla ekosystemu. Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów
- Dłuższy urlop macierzyński dla wcześniaków. Co trzeba wiedzieć?
- Inwestycja w kolej. Umowa na projekt rewitalizacji trasy
- Wiele zmian w przepisach. Rodzicu - poznaj swoje prawa!
- Pieniądze dla klubów sportowych. Trwa nabór wniosków
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!