Ulga rehabilitacyjna - komu przysługuje, co można odliczyć i jak to zrobić?

fot. powierzone
Ulgi podatkowe to jeden ze sposobów na obniżenie podstawy opodatkowania i# tym samym możliwość ubiegania się o wyższy zwrot podatku. Dzięki temu osoby korzystające z ulg mogą odliczyć pewne wydatki poniesione na określone cele i otrzymać częściowy zwrot podatku. Jedną z najpopularniejszych jest ulga rehabilitacyjna, która każdego roku przysługuje wielu osobom. Dotyczy zarówno osób niepełnosprawnych, jak i opiekunów. Warto zainteresować się taką możliwością zmniejszenia podstawy opodatkowania i skorzystania z tego rodzaju opcji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna?
W pierwszej kolejności warto określić, komu przysługuje ulga. Sam przepis mówi, że jest przeznaczona do odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i wszelkich wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Tak szeroka definicja sprawia, że niektórzy mogą mieć problem z oceną czy mogą skorzystać z tego rodzaju ulgi w swojej sytuacji i czy nie będzie to stanowiło nadużycia. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się obowiązującym przepisom i sięgnąć po bardziej precyzyjną ocenę. Z ulgi mogą skorzystać:
-
podatnicy, którzy legitymują się stopniem niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
-
osoby na rencie zdrowotnej, szkoleniowej lub socjalnej,
-
osoby do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
-
osoby z grupą inwalidzką (orzeczenie wydawane przed rokiem 1998).
Dodatkowo poza powyższymi grupami o ulgę mogą ubiegać się także opiekunowie tego rodzaju osób. Może to być współmałżonek, dzieci osób niepełnosprawnych, pasierb, rodzic, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięć lub synowa. Wystarczy jedynie być w stanie potwierdzić wydatki poniesione na utrzymanie osoby niepełnosprawnej.
Jak łatwo zauważyć, osób uprawnionych do skorzystania z ulgi jest naprawdę wiele. Posiadając na utrzymaniu osobę niepełnosprawną lub samemu zmagając się z niepełnosprawnością, warto zainteresować się skorzystaniem z ulgi. Może być bardzo pomocna i stanowić duże odciążenie dla budżetu domowego. W efekcie ulga rehabilitacyjna pozwala o wiele łatwiej poradzić sobie z utrzymaniem osoby, która zmaga się z niepełnosprawnością.
PIT-37 - ulga rehabilitacyjna nie dla każdego
Ulga rehabilitacyjna wykazuje się pewnymi programi dochodowymi. Te mają na celu przede wszystkim ograniczyć ewentualne nadużycia. W roku 2023, za który rozliczamy się w 2024 r., próg dochodowy został ustalony na kwotę 19 061,28 zł. Jest to maksymalny dochód osoby niepełnosprawnej, który pozwala dokonać ewentualnego odliczenia podatku.
Warto pamiętać, że do dochodu nie zalicza się: świadczenia uzupełniającego, zasiłku pielęgnacyjnego, 13 emerytury oraz alimentów przyznanych na dzieci. Przy obliczaniu dochodu należy wziąć pod uwagę dochody, które nie są brane pod uwagę. Pomaga to dokonać stosownych wyliczeń i określić czy faktycznie skorzystanie z ulgi jest w konkretnej sytuacji możliwe. W prawidłowym odliczeniu ulgi rehabilitacyjnej pomoże program dostępny na stronie: https://www.podatnik.info/program-do-pit, który ułatwia wypełnienie stosownych formularzy.
Ulga rehabilitacyjna — co można odliczyć?
Zaznaczając w PIT-37 ulgę rehabilitacyjną, warto mieć świadomość, jakie wydatki można odliczyć. Pokrycie potrzeb wynikających z niepełnosprawności jest możliwe tylko do pewnego stopnia. Poznanie dokładnych przepisów dotyczących ulgi rehabilitacyjnej jest w tym przypadku niezbędne. Zasadniczo wydatki wynikające z niepełnosprawności osoby bliskiej dzielą się na nielimitowane i limitowane.
Wydatki nielimitowane pozwalają odliczyć od podatku:
-
przystosowanie pojazdów mechanicznych,
-
usługi opiekuńcze świadczone w odniesieniu do osoby niepełnosprawnej,
-
zakup wyrobów medycznych ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
-
najem wyrobów medycznych wymienionych w przepisach,
-
płatności za zabiegi lecznicze,
-
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży,
-
pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej i zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego.
Wydatki limitowane to natomiast:
-
używanie samochodu osobowego,
-
zakup leków,
-
zakup pieluchomajtek,
-
opłacenie przewodników osób niewidomych,
-
utrzymanie psa asystującego,
-
opłacenie tłumacza języka migowego.
Jak widać w ramach ulgi rehabilitacyjnej, można odliczyć wiele poniesionych wydatków. Wystarczy jedynie posiadać stosowne dokumenty, które będą potwierdzały wszystkie koszty i pomogą w ubieganiu się o zwrot.
Ulga rehabilitacyjna — jakie dokumenty trzeba posiadać?
Aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej należy posiadać dokumenty potwierdzające wydatki. Mogą to być faktury, potwierdzenia przelewów lub wpłaty na poczcie. Warto zatem gromadzić wszystkie potwierdzenia wpłat, które następnie pomogą do wyliczenia wszystkich poniesionych kosztów.
Potwierdzenia nie potrzebują jedynie wydatki na opłacenie przewodów dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, wydatki na użytkowanie samochodu oraz utrzymanie psa przewodnika.
Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną?
Wiedząc już, co to jest ulga rehabilitacyjna i komu przysługuje, nie pozostaje nic innego jak złożenie stosownego formularza. W tym celu wystarczy do zeznania rocznego PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 dołączyć załącznik PIT/0. Prawidłowo wypełniony pozwala ubiegać się o ulgę, która pomoże w znaczącym obniżeniu podstawy opodatkowania. Warto w tym celu wykorzystać program do PIT, który ułatwi dokonanie stosownych obliczeń i do pewnego stopnia zautomatyzuje złożenie poprawnego dokumentu. Gwarantuje to, że urząd nie odrzuci wniosku i zwróci kwotę podatku w odpowiedniej wysokości.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)