Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

26 lutego 2024

Wypłaty w ramach ekoschematów obszarowych. Kiedy ruszą płatności?

fot. pixabay

fot. pixabay

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała #blisko 1,5 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. Wypłaty te rozpoczęły się 1 grudnia. Łącznie z zaliczkami, które były realizowane w październiku i listopadzie, do rolników trafiło ok. 10,7 mld zł.

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Od 16 października do 30 listopada wypłacane były zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym okresie na konta beneficjentów trafiło niemal 9,2 mld zł. Od 1 grudnia przekazywane są płatności końcowe. Do 23 lutego 2024 r. ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 1,5 mld zł. Z tej kwoty ponad 864 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do 648 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR 2023-2027 i PROW 2014-2020.

Od 5 marca planowane jest rozpoczęcie wypłat w ramach ekoschematów obszarowych. Takie płatności zaznaczyło we wnioskach za 2023 r. ok. 418 tys. rolników. Spośród nich ok. 340 tys. ubiega się jedynie o dopłaty w ramach ekoschematów obszarowych i to oni w pierwszej kolejności mogą liczyć na pieniądze. Pozostali ubiegali się zarówno o obszarowe płatności ekoschematowe jaki i o ekoschemat „Dobrostan zwierząt”.

Planujemy, że w marcu Agencja wypłaci ok. 2,5 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich w tym ekoschematów obszarowych.

Natomiast w kwietniu będą wydawane decyzje o przyznaniu dopłat z ekoschematu „Dobrostan zwierząt” i na bieżąco będą realizowane wypłaty z tego tytułu. Płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” zaznaczyło w swoich wnioskach ok. 94 tys. rolników - więcej informacji

Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Warto, by oczekujący na pieniądze sprawdzili, czy ARiMR ma właściwe numery kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniędzy nie uda się skutecznie przekazać.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    anka, w dniu 26-02-2024 10:42:05 napisał:

    kolejne pieniądze dla biednych rolników

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)