Dziś mamy 17 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

29 lutego 2024

Spotkanie biskupa z księżmi dziekanami. O czym rozmawiano?

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Jeśli sami doświadczymy nawrócenia, bardziej docenimy# Boże miłosierdzie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z księżmi dziekanami, zachęcając ich do tworzenia Kościoła, który ma „być domem dla grzeszników, czyli każdego”.

Po wspólnej modlitwie w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, biskup bydgoski przypomniał, że każdy, a zwłaszcza kapłan, jest zaproszony do nawrócenia. – Łatwo o nim mówić, trudniej samemu zrobić ten krok. Jednak mamy świadomość, że może on się dokonać nie własną siłą, ale poprzez łaskę Bożego miłosierdzia – dodał.

Biskup Krzysztof Włodarczyk przywołał jedno z pytań do papieża Franciszka, zadane jemu przez o. Antonio Spadaro SJ dla jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”, po wyborze na Stolicę Piotrową – kim jest Jorge Mario Bergoglio? – Ojciec Święty odpowiedział: „…grzesznikiem, na którego spojrzał Jezus” – cytował, podkreślając, że sednem sprawy, jądrem katolickości, jest spotkanie między nami, grzesznikami, a Bogiem niezmiernego miłosierdzia”.

Dalej za papieżem bp Włodarczyk przypomniał, że „Kościół, z którym mamy trzymać, jest domem dla wszystkich, nie tylko małą kaplicą, która może pomieścić małą grupkę wybranych osób”. Przywołał także postać św. Pawła VI. – Ojciec Święty mówił, że Kościół nie ma misji. On jest misją, gdyż jego zadaniem jest czynić tak, by miłosierne spojrzenie Jezusa spoczęło na każdym człowieku na świecie. Stąd najpierw powinno być to spojrzenie na krzyż, a dopiero następnie dyscyplina moralna i duchowa, która przywiedzie ludzi do głębszego upodobnienia się do Chrystusa – zaznaczył biskup bydgoski.

Księża dziekani zostali zapoznani z najpilniejszymi sprawami dotyczącymi diecezji. – Rozmawialiśmy o uprawnieniach dla spowiedników, procedurach apostazji, archiwizacji dokumentów parafialnych, jak i o procesie ujednolicenia nazw parafii i podmiotów kościelnych diecezji. Została poruszona kwestia sytuacji społeczno-politycznej ze wskazaniem na apel przewodniczącego KEP, który jest prośbą o modlitwę i post w intencji ojczyzny – dodał kanclerz bydgoskiej kurii, ks. prałat Grzegorz Nowak.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 19 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)