Ruszyła akcja "Piernik do Wiatraka". Słodkości trafią do mieszkańców
fot. Marcin Jarzembowski
„Piernik do Wiatraka” – to hasło świątecznej akcji, do udziału w której zaprosiła #Fundacja „Wiatrak”. Jej celem jest wypiekanie słodkości, które trafią do ubogich mieszkańców Bydgoszczy.
By włączyć się w pomaganie wystarczy upiec dowolną liczbę pierników i do 19 grudnia dostarczyć je do siedziby fundacji przy ul. Bołtucia 7. – Ciastka można również składać do oznakowanych koszy w sześciu bydgoskich kościołach – tłumaczy Ewa Szałkowska z biura prasowego fundacji.
Są to świątynie parafialne: św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze, św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku; św. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności, św. Wincentego a Paulo, Chrystusa Króla na Błoniu i Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. – Upieczone pierniki wolontariusze „Wiatraka” przekażą uczestnikom bydgoskiej wigilii dla ubogich, która odbędzie się 20 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej „Immobile Łuczniczka” – dodała Ewa Szałkowska.
Pierwsza porcja pierników została wypieczona z udziałem wolontariuszy, w siedzibie fundacji. – Na tę okazję przygotowaliśmy wyjątkowy przepis. Listę tradycyjnych produktów wzbogaciliśmy o szczyptę radości i dużą porcję dobroci – dodał ks. dr Piotr Wachowski, prezes „Wiatraka”. Sala restauracyjna Domu Jubileuszowego Jana Pawła II nabrała przedświątecznego klimatu. Przygotowano trzy stoły – przy każdym stanęło po kilka osób. – Nie wiem dlaczego, ale od zawsze miałam w sobie pragnienie pomagania. Jak ktoś do mnie przychodził, kiedy słyszałam, że to pijak, wspierałam tego człowieka. Ja chcę i bardzo lubię to robić. Jezus również miał miękkie serce do ubogich, pomagał zawsze, wszędzie, każdemu – dodała Nikola Maciejewska z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej, należąca również do wolontariatu „4don4LORD” („Fordon dla Pana”).
Specjalne jury wybrało najlepszą drużynę, oceniając formę wykonania pierników, jednak ostatecznie każdy czuł się zwycięzcą. – Ogromna frajda, tym bardziej, że znany jest cel akcji. Nie każdy te święta może przeżywać tak, jak my, czyli z rodziną oraz stołem zastawionym po brzegi. Więc cieszę się, że w taki sposób możemy pomóc ubogim – powiedział Maciej Frelichowski.
Na adres media@wiartak.org.pl można przesyłać zdjęcia oraz filmy z podejmowanych akcji pieczenia pierników. Zostaną one opublikowane w mediach społecznościowych „Wiatraka”. Na najciekawsze relacje czekają nagrody. – Zachęcamy do pieczenia pierników indywidulanie, rodzinnie, w gronie przyjaciół, znajomych, we wspólnotach czy firmach. Dzięki akcji i zaangażowaniu nas wszystkich, pytanie „Co ma piernik do Wiatraka?” zyskuje nową odpowiedź – wiele spontanicznego, przedświątecznego dobra – podsumowuje ks. dr Piotr Wachowski.
Dodatkowe informacje na temat akcji można znaleźć na stornie www.wiatrak.org.pl.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)