Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2023

Składanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Kiedy upływa termin?

fot. powierzone

fot. powierzone

Zostały niespełna trzy tygodnie na składanie korekt dokumentów #rozliczeniowych za lata 1999 – 2021. Termin mija 1 stycznia 2024 r.

- Warto jak najszybciej zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które zostały złożone do ZUS-u za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Poprawienie błędów i przekazanie do Zakładu skorygowanych deklaracji i raportów  będzie możliwe  tylko do 1 stycznia 2024 r.  Natomiast usunięcie nieprawidłowości w  dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy od stycznia 2022 r. można składać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - przypomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Po upływie tych terminów korekty lub pierwszorazowe dokumenty rozliczeniowe mogą być sporządzane tylko przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Jeśli  jednak minęło już 5 lat od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek zawartych w danej deklaracji i raporcie, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Dlatego zachęcamy płatników składek do przeanalizowania dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021, gdyż zostało już niewiele czasu, żeby ewentualnie je jeszcze poprawić – dodaje rzeczniczka.

Każdy płatnik, który ma wątpliwości i będzie potrzebował pomocy w weryfikacji rozliczeń oraz wyjaśnienia zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych może umówić się na  e-wizytę,  skontaktować telefonicznie  pod nr tel.  22 560 16 00, lub  odwiedzić dowolną placówkę ZUS-u.

- Jeśli dokumenty przedsiębiorca składa przez program Płatnik lub e-Płatnik, to może także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych – dodaje rzeczniczka.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa magazynów
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)