Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 lutego 2024

Własny ogródek najpewniejszy. Czy spożywanie nowalijek jest bezpieczne?

fot. pixabay

fot. pixabay

Wiosna to para roku, kiedy pojawiają się w handlu pierwsze nowalijki. #Kuszą one nie tylko wyglądem, bo wygłodniały po zimie organizm domaga się nowego zastrzyku energii w postaci witamin i minerałów. Dlatego też mamy ochotę na pierwsze rzodkiewki, zieloną sałatę, szczypiorek, koperek, pietruszkę czy też inne młode warzywa. Nasuwa się tu pytanie, czy spożywanie świeżych nowalijek jest bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna i złożona. Na temat nowalijek krąży wiele niepochlebnych opinii, powód jest prosty - pochodzą one z upraw szklarniowych, gdzie często stosowane są nawozy sztuczne, a stosunkowo krótki okres wegetacji tych roślin może sprzyjać niekorzystnej kumulacji związków azotowych i innych metabolitów. Nowalijki pochodzące z upraw szklarniowych często uprawiane są równolegle z innymi roślinami, które wymagają dłuższego okresu wegetacji i ochrony chemicznej.

W podłożu, w którym uprawiane są nowalijki mogą znajdować się pozostałości użytych poprzednio środków ochrony roślin, nawozów, które następnie pobierane są przez rośliny. Pierwsze nowalijki pochodzą z importu, więc przebywają długą drogę zanim trafią na sklepowe półki, a to może powodować dodatkowe zagrożenie. Problemem związanym z jedzeniem nowalijek jest też import, który może wymagać zastosowania dodatkowych metod ochrony przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi.

Przedstawione wyżej zagrożenia nie powinny jednak stanowić powodu do rezygnacji ze spożywania tej grupy warzyw. Dokonując zakupu nowalijek  każdy konsument powinien robić to rozsądnie.

Jeżeli decydujemy się na ich zakup, warto wybierać te pochodzące od lokalnych dostawców oraz z upraw ekologicznych. Wówczas ryzyko spożycia przenawożonych warzyw maleje, ale niestety znacząco wzrasta ich cena. Warto też w niektórych przypadkach poczekać z ich zakupem na późniejszy termin, gdy pojawią się w handlu krajowe nowalijki uprawiane w gruncie.

W tym trudnym wyborze, przed którym staje konsument nie pozostaje on sam. Na szeroko pojętą jakością warzyw i owoców będących w obrocie handlowym czuwa kilka jednostek kontrolnych realizujących swoje zadania.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje nadzór nad stosowaniem środków ochrony roślin w produkcji roślinnej, w tym prowadzi badania pod katem pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin. Nadzór ten prowadzony jest także w stosunku do nowalijek.

Przy czym Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa bada pozostałości tych środków w płodach rolnych, niebędących jeszcze żywnością, a próbki pobierane są głównie w trakcie wegetacji roślin.

Kontrole obejmujące pobieranie próbek realizowane są przez PIORiN na terenie całego kraju. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie również czynnie uczestniczy w tym nadzorze. W trakcie kontroli prowadzonych u producentów rolnych zajmujących się uprawą warzyw w tym nowalijek z przeznaczeniem na sprzedaż pobierane są próbki roślin, a następnie prowadzone są ich badania. Celem badań jest sprawdzenie przestrzegania przez producentów płodów rolnych przepisów prawa europejskiego w zakresie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności i paszy pochodzenia roślinnego oraz na ich powierzchni. Wobec naruszających postanowienia prawa analizy te mogą być podstawą stosowania sankcji obejmujących  oprócz kar finansowych również wycofanie produktu z obrotu handlowego. Próbki pobranych roślin badane są w akredytowanych laboratoriach.

W roku 2021 w ramach urzędowych badań i kontroli PIORiN w skali kraju pobrała około 4000 próbek płodów rolnych, w tym 80 próbek nowalijek. Badania laboratoryjne wykazały śladowe ilości pozostałości środków ochrony roślin w około 37% przebadanych próbek, które jednak nie  przekraczały dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin tzw. NDP. W badanych próbkach pobranych na terenie województwa podkarpackiego w ostatnim roku nie stwierdzono przekroczeń NDP w zakresie zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Alternatywą dla zakupu nowalijek jest samodzielne założenie ogródka warzywnego. Posiadając niewielką działkę sami możemy uprawiać warzywa na własne potrzeby i dzielić się uzyskanymi plonami z naszymi bliskimi i znajomymi. Uprawę możemy prowadzić w tunelu, małej szklarni lub bezpośrednio w gruncie pod przykryciem. Nie jest to zajęcie trudne, dostarcza wiele satysfakcji i zapewnia kontakt z przyrodą.

Niewątpliwie najlepszą satysfakcją dla konsumenta jest możliwość spożywania wytworzonej przez siebie żywności, co do której jest pewność, że jest to produkt bez pozostałości środków ochrony roślin i związków toksycznych, a rośliny którym zapewni się właściwe warunki wzrostu i rozwoju odwdzięczą się wysokim plonem i wspaniałymi walorami smakowymi.

Materiał: Robert Górak - główny specjalista WIORiN Rzeszów

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Ogrod, w dniu 25-02-2024 10:38:33 napisał:

  Tak najlepiej jest produkować samemu żywność i jeść zdrowe warzywa a nie ta truciznę z marketow

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 26-02-2024 08:31:38 napisał:

  Bezpieczniejsze z mojego ogródka niż z marketów gdzie rzodkiewki duże jak arbuzy wiadomo dlaczego chemia naładowane niech żrą to producenci

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Budowa hal
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)