Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

30 maja 2023

Uczniowie Staszica w Warszawie. Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

fot. powierzone

fot. powierzone

Dnia 25.05.2023 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół im. St. Staszica wraz z opiekunami #pojechała do Warszawy, aby spotkać się z panem Olgierdem Łukaszewiczem, fundatorem Fundacji "My Obywatele Unii Europejskiej" im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

Olgierd Łukaszewicz, znany aktor, grający główne role w znaczących polskich filmach, takich jak: "Sól ziemi czarnej", "Brzezina", "Wierna rzeka", "Seksmisja", "Jak pies z kotem".

W trakcie spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą patrona fundacji Wojciecha B. Jastrzębowskiego, który w 1831 roku napisał "Konstytucję dla Europy".

W drugiej części spotkania uczniowie, wraz z Janem Rodowiczem (autorem publikacji) uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Pana Olgierda, zatytułowanych: "Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności".

Na zakończenie spotkania założyciel Fundacji otrzymał od nas prezentację złożoną ze zdjęć, plakatów - efektów realizacji projektu "Wojciech B. Jastrzębowski - prekursor UE", w którym wzięło wzięło około 350 uczniów z naszej szkoły. 

Po udanym spotkaniu młodzież uczestniczyła w żywej lekcji historii, odwiedzając miejsca z nią związane. Pierwszym przystankiem był dworzec Warszawa Gdańska, na którym znajduje się tablica upamiętniająca miejsce wydarzeń Polskiego Marca 1968. Idąc Krakowskim Przedmieściem oraz Nowym Światem dotarli  do tablicy upamiętniającej postać Wojciecha B. Jastrzębowskiego, która znajduje się na ścianie bocznej Pałacu Staszica.

Dzięki spotkaniu w Fundacji uczniowie naszej szkoły pogłębili wiedzę o UE oraz uświadomili sobie, jak ważne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Opiekunami byli Tomasz Meliński oraz Witold Szarszewski.

Materiał: Witold Szarszewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)