Wprowadzenie nowego proboszcza. Przez cztery lata służył w kcyńskiej parafii

fot. Wiesław Kajdasz
„Proboszcz jest pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym #pasterską troskę o powierzoną mu wspólnotę” – mówił 23 września bp Krzysztof Włodarczyk, wskazując na takie zadania, jak nauczanie, uświęcanie i kierowanie przy współpracy m.in. świeckich.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej wprowadził w urząd proboszcza parafii św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy – ks. ppor. Marka Januchowskiego. Kapłan jest także na co dzień kapelanem wojskowym 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy i 83 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu.
Dlatego w czasie uroczystości wśród zaproszonych gości nie zabrakło, oprócz kanclerza kurii – ks. prałata Grzegorza Nowaka, dziekana – ks. prałata Jana Andrzejczaka, rodziny, przedstawicieli Wojska Polskiego, m.in. dowódcy 83 batalionu – płk. Andrzeja Sikory, dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej – ks. kan. płk. Radosława Michnowskiego, dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – ks. kan. płk. Stanisława Garbacika.
Jak zaznaczył w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, sama nominacja nie daje proboszczowi władzy w powierzonej mu parafii. Pełną pieczę pasterską nad wiernymi otrzymuje on od momentu ka¬nonicznego jej objęcia. – Ksiądz Marek zgodził się kierować łodzią Kościoła parafii św. Faustyny i ufam, że dzięki waszej modlitwie i życzliwości będzie skutecznym narzędziem Bożej łaski. Tego wielkiego daru, który sprawi, że wszyscy szczęśliwie dopłyniemy do portu zbawienia, czyli nieba – mówił.
Jak dodał bp Włodarczyk, ta kaplica i wspólnota – żywy Kościół – to dar i skarb. Jednocześnie podziękował poprzednikowi – ks. Krzysztofowi Kozłowskiemu – który kierował wspólnotą od chwili jej powstania, czyli od 2017 roku. – Bądź nauczycielem, kapłanem i pasterzem wiernych powierzonych twej trosce. Niech Chrystus – Dobry Pasterz – będzie wzorem i podporą w duszpasterskim posługiwaniu – dodał. – Bardzo mnie cieszy, że jestem pod skrzydłami świętej Faustyny. Mamy z nią dużo czasu, by uczyć się siebie – mówił ks. ppor. Marek Januchowski.
Nowy proboszcz, dziękując biskupowi, skierował słowa do powierzonych sobie parafian. – Bądźcie ze swoim małym proboszczem na dobre i na złe. Traktujcie mnie jak brata. W obliczu Boga tworzymy jedną rodzinę, mamy tutaj swój dom, który codziennie jest otwarty – mówił, dodając, że chce być „lwem na ambonie, barankiem w konfesjonale, człowiekiem w kancelarii”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria





























Czytaj również
- I zawody w ratownictwie technicznym. Udział wzięło 20 komend straży pożarnej
- Ogromne zainteresowanie akcją! Trwa Motocyklowa Zbiórka Krwi
- Powstaną nowe kluby seniora. Przyznano granty na ponad 2 mln zł
- Nocna prohibicja trwa już rok. Czy jest bezpieczniej?
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)