Dziś mamy 11 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Wprowadzenie nowego proboszcza. Przez cztery lata służył w kcyńskiej parafii

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

„Proboszcz jest pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym #pasterską troskę o powierzoną mu wspólnotę” – mówił 23 września bp Krzysztof Włodarczyk, wskazując na takie zadania, jak nauczanie, uświęcanie i kierowanie przy współpracy m.in. świeckich.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej wprowadził w urząd proboszcza parafii św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy – ks. ppor. Marka Januchowskiego. Kapłan jest także na co dzień kapelanem wojskowym 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy i 83 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu.

Dlatego w czasie uroczystości wśród zaproszonych gości nie zabrakło, oprócz kanclerza kurii – ks. prałata Grzegorza Nowaka, dziekana – ks. prałata Jana Andrzejczaka, rodziny, przedstawicieli Wojska Polskiego, m.in. dowódcy 83 batalionu – płk. Andrzeja Sikory, dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej – ks. kan. płk. Radosława Michnowskiego, dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – ks. kan. płk. Stanisława Garbacika.

Jak zaznaczył w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, sama nominacja nie daje proboszczowi władzy w powierzonej mu parafii. Pełną pieczę pasterską nad wiernymi otrzymuje on od momentu ka¬nonicznego jej objęcia. – Ksiądz Marek zgodził się kierować łodzią Kościoła parafii św. Faustyny i ufam, że dzięki waszej modlitwie i życzliwości będzie skutecznym narzędziem Bożej łaski. Tego wielkiego daru, który sprawi, że wszyscy szczęśliwie dopłyniemy do portu zbawienia, czyli nieba – mówił.

Jak dodał bp Włodarczyk, ta kaplica i wspólnota – żywy Kościół – to dar i skarb. Jednocześnie podziękował poprzednikowi – ks. Krzysztofowi Kozłowskiemu – który kierował wspólnotą od chwili jej powstania, czyli od 2017 roku. – Bądź nauczycielem, kapłanem i pasterzem wiernych powierzonych twej trosce. Niech Chrystus – Dobry Pasterz – będzie wzorem i podporą w duszpasterskim posługiwaniu – dodał. – Bardzo mnie cieszy, że jestem pod skrzydłami świętej Faustyny. Mamy z nią dużo czasu, by uczyć się siebie – mówił ks. ppor. Marek Januchowski.

Nowy proboszcz, dziękując biskupowi, skierował słowa do powierzonych sobie parafian. – Bądźcie ze swoim małym proboszczem na dobre i na złe. Traktujcie mnie jak brata. W obliczu Boga tworzymy jedną rodzinę, mamy tutaj swój dom, który codziennie jest otwarty – mówił, dodając, że chce być „lwem na ambonie, barankiem w konfesjonale, człowiekiem w kancelarii”.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 38 43

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Sprawdzono zabawki dźwiękowe. Czy wszystkie są bezpieczne?

Sprawdziliśmy bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych oraz #41 interaktywnych dla dzieci do lat 3 – m.in. poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, oznakowanie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola produktów oferowanych luzem. Nieprawidowości w 83 sklepach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych #(IJHARS) przedstawia wyniki przeprowadzonej w II kwartale 2023 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej oferowanych luzem: mięs, przetworów mięsnych (kiełbas i wędzonek) oraz serów żółtych.

(czytaj więcej)
0

Programowanie to świetna zabawa. Jak rozpocząć naukę kodowania?

Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie #programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)