Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

27 maja 2024

Wycieczka nad morze. Lekcja historii w Sztutowie i Malborku

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniu 24 maja 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół #im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią mieli okazję podczas szkolnej wycieczki poznać historię obozu koncentracyjnego STUTTHOF w Sztutowie.

Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Wśród więźniów liczni byli także w kolejności Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Ocenia się, że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia. Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 włączono go do realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.

Następnie, aby poddać się refleksji uczniowie z opiekunami udali się na spacer po sztutowskiej plaży. Słoneczna pogoda i kojący szum fal Bałtyku pozwolił na zadumę, ale również na opanowanie emocji.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki Nogat, a z zamkowej wieży roztacza się przeurocza panorama okolicy. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został wpisany na listę UNESCO. Wrażeń było więc naprawdę wiele. Ogromne podziękowania dla organizatorów oraz opiekunów : Pani Agnieszki Siwiak i Panów Krzysztofa Borusa, Karola Lizaka oraz Tomasza Melińskiego.

Materiał: Iga Dąbrowska / Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)