Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Wyjście w góry zimą - Jak zadbać o bezpieczeństwo?

fot. Freepik

fot. Freepik

Zimowe miesiące nie tylko sprzyjają pięknym, białym widokom, ale# również niekoniecznie przyjaznym kwestiom. Mowa rzecz jasna o zagrożeniach spowodowanych lodem, który często utrudnia poruszanie się. Pasjonaci gór często decydują się na zimowe wyprawy, które należą do tych bardziej wymagających. Wyjście w góry zimą nie jest jednak tak bezpieczne, jak w przypadku klasycznej wspinaczki czy spaceru latem. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie takiego wyjścia?

Zimowe wyjście w góry - Jak się zabezpieczyć?

Jak wiadomo, bezpieczeństwo podczas wypraw w góry zimą jest kluczowe, ponieważ ekstremalne warunki pogodowe mogą stwarzać liczne zagrożenia. Z tego też względu, musicie być świadomymi, o czym koniecznie trzeba pamiętać w takich sytuacjach. Jednym z niezmiernie istotnych aspektów jest oczywiście dobra znajomość trasy, którą zamierzacie pokonać. Ponadto zawsze powinniście zawiadomić kogoś bliskiego, że podejmujecie się takiej wyprawy, aby w razie waszego zaginięcia wiedzieć, gdzie was szukać.

Oprócz mapy używajcie nawigacji GPS i kompasu. W górach zima może skutkować zaspy, które utrudnią orientację. Przed wyjściem w górzyste tereny, warto również sprawdzić, jaka jest pogoda. Warunki w takich lokalizacjach szybko się zmieniają, a to oznacza, że musicie być przygotowani na naprawdę ekstremalne sytuacje. W momencie zapowiadania śnieżycy nie powinniście wyruszać na wyprawę, gdyż jest to zbyt wielkie zagrożenie.

Zimowe dni to także moment, w którym możemy oglądać nasze ulubione sporty zimowe. W takiej sytuacji mowa oczywiście o skokach narciarskich, hokeju na lodzie, saneczkarstwie i wielu innych. Jeśli macie dobre przeczucie co do przebiegu danego wydarzenia, to koniecznie powinniście pomyśleć obstawianie u bukmachera.Betclic kod promocyjny, to jedna z lepszych ku temu okazji, która pozwoli wam na otrzymanie atrakcyjnych bonusów na start.


Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach zimą?

Czas poruszyć kolejne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas eksplorowania górzystych terenów zimą. Mowa oczywiście o odpowiednim wyposażeniu. Powinniście zaopatrzyć się przede wszystkim w termoizolacyjne ubrania, wodoszczelne buty, rękawice, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, a także kijki trekkingowe. Warto także mieć ze sobą termos na gorące napoje. W ten sposób zapewnicie sobie odpowiednią temperaturę ciała i nie narazicie się na chorobę.

Kolejnym punktem, którego nie mogliśmy pominąć, jest oczywiście aspekt komunikacji. Zawsze musicie mieć ze sobą pełnie naładowany telefon komórkowy. W niektórych obszarach może jednak nie być zasięgu, więc warto rozważyć noszenie radia krótkofalowego. Dzięki temu, w razie kryzysowej sytuacji zawsze będziecie w stanie wezwać pomoc. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że wyprawy w góry zimą najlepiej odbywać w grupie. W przypadku awarii czy wypadku, towarzystwo innych osób zwiększa szanse na udzielenie pomocy i przetrwanie.

Z tego też powodu nie zachęcamy was do samodzielnych wycieczek po zimowych górach. Nie każdy zawsze pamięta o tym, że dieta także ma spore znaczenie przy takich warunkach. Zwróćcie uwagę na fakt, że odpowiednio zbilansowane posiłki pozwolą wam na zwiększenie swoich warunków fizycznych. Dzięki byciu najedzonym przemierzycie większą trasę i będziecie silniejsi niż w momencie, gdy stwierdzicie, że duża ilość jedzenia jest za ciężka do noszenia.


O czym nie zapominać na zimowej wycieczce górskiej?

Pamiętajcie o tym, by nie zapuszczać się na zimowe wyprawy górskie bez odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Warto wcześniej zdobyć doświadczenie w mniej wymagających warunkach oraz przyjąć pomoc w budowaniu wiedzy od bardziej zaznajomionych z tym osób. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zima stawia przed nami dodatkowe wyzwania. Świadomość otoczenia, odpowiednia wiedza i dobry sprzęt znacząco zwiększają szanse udanej wyprawy.

Materiał Partnera - Artykuł SponsorowanyOceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)