Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

27 maja 2024

Św. Michał nawiedził parafię św. Stanisława. Uroczyste powitanie

fot. KP

fot. KP

W piątek, 24 maja do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika# w Nakle nad Not. przybyła figura św. Michała Archanioła.

Oryginalna figura pochodzi z Włoch z Groty Objawienia na Gargano. Powstała w roku 1507 r. Historia tego miejsca związana jest z objawieniami św. Michała Archanioła. Pierwsze objawienie miało miejsce w piątym wieku (w 490 r.), gdzie byk wskazał Grotę Objawienia. Święty Michał ukazał się wówczas biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Miasto Sipont zostało oblężone przez Germanów pod wodzą Odoakra. Po trzydniowej pokucie i modłach, ukazał się św. Michał, który nakazał kontratak i zakończył się on zwycięstwem oblężonych. Trzecie objawienie miało miejsce w 493 roku. W Grocie Objawienia usłyszano śpiewy anielskie i grota została poświęcona – powstała tam  świątynia. Ostatnie objawienie miało miejsce w 1656 r. Święty objawił się podczas epidemii dżumy. Dotknięcie kamienia z groty gwarantowało wyzdrowienie.

Wokół groty powstało miasto, które nazywa się Monte Sant’ Angelo: Góra Świętego Anioła.

Kopia figury nawiedza parafie w Polsce już od roku 2013. Zajmują się tym księża Michalici. Do Nakła figurę przywieziono samochodem, odebrali ją Rycerze Kolumba i wnieśli do parafialnego kościoła. Tam ks. proboszcz Tadeusz Michalak ukoronował figurę. Następnie odmówiono modlitwy. Wierni przeżywali peregrynację figury św. Michała Archanioła na mszy św. W sobotę figura trafiła do nakielskiej parafii pw. św. Wawrzyńca.

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Piotr, w dniu 27-05-2024 10:16:02 napisał:

  Czy do tych ludzi dotrze kiedyś nauka???

  odpowiedz

  • 0 (0)

  przyjaciel psów, w dniu 27-05-2024 12:02:46 napisał:

  czyli jednak nie nawiedził, a przywieźli figurkę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  CHWAŁA PANA, w dniu 27-05-2024 18:13:08 napisał:

  Szkoda że nie zstąpił

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec, w dniu 28-05-2024 14:20:27 napisał:

  Co Wy ludzie odpieprzacie? Figurkę koronujecie?Czy żeście do końca zgłupieli!!!! Gdzie w tym wszystkim jest Pan Bóg. czytaliście biblię? Co tam jest napisane. Nie będziesz czynił żadnej rzezby, ani żadnego obrazu tego co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!!!!Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan Twój Bóg,jestem Bogiem zazdrosnym. Z figurek bóstwo robicie. Ta Wasza wiara to żadna wiara. Jak osły robicie to co ksiądz Wam każe, bo w księdzu Boga widzicie, a nie w samym Bogu. Za pieniądze życia wiecznego nie dostaniecie, ani za składanie pokłonów figurkom i obrazom.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
80PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)