Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 maja 2023

Rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorców. Termin upływa 22 maja

fot. powierzone

fot. powierzone

Jeszcze tylko przez kilka dni - do 22 maja przedsiębiorcy mogą złożyć roczne rozliczenie składki #zdrowotnej za 2022 rok. Taki obowiązek mają osoby prowadzące działalność, która była opodatkowana podatkiem liniowym, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

- Rozliczenie roczne płatnik przekazuje w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, na profilu płatnika na PUE ZUS będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) w dokumentach roboczych. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 1 czerwca – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek nie później niż do 1 sierpnia. Warto zweryfikować, czy numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie w ZUS, jest nadal aktualny, ponieważ zwrot nadpłaty może być przekazany tylko przelewem – dodaje rzeczniczka.

Natomiast, jeśli z rocznego rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Tylko do 12 maja do ZUS-u wpłynęło ponad 637 tys. dokumentów z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. 50 proc. dokumentów zawiera kwotę do zwrotu, a 20 proc. kwotę do dopłaty.

W zakresie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne klienci ZUS zgłaszają wiele wątpliwości, dlatego ZUS przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (plik docx 60kb).

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 18 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  SLD, w dniu 17-05-2023 11:40:39 napisał:

  Głąbom wpłaca się co miesiąc na indywidualne konto, więc widzą jakie wpłaty robią ludzie prowadzący JDG, to jeszcze wymyślają kolejny papier, by zająć księgowe, no i żeby była kolejna papierologia. PISowskie państwo z dykty i kartonu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Karolina, w dniu 17-05-2023 11:59:12 napisał:

  Nie dotyczy to mnie ,ale współczuję z tymi dokumentami

  odpowiedz

  • 6 (6)

  , w dniu 17-05-2023 13:38:48 napisał:

  Banda złodziei. Mam zwrot ponad 20 k za zeszły rok. Mogłem tymi pieniędzmi obracać i wypracować sobie zysk…. Ale nieee dziady ukradli i oddali po roku

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Jeb.... , w dniu 17-05-2023 13:55:56 napisał:

  Gorszych podatków i kur... stwa nie było od komuny.

  odpowiedz

  • -5 (5)

  Rto, w dniu 17-05-2023 14:27:54 napisał:

  A ile za Donka Vatu wyprowadziliscie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  zatkało pisowskie kakao?, w dniu 17-05-2023 18:00:13 napisał:

  a ile Vatu banaś z kolegami wyciągneli? Trolu pisowski https://www.money.pl/podatki/afera-z-otoczenia-banasia-jeden-z-jego-najblizszych-wspolpracownikow-kierowal-mafia-vat-owska-giertych-uderza-6438823462282881a.html

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Polska to stan umyslu, w dniu 17-05-2023 23:12:15 napisał:

  Ludzie, właściciel Dino (Polska firma) wali na ryj cenami Biedre i inne Lidle. Jak myślicie? Lepszymi, tańszymi i naszymi produktami. Trochę wyobraźni!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Światowy Dzień Chorych na Parkinsona. Symbolem czerwony tulipan

Światowy Dzień Chorych na Chorobę #Parkinsona ustanowiono w 1997 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona w rocznicę urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. Warto dodać, iż 11 kwietnia 1997 roku Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Parkinsona ogłosiło niezwykle ważną Kartę Praw Osób Chorych.

(czytaj więcej)
0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
0

Utknął we wnęce piwnicznego okna. Z pomocą przyszli strażacy

W ubiegłym tygodniu #zostaliśmy wezwani do pomocy w uwolnieniu wyjątkowego osobnika. Osobnikiem tym okazał się Jeż, który utknął we wnęce piwnicznego okna.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)