Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 września 2023

Wypadek i poszukiwania dzieci. Wspólne szkolenie strażaków i terytorialsów

fot. powierzone

fot. powierzone

Poszkodowany zagnieżdżony w pojeździe, małoletni #zaginęli w lesie- to scenariusz ćwiczeń, które przewidywały działanie na kilku kierunkach. Należało pomóc przy wypadku, odnaleźć zaginionych i udzielić im podstawowej pomocy przedmedycznej. Tak wyglądało wspólne szkolenie terytorialsów i strażaków OSP.

W miniony weekend  90 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się wspólnie ze strażakami OSP. Zajęcia miały na celu wypracowanie wspólnego działania,  wykorzystanie zasobów jednostek i  tym samym skuteczne działanie na wypadek wystąpienia rzeczywistego zagrożenia.

Jedną z podstawowych funkcji zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych jest jak najszybsza pomoc w razie jakiegokolwiek zdarzenia. W tym celu zarówno żołnierze, jak i strażacy szkolą swoje umiejętności jak również nabywają nowe kompetencje. W wielu przypadkach skuteczna pomoc jest warunkowana szybkością podejmowania decyzji, jak i osobistą gotowością niesienia pomocy przez każdego zaangażowanego ratownika.

To szkolenie zostało zorganizowane po to, abyśmy my – żołnierze, ale i strażacy poznali nawzajem swoje mocne ale i słabsze strony. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ważny jest czas, dlatego musimy przede wszystkim wiedzieć czego możemy od siebie nawzajem oczekiwać i jak ze sobą współpracować- powiedział dowódca szkolenia i organizator z ramienia 81 batalionu w Toruniu, ppor. Dawid Zieliński.

W ćwiczeniach wzięło udział 55 druhów z 9 jednostek OSP (Zaduszniki, Wielgie, Witkowo, Oleszno, Płonczyn, Zakrzewo, Tupadły, Czarne, Suradówek).

Scenariusz szkolenia przewidywał, że do stanowiska kierowania OSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym.

Pojazdem podróżowały najprawdopodobniej  3 osoby (1 dorosła i 2 dzieci). Osoba dorosła była uwięziona w samochodzie i trzeba było  jej umożliwić wydostanie się na zewnątrz przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz udzielić pierwszej pomocy. Z informacji przekazanych do stanowiska kierowania przez świadków – dzieci miały opuścić auto same i udać się po pomoc. Najprawdopodobniej weszły w las i się zgubiły i same potrzebują opieki. Prawdopodobne jest też, że mogły wpaść do zbiornika wodnego. Należy ustawić tyralierę przez całą szerokość lasu od drogi do zbiornika wodnego i prowadzić poszukiwania na odległości około 1,2 km od wypadku i iść w stronę auta. Wśród poszukujących zabezpieczyć kilku ratowników KPP z plecakami medycznymi (WOT). Druhowie z jednostki OSP(Czarne) poruszają się po drodze gruntowej równolegle z tyralierą zabezpieczając deski medyczne na wypadek potrzeby transportowania poszkodowanych. W równoległym czasie co poszukiwania w terenie odbywają się poszukiwania na wodzie (OSP Wielgie + WOT).

Druh OSP Sławomir Sadowski przyznał, że ćwiczenia przyniosły wymierny efekt w postaci zwiększonej gotowości bojowej służb. Ponadto oddziały o różnym charakterze w dość krótkim czasie zintegrowały swoje działania w sposób efektywny i skoordynowany.

Organizatorzy szkolenia przewidują dalszą współpracę w zakresie podnoszenia możliwości współpracy pomiędzy druhami a terytorialsami. Mają jednak nadzieję, że ich kompetencje i umiejętności w tym zakresie nie będą musiał być sprawdzane w rzeczywistych warunkach.

Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość łączenia życia cywilnego- pracy służby na rzecz obrony ojczyny i pomocy lokalnym społecznościom.

Materiał: ppor. Julia rozworowska-wolańska / 8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 14 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)