Wspólna wycieczka uczniów Czwórki i Żeglugi. Zwiedzanie Berlina
fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski
Dnia 17 maja br. uczniowie #nakielskiej Czwórki i Żeglugi odwiedzili Berlin. Program „Berlińskiego ABC” obejmował zwiedzanie najsłynniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Brama Brandenburska, Berliner Dom – największy kościół protestancki miasta nad Sprewą, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, katolicka katedra św. Jadwigi, Plac Poczdamski, Reichstag – budynek niemieckiego parlamentu oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
W 91. rocznicę „Bücherverbrennung” - spalenia książek autorów, którzy nie wpisywali się w ideologię nazistów po ich dojściu do władzy w styczniu 1933 roku, nie da się przejść obojętnie obok swoistego pomnika pustej biblioteki. To tutaj wyryto złowieszczo brzmiące profetyczne przesłanie wielkiego niemieckiego romantyka - Heinricha Heinego „ Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…”
Innym odwiedzonym przez młodzież miejscem związanym z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiący tym samym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec jest Nowy Odwach ze słynną rzeźbą autorstwa Käthe Kolwitz „Matka ze zmarłym synem”
Głównym celem wyjazdu było jednak odwiedzenie interaktywnego DDR Museum, w którym uczniowie mogli dowiedzieć się o realiach życia, propagandzie oraz sposobach inwigilacji Stasi w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
W czasie wolnym uczestnicy wycieczki mieli okazję spróbować specjałów kuchni niemieckiej oraz smacznych potraw z różnych innych stron świata, zaprezentować swoje umiejętności językowe w praktyce i zrobić zakupy.
Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Wioletta Ossowska, p. Brygida Majewska i p. Iwona Sołdan.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Niezapomniany bal maturalny. Studniówka uczniów Krzywoustego
- Marcin Wilk – zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy!
- Kontynuowanie nauki w klasach o profilu policyjnym. Mundurowi w liceum
- Bezpieczne zimowe zabawy. Mundurowi poruszyli wiele ważnych kwestii
- Wyjazd studyjny do Cukrowni Żnin. Uczniowie zachwyceni obiektem
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)