Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 czerwca 2023

USG jamy brzusznej - co jest w stanie wykryć?

fot. powierzone

fot. powierzone

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie, które# pozwala wykryć i zdiagnozować wiele poważnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Na czym polega ten zabieg, jakie choroby jest w stanie wykryć i jak się do niego przygotować?

Co to jest USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej obrazuje strukturę organów wewnętrznych w jamie brzusznej. Wykonywany za pomocą głowicy ultrasonografu zabieg pozwala uzyskać precyzyjny obraz struktur znajdujących się w zasięgu fal emitowanych przez nią fal. Urządzenie po przyłożeniu do zewnętrznej skóry brzucha przekazuje obraz wnętrza jamy brzucha, który w czasie rzeczywistym wyświetlany jest na ekranie monitora. Pozwala to na natychmiastowe wykrycie ewentualnych zmian (inaczej niż w przypadku RTG). Do badania USG nie wykorzystuje się również badania rentgenowskiego, przez co jest w pełni bezpieczne oraz może wykonywane, tak często, jak to konieczne dla dalszej diagnostyki lub monitoringu zmian. 
Badanie wykonuje się za pomocą aparatu USG. Głównym elementem urządzenia jest konsola połączona z głowicą. Podłączony do niej ekran uwidacznia narządy jamy brzusznej w trakcie badania. Przyłożona do skóry pacjenta głowica emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów brzucha, a następnie wracają do urządzenia.  Uzyskany obraz sonograficzny jest natychmiast widoczny na ekranie. 

Jakie narządy wykrywa USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej pozwala lekarzowi obejrzeć takie narządy jak:

  • wątroba;
  • trzustka;
  • śledziona;
  • pęcherzyk żółciowy;
  • drogi żółciowe;
  • pęcherz moczowy;
  • nerki;
  • duże naczynia krwionośne (aorta, żyła główna dolna);
  • narządy rodne u kobiet;
  • gruczoł krokowy u mężczyzn.

Pomiar fal zwrotnych pozwala ocenić odległość narządów, a także ich wielkość, kształt i spoistość. Lekarz może więc ocenić, czy wymienione narządy mają prawidłową budowę i strukturę, a także czy znajdują się w nich jakieś zmiany. W USG widoczne są m.in. torbiele, złogi oraz guzy. Zaobserwowanie takich zmian jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w celu ustalenia charakteru nieprawidłowości. 

W jakich przypadkach wykonywane jest  USG jamy brzusznej?

Głównym celem badania ultrasonograficznego jest diagnostyka. USG jamy brzusznej  pozwala wykluczyć lub potwierdzić nieprawidłowości układu pokarmowego i układu moczowego. Wśród wskazań do wykonania badania znajdują się m.in. takie objawy jak bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunka lub zaparcie oraz niezamierzona utrata masy ciała. Badanie przeprowadzane jest także w przypadku nieprawidłowości dotyczących moczu i stolca (kolor, widoczna krew) oraz znacznego powiększenia obwodu brzucha. 

USG jamy brzusznej wykonuje się w także w celu zbadania guzów lub innych nieprawidłowości wyczuwalnych przez skórę podczas badania palpacyjnego. Zabieg jest także standardową praktyką po urazach brzucha oraz u osób chorych na nowotwory złośliwe, u których istnieje ryzyko przerzutów na wątrobę. Wskazaniem do wykonania badania jest również zdiagnozowana żółtaczka.

Badanie USG wykonuje się także w ciąży. I trymestrze pozwala zaobserwować liczbę pęcherzyków ciążowych w jamie macicy. Dzięki badaniu lekarz może stwierdzić czy serce dziecka pracuje w prawidłowy sposób, czy występują anomalie. Badanie umożliwia także zbadanie budowy czaszki dziecka i ocenę jej zawartości. W II i III semestrze obraz USG pozwala ustalić jak liczbę płodów i ocenić prawidłowość ich ułożenia. Podczas zabiegu lekarza bada także obwód główki i masę dziecka oraz sprawdza lokalizację i strukturę łożyska.

USG jamy brzusznej – przebieg badania

Badanie USG wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada na odsłoniętą skórę jego brzucha przeźroczysty żel. Następnie przesuwa po brzuchu głowicą USG, obserwując emitowany obraz na monitorze. W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o nabranie i zatrzymanie powietrza lub zmianę pozycji. Badanie jest bezbolesne i nie powinno powodować dyskomfortu. Zabieg USG jamy brzusznej zajmuje zwykle około 20 minut. Przed planowanym badaniem należy wstrzymać się od posiłków i unikać napojów gazowanych.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zaplanowane działania Straży Miejskiej w Nakle. Akcja "Bezpieczne wakacje"

Nad spędzaniem wolnego czasu w okresie letniego# wypoczynku przez dzieci i te mniejsze oraz również te nieco starsze po raz kolejny zadba w gminie Nakło nad Notecią Straż Miejska.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)