Dziś mamy 24 marca 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2024

Rok Czesława Miłosza. Przygotowana została specjalna wystawa

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza#, Senat w dwudziestą rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.

W związku z tym wydarzeniem, w  oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych została przygotowana wystawa przedstawiająca portret jednego z największych twórców XX wieku.

Przybliżając  biografię tego słynnego poety, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu  Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię i wrażliwość poetycką.

To wybitny prozaik, eseista, tłumacz, dyplomata i historyk literatury. Jeden z największych poetów polskich, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.

Współtwórca znanej awangardowej grupy literackiej „Żagary”. Wprowadził do literatury polskiej nowy gatunek literacki – traktat poetycki, wydany w 1957 roku w  Paryżu, będący połączeniem gawędy, rozprawy filozoficznej i eseju, ukazujący historię poezji polskiej.

Wszystkie wiersze pozwalają prześledzić ewolucję twórczą Miłosza. Przede wszystkim jednak dają możliwość smakowania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem.

Do dziś w pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytują się pokolenia.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)